Musa Anter ve JİTEM Davasında Tanık Talebine Red

BİRGÜN

orhan-miroglu-musa-anter-in-oldurulmesinde-mit-8384750_9427_mMusa Anter ve JİTEM Ana Davası’nda dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener, Eski OHAL Valisi Ünal Erkan ve dönemin Milletvekili Sinan Yerlikaya’nın tanık olarak dinlenmesi talebi reddedildi

Musa Anter ve JİTEM Ana Davası Ankara 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Musa Anter davasının tek tutuklu sanığı Hamit Yıldırım, “Faili meçhullerin sorumlusu PKK’dır” dedi. Müşteki avukatlarının dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener, Eski OHAL Valisi Ünal Erkan ve dönemin Milletvekili Sinan Yerlikaya’nın tanık olarak dinlenmesi talebi reddedildi. Duruşma 26 Eylül’e ertelendi.
Tutuklu sanık Hamit Yıldırım ve diğer sanıklardan Savaş Gevrekçi duruşma salonunda hazır bulundu. Tanık olarak dinlenmesi beklenilen emekli Tuğgeneral Veli Küçük ise yine duruşmaya katılmadı. HDP’li Milletvekilleri Müslüm Doğan, Aysel Tuğluk ve Burcu Çelik de duruşmayı takip etti.

“Veli Küçük ve OHAL Valisi huzurda dinlensin”

Veli Küçük’ün SEGBİS ile dinlenmesi için dilekçe verildiği belirtildi. Müşteki avukatları ise Küçük’ün Bilecik’te askeri törene katıldığını, gayet sağlıklı göründüğünü kaydederek, SEGBİS ile değil huzurda dinlenmesini talep etti. Müşteki avukatları ayrıca Abdülkadir Aygan’ın ifadesinin görüntü kaydının mahkemede izlenmesini talep etti. Müşteki avukatları, Diyarbakır Jandarma İstihbarat Komutanı Cahit Aydın’ın adresinin tespitini talep etti.

Katılan vekillerinden Av. Selim Okçuoğlu ayrıca Sinan Yerlikaya’nın ve dönemin OHAL Valisi Ünal Erkan’ın tanık olarak dinlenmesini talep etti. Bu isimlerden ikisinin de Yeşil Kod isimli Mahmut Yıldırım’a ve faili meçhullere ilişkin bilgi sahibi olduğundan avukatların soru sormasına izin verilmesi gerektiğini belirten Okçuoğlu SEGBİS yöntemiyle değil mahkeme huzurunda ifade vermelerinin sağlanmasını talep etti. Sanık avukatları tarafından da Abdulkadir Aygan’ın ifadesi alınırken bizzat hazır bulunmak istediklerini belirtildi.

Musa Anter ve JİTEM duruşmasına eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür de katıldı. Eymür daha önceki beyanlarını ve Aydınlık Gazetesi’ndeki yazılarını içeren bir flash belleği mahkemeye sundu. Avukatlar incelenmesi için süre istedi.

“Faili meçhullerin sorumlusu PKK’dır”

Tutuklu sanık Hamit Yıldırım savunmasında, “Ben Türk bayrağını seven bir insanım, benim kardeşimi şehit ettiler. Faili meçhullerin sorumlusu PKK’dir. Şimdi de Güneydoğu’yu ne hale getirdiler görüyorsunuz. Mağdurum, tahliyemi istiyorum” dedi.

Savcı mütalası

Savcı mütalaasında, Hamit Yıldırım’ın tutukluluğunun devamını, Abdulkadir Aygan’ın Sabah gazetesine verdiği röportajın kaydının izlenmesi talebinin kabulüne karar verilmesini, Abdulkadir Aygan’ın İsveç’te ifadesinin alınması için naip hakim görevlendirilmesi talebinin kabulüne karar verilmesini talep etti.

Katılan vekillerinden 1996-97 arası İçişleri Bakanlığı yapan Meral Akşener’in tanık olarak dinlenmesi talebi geldi. Akşener’in yakın zamanda Akşam gazetesine röportajında “Vatan için gereken her şeyi yaptım, yaptıklarımın arkasındayım” beyanı hatırlatıldı. Savcı bu talebin reddini istedi.

Ara karar

Musa Anter ve JİTEM Ana Davası duruşmasında ara kararı şu şekilde:
“Abdülkadir Aygan’ın naip hakim veya Heyet tarafından ifadesinin alınması talebi daha önce reddedildiğinden bu kez de kabulüne yer olmadığına, Cahit Aydın’ın ifadesinin alınması için adresine talimat yazılmasına, Tanık Süphan Mete’nin Almanya’daki adresine talimat yazılarak dinlenmesine karar verildi. Yeşil Kod isimli Mahmut Yıldırım hakkında çıkarılan Kırmızı Bülten’in infazının beklenmesine, Veli Küçük’ün huzurda dinlenmesi talebinin reddine ve SEGBİS’le dinlenmesi için adresinin bulunduğu yer mahkemesine tebligat yazılmasına karar verildi. Eski İçişleri Bakanı Meral Akşener’in dinlenmesi talebinin reddine, Eski OHAL Valisi Ünal Erkan ve Milletvekili Sinan Yerlikaya’nın tanık olarak dinlenmesi talebinin reddine, Ankara JİTEM dosyasına MİT’ten gönderilen belgelerin bir suretinin Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nden istenerek incelenmesine, ve sanık Hamit Yıldırım’ın tutukluluğunun devamına karar verildi. Duruşma 26 Eylül’e ertelendi.”

Yayınlanma tarihi

20 June 2016

Kategori Listesi