Nezir Tekçi Davası Sanıkları Albay ve Yarbay’a Beraat

RADİKAL 

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra ortadan kaybolan Nezir Tekçi’yi öldürüp cesedini mayınla parçaladıkları iddiasıyla tutuksuz yargılanan emekli Albay Ali Osman Akın ile Yarbay Kemal Alkan beraat etti.

Nezir Tekçi davası sanıkları Albay ve Yarbay'a beraat

Yüksekova İlçesi’ne bağlı Aşağı Ölçek Köyü’nde çoban Nezir Tekçi, iddiaya göre 19 Nisan 1995 tarihinde Yüksekova’da görev yapan Bolu Dağ Komando Tabur Komutanlığı’na bağlı askerler tarafından gözaltına alındı ve kendisinden bir daha haber alınamadı. 1997 yılında Nezir Tekçi’nin babası Halit Tekçi’nin başvurusu üzerine askeri savcılık soruşturma başlattı. O tarihte yüzbaşı olan emekli Albay Ali Osman Akın ile o dönem teğmen olan Yarbay Kemal Alkan hakkında Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Canavarca hisle adam öldürmek’ suçundan dava açıldı. Dava güvenlik nedeniyle Eskişehir’e alındı.

Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan duruşmaya tutuksuz sanıklardan 55 yaşındaki emekli Albay Ali Osman Akın katılmazken diğer tutuksuz sanık 42 yaşındaki Yarbay Kemal Alkan ile avukatları katıldı.

Baba Tekçi ile Avukatları Duruşmaya Katılmadı 

Duruşmaya Nezir Tekçi’nin babası Halil Tekçi ile avukatları da katılmadı. Mahkeme heyeti, Tekçi ailesinin avukatlarının Ankara’dan çektikleri faksı okudu. Avukatlar çektikleri faksta güvenlik gerekçesiyle duruşmaya katılamayacaklarını belirterek duruşmanın ertelenmesini talep etti. Mahkeme heyeti güvenlik konusunda ulaşımda problem yaşanmadığı, mahkeme salonu, koridoru ve adliye çevresinde gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı ifade ederek avukatlarının mazeretlerini kabul etmedi.

Yarbay Kemal Alkan’ın avukatı Namık Öztürk, daha önce 16 sayfa ifade veren ve PKK üyesi olduğunu öne sürdüğü Nazım Fırat’ın, Nezir Tekçi’nin operasyonda yaralandığını daha sonra da öldüğünü söylediğini vurgulayarak, “Nezir Tekçi’nin ölümüne dair somut tek delil budur. Mahkemenin adaletine sığınıyoruz. Beraat kararı verilmesini talep ediyoruz.”

‘Böyle Bir Olayı Yapmadım’

Kemal Alkan da savunmasında olayla bir ilgisinin ve bilgisinin olmadığını söyleyerek “Böyle bir suçlama ile karşılaştığım için üzgünüm. 4 yıllık yargılama süreci beni ve ailemi maddi ve manevi olarak yıprattı. Karşı tarafın türlü hakaretlerine maruz kaldım, karşı tarafa da cevap vermedim. Böyle bir olayı yapmadım ve yaşamadım. Beraatımı istiyorum” diye konuştu.

Eskişehir 1’inci Ağır ceza Mahkemesi heyeti sanıkların üzerlerine atılan suçun sabit görülmemesi nedeniyle temyiz yolu açık olmak üzere emekli Albay Ali Osman Akın ile Yarbay Kemal Alkan’ın oy birliği ile beraatlarına karar verdi.

Yayınlanma tarihi

11 September 2015

Kategori Listesi

Etiket Listesi