Newroz’da Ölüme Mahkumiyet, Türkiye’den Önce AİHM’nde Çıktı

77bb

BİANET

Yüksekova’daki Newroz kutlamalarına polis müdahalesinde vurularak öldürülen İkbal Yaşar ile ilgili AİHM karar verdi, Türkiye yaşam hakkını soruşturmamaktan suçlu bulundu. Savcılık soruşturmasında altı yıldır işlem yapılmadı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Yüksekova’da polisin müdahale ettiği Newroz kutlamalarında vurularak öldürülen İkbal Yaşar’ın ailesinin başvurusuyla ilgili kararını bugün açıkladı.

AİHM, Türkiye’yi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yaşam hakkını düzenleyen 2. maddesinin etkin soruşturma yapılmayarak ihlal ettiğine hükmetti.

Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma ise halen tamamlanmadı, sorumlular bulunmadı ve yargılama başlamadı.

Oğlunun doğum gününde öldürüldü

Yaşar’ın ailesi 1994’te Irak’ın Şêladız kasabasına göç etmek zorunda kaldı. 1997’de Yüksekova’ya geri döndüler, Yaşar o dönemde gözaltına alındı, 11 gün sorguda kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

İstanbul’a gitti, inşaatlarda çalıştı. Yüksekova’ya 2001’de dönüp evlendi, iki çocuğu oldu. Öldüğünde çocuklarının biri altı, diğeri dört yaşındaydı.

İkbal Yaşar’ın eşi Halime Yaşar, yaşadıklarını bianet’le paylaşmıştı:

“Newroz günü çok neşeliydi. Dışarı çıktı. ‘Eğer Newroza gideceksen biz de geleceğiz’ dedim. Bana ‘Gitmeyeceğim’ dedi ve evden ayrıldı. Ayrıldıktan bir iki saat sonra ayağından yaralı olduğu ve hastaneye kaldırıldığı haberi bize ulaştı.”

“Kaymakam cenazeyi vereceklerini bize söyledi. Daha sonra olayların çıkmaması için cenazeyi gömmek istediğini söyledi. Kabul etmedik, benim eşim sahipsiz değildi. Kocamı küçük oğlumun doğum gününde öldürdüler.”

Savcılık: Ateş edeni kanıtlamak imkansız

İkbal Yaşar, 23 Mart 2008’de Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde düzenlenen Newroz kutlamasına katıldı.

Polis, “izinsiz olduğu”, “illegal sloganlar atıldığı” ve kendilerine taş ile Molotof kokteyli atıldığı gerekçeleriyle gösteriye müdahale etti. Polisin de biber gazı ve tazyikli su ile saldırmasının ardından çatışma çıktı.

İkbal Yaşar çatışma esnasında kurşunla vurularak yaralandı ve hastaneye götürülürken hayatını kaybetti.

Yaşar’ın ölümüyle ilgili Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı, bu soruşturma halen devam ediyor.

Ancak savcılık, devam eden soruşturma kapsamında yazdığı Ocak 2010 tarihli süresiz arama emri yazısında, “olay yerinde ateş edenin kim olduğunun kanıtlanmasının imkansız olduğunu ve sorumluların kesin olarak belirlenemeyeceğini” ifade etti.

Ailesi: Polis kurşunuyla öldü

Bunun üzerine Yaşar ailesi, İkbal Yaşar’ın güvenlik güçlerince vurularak öldürüldüğünü ve olayla ilgili etkin soruşturma yapılmadığını ifade ederek AİHM’ne başvurdu.

AİHM kararını bugün açıkladı, Türkiye’yi “yaşam hakkı ihlalini etkin soruşturmamaktan” tazminata mahkum etti.

Türkiye, İkbal Yaşar’ın Hakkari’de yaşayan yakınları Hasan Yaşar, Ayişe Yaşar, Halime Yaşar ve Harun Yaşar’a 20 bin Euro manevi tazminat ödeyecek. (AS)

Yayınlanma tarihi

11 October 2016

Kategori Listesi

Etiket Listesi