Nezir Tekçi Davası İnsanlığa Karşı Suç Kapsamına Alınmadı

İHA

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra ortadan kaybolduğu öne sürülen Nezir Tekçi’yi öldürüp cesedini mayın patlatarak parçaladıkları öne sürülen emekli Albay Ali Osman Akın ile Yarbay Kemal Alkan’ın yargılamasına. Eskişehir’de devam edildi. Mahkeme heyeti, olayın geçtiği dönemde görevde bulunan askerlerin ifadesine başvurulmasını kararlaştırdı.

Duruşmaya, tutuksuz sanıklardan 42 yaşındaki Yarbay Kemal Alkan katıldı. Duruşmada tanık olarak dinlenen Yunus Şahin, ifadesinde, askerlik yaptığı dönemde Nezir Tekçi’yi Teğmen Kemal Alkan’ın öldürdüğünü iddia etti. Şahin, duruşmada olayı şöyle anlattı:

“Yüzbaşı Ali Osman Akın, Nezir’e, ‘Bize PKK’nın yerini ve silahlarını göster’ dedi. Nezir ise, ısrarla çobanlık yaptığını ve onların yerini bilmediğini söylüyordu. Kemal Teğmen, Nezir’in kolundan tutup onu bizden 10 metre uzağa götürerek orada G-3 ile kendisine 1 veya 2 el ateş etti. Ali Osman bize dönerek, ‘Hepiniz ateş edin’ dedi. Herkes Nezir’e doğru ateş etti. Nezir yere düşmüş ve ölmüştü. Sonra teğmen rütbesinde bulunan Kemal isimli komutan, ‘Mayıncı yanıma gelsin’ dedi. Bir süre sonra mayının patlama sesi geldi. Bizler, ölen Nezir’in elbiselerinin havaya uçuştuğunu gördük. Kemal Teğmen bu kişinin vücudundan kopmuş kafasını getirip bize gösterdi.”

Tekçi ailesinin avukatları, davanın insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında görülmesini, sanıkların tutuklu olarak yargılanmasını ve olay yerine keşif ekibi gönderilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, olay yerinde keşif yapılması talebini kabul ederken, diğer talepleri reddetti ve olayın gerçekleştiği tarihte askerlik yapanların dinlenmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Yüksekova ilçesine bağlı Aşağı Ölçek köyünde çobanlık yapan Nezir Tekçi’den, 19 Nisan 1995 tarihinde Yüksekova’da görev yapan Bolu Dağ Komando Taburu askerleri tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamamıştı. 1997 yılında Nezir Tekçi’nin babası Hamit Tekçi’nin başvurusu üzerine askeri savcılık soruşturma başlattı. Savcılık, yaptığı inceleme ardından kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti. Yunus Şahin isimli bir vatandaşın askerlik yaptığı dönemde Nezir Tekçi’nin ölümüne tanık olduğunu iddia etmesi üzerine, yeniden soruşturma başlatılmıştı.

ESKİŞEHİR-İHA, 5 Mart 2013

Yayınlanma tarihi

7 March 2013

Kategori Listesi