Nezir Tekçi Davasında Adli Tıp Raporu Açıklandı

İHA

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra ortadan kaybolduğu öne sürülen Nezir Tekçi davasında Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda ‘olay yerinde bulunan kemiklerin hayvan kemiği olduğu’ belirtildi.

Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan duruşmada emekli Albay Ali Osman Akın ile Yarbay Kemal Alkan’ın yargılamasına devam edildi. Duruşmada Yarbay Kemal Alkan hazır bulundu. Mahkeme heyeti, olay yerinde yapılan keşif sonrasında bulunan kemiklerle ilgili Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda ‘Kemiklerin bir insana değil, hayvana ait olduğunu’ belirtti.

“Duruşma Hakkari’ye Nakledilsin, Mahkeme Tarafsızlığını Yitirdi Çekilmeye Davet Ediyoruz”

Duruşmada konuşan mağdur avukatları, davanın yeniden Hakkari’ye nakledilmesini talep ederek, “Sanıkların duruşmada hazır bulundurma talebimiz kabul edilmedi. Ara kararlardan dolayı tarafsızlık şüphesi oluşmaktadır. Mahkemeyi tarafsızlığını yitirdiği için çekilmeye davet ediyoruz. Aksi takdirde heyetteki her bir hakimi reddedebilmek için süre talep ediyoruz. Sanıkların tutuklanmasına yönelik talebimiz vardır. Canavarca hisle devlet eliyle sivil vatandaşı katlettirme davası görülüyor. Gelen raporda 20-25 sene sonra olay yerinde Nezir Tekçi’ye ait kemik parçası bulunmasını ummuyorduk zaten.
Olay yerinde mermiler bulunmuştur. Bu kovanların ve mermilerin askeriyeye ait olup olmadığının incelenmesi gerekirdi” diyerek savunma yaptı. Mahkeme heyeti davanın yeniden Hakkari’ye nakledilmesinin yasal olarak mümkün olamayacağından talebin reddine karar verdi. Ayrıca heyet, tutuksuz sanıkların tutuksuz yargılanmalarının devamına, mağdur avukatlarının reddi hakim talebini kabul etmeyerek bu yönde avukatlara süre verilmesine yer olmadığına karar verdi.
Mahkeme heyeti savcının mütalaa vermesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
Yüksekova ilçesine bağlı Aşağı Ölçek köyünde çobanlık yapan Nezir Tekçi’den, 19 Nisan 1995 tarihinde Yüksekova’da görev yapan Bolu Dağ Komando Taburu askerleri tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamamıştı.
1997 yılında Nezir Tekçi’nin babası Hamit Tekçi’nin başvurusu üzerine askeri savcılık soruşturma başlattı. Savcılık, yaptığı inceleme ardından kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti. Yunus Şahin isimli bir vatandaşın askerlik yaptığı dönemde Nezir Tekçi’nin ölümüne tanık olduğunu iddia etmesi üzerine, yeniden soruşturma başlatılmıştı.

Yayınlanma tarihi

7 November 2014

Kategori Listesi