Musa Çitil’in Açığa Alınması İçin İmza Kampanyası

STAR

İnsan Hakları Derneği Mardin’in Derik ilçesinde 1993-94 yılları arasında faili meçhul cinayete kurban giden 13 köylüyle ilgili, dönemin Derik Jandarma Komutanı ve Ankara Jandarma Bölge Komutanlığını yapan Tuğgeneral Musa Çitil’in görevinden alınması için imza kampanyası başlatacak.

İnsan Hakları Derneği Mardin şubesi tarafından yapılan basın açıklamasında “Mardin ili Derik ilçesinde Yüzbaşı rütbesiyle görev yaptığı dönemde, faili meçhul cinayetler, gözaltında işkence – tecavüz olaylarından sorumlu olan ve 13 kişinin ölümünden sanık olarak yargılanan Ankara Jandarma Bölge Komutanı Musa Çitil’in Duruşması 29 Nisan 2013 Tarihinde Çorum’da yapılacaktır. Bu duruşmaya dikkat çekmek ve Musa Çitil’in görevden alınması için İnsan Hakları Derneği Mardin Şubesi ve Kayıp Yakınları tarafından “ Tuğgeneral Musa Çitil görevinden alınsın.” İmza Kampanyası Standı Kurulacaktır. İmza kampanyası için bugün 20.04.2013 tarihinde Derik İlçesi Ahmet Kaya Sanat Parkı önünde basın açıklaması yapılarak kampanya başlatılmış oldu..

Derik ilçesinde 1993-94 yılları arasında faili meçhul cinayete kurban giden 13 köylüyle ilgili, dönemin Derik Jandarma Komutanı Musa Çitil hakkında dava açılmıştı. Mardin Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava daha sonra güvenlik gerekçesi ile Çorum’a taşınmıştı.

Hazırlanan iddianamede, halen Ankara Jandarma Bölge Komutanlığı görevini yürüten dönemin Derik Jandarma Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil hakkında 13 kez ağırlaştırılmış hapis cezası isteniyor. İddianamede, işlenen cinayetlerin detaylarına yer verilirken, Çitil’in öldürülen sivil vatandaşlarla ilgili ‘terörist’ diye tutanak tuttuğu belirtiliyor.

Olayın Geçmişi

Derik’e bağlı Dumanlı köyünde 1993 yılında Seydoş Çeviren, Ahmet Çeviren, Yusuf Çeviren, Abide Çeviren, Ramazan Çeviren ve Mehmet Necat Arıs’ın ahıra patlayıcı konularak öldürülmesiyle ilgili soruşturma geçtiğimiz aylarda tamamlandı. Halen Ankara Jandarma Bölge Komutanlığı görevini yürüten dönemin Derik Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mus Çitil hakkında 19 yıl aradan sonra dava açıldı. İddianamede, Derik Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan Musa Çitil imzalı 22.02.19993 ve 24.02.1993 tarihli yazılarda, sivil vatandaşların ‘terörist’ gibi gösterildiği, buna karşılık dönemin DGM savcılığı arşivinde bulunan bir yazıda, maktullerin ‘sivil vatandaşlar’ olarak nitelendirildiği, ölen şahısların terörist olmadığı, terörist unsurlara yardım ve yataklık yaptıklarına dair de herhangi bir delil elde edilemediği vurgulanıyor. Ayrıca 1994 tarihli Jandarma tutanağında Derik ilçesinde taksicilik yapan Mustafa Aydın’ın PKK’lılar tarafından yolunun kesildiği ve öldürüldüğü belirtilirken, Aydın’ın kimliği tespit edilemeyen ‘Servet’ kod adlı itirafçının ihbarı üzerine Musa Çitil tarafından defalarca tehdit edildiği tanıkların ifadesinde yer buldu. Aydın, Mazıdağı sınırlarında kendi arabasında kafasına bir el ateş edilerek öldürülmüştü. 1994 yılında Derik’te yaşanan diğer bir olayda Mehmet Erek ile jandarma kontrol noktasında kaybolan Ahmet ve Ramazan Erek’in cesetlerinin Derik-Mazıdağ yolu kenarında bulunduğuna dikkat çekilen iddianamede, olayda 2 farklı kalaşnikof kullanıldığı, silahlardan birinin 1 ay önce cesedi bulunan Mustafa Aydın’ın öldürülmesi olayında da kullanıldığının tespit edildiği ortaya çıktı.

Yayınlanma tarihi

20 April 2013

Kategori Listesi