Nihat Kazanhan Davasında Fail Hakkında Kırmızı Bülten Çıkarılması Talebi Reddedildi

24 Mart 2023

Polis kurşunuyla öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan davasında mahkeme, yurt dışına kaçma ihtimali üzerine sanık hakkında kırmızı bülten çıkarılması talebini reddetti.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Ocak 2015’te 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ı öldüren özel harekat polisi Mehmet Nurbaki Göçmez hakkında açılan dava, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ihlal kararı ardından yeniden görüldü.

Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan davanın ikinci duruşmasına Kazanhan’ın annesi Ayşe Kazanhan, Türkiye Barolar Birliği (TBB) adına avukat Hasan Erdoğan, Manisa Barosu, Şirnek Barosu, Diyarbakır Barosu, Uluslararası Af Örgütü temsilcileri ile Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube yöneticileri ile çok sayıda avukat katıldı.

Anne Kazanhan: Bir An Önce Sanık Yakalanmalıdır

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ilk olarak söz alan anne Ayşe Kazanhan, önceki duruşma hakkında yakalama kararı verilen sanık Göçmez’in halen yakalanmamış olmasına tepki göstererek, “Bu zamana kadar neden tutuklanmadı? Sizlerin de çocuklarınız var. Sizler de bu durumu yaşayabilirdiniz. Bir an önce sanık yakalanmalıdır” dedi.

‘Mahkeme Heyetinin Kararı Tamamen Politiktir’

Şırnak Baro Başkanı Avukat Rojhat Dilsiz ise yakalama kararı yerine getirilmediği için daha önceki savunmaları tekrarlamayacaklarını belirtti. Esasa ilişkin detaylı bir savunma yapmayacaklarını kaydeden Dilsiz, “Daha önce çok ayrıntılı beyanda bulunduk. Gelmiş olduğumuz aşamada yüzlerce çocuğun öldürüldüğü bir yerde failler yine bulunamadı. Failin belli olduğu ve görüntülerin mevcut olduğu böyle bir dosyada failin ceza almasını beklerdik. Dosyada sağlıklı bir soruşturma da yürütülmedi. Dolayısıyla önceki mahkeme heyetinin kararı tamamen politiktir. Mahkeme heyeti haksız tahrik indirimine başvururken, Ortadoğu’daki Arap baharını 12 yaşındaki çocuğun öldürülmesi olayına bağladı. Mahkeme heyeti böyle bir değerlendirme yaptı. 12 yaşındaki çocuğa ‘çocuk görünümlü’ denildi” ifadelerini kullandı.

‘Aldığımız Bilgilere Göre Sanık Yurt Dışına Çıkmış’

“AYM’nin kararlarına karşı sizin farklı bir karar alma durumunuz yok” diyen Dilsiz, “Müebbet hapis cezası alacak bir kişinin tutuklu olması gerekirken, mahkeme öyle bir karar vermedi. Dosyayı takip ettiğim dönemde ölümle tehdit edildim. Sizin yaptığınız yargılamalar sağlıklı bir şekilde yürümüyor. Gerçek faillerin açığa çıkması için sizlerin de inisiyatif almanız lazım. Sanık birileri tarafından korunuyor. Aldığımız bilgilere göre fail yurt dışına çıkmıştır. Eğer failin bulunması isteniyorsa kırmızı bülten çıkarılmalıdır. Bu kişinin GSM kayıtlarının araştırılması gerekir ve hesap hareketlerinin kontrol edilmesini talep ederiz” dedi.

Avukat Gazal Bayram da, Adalet Bakanlığı’na yazı yazılarak kırmızı bülten çıkarılmasını talep etti. Bayram, “Emniyetin failin yakalanması noktasında ihmali mi var bu hususun araştırılmasını istiyoruz. Fail görevden alındı mı? Bu hususların araştırılması ve İçişleri Bakanlığı’na sorulmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

‘Bir devlet nasıl olur da kendi memurunu adalet önüne getiremez’

TBB adına konuşan avukat Hasan Erdoğan, “Bir devlet nasıl olur da kendi memurunu yakalayıp adalet önüne getiremiyor. Mahkeme failin yakalanması için ne yapıyor? Sanığın yakalanması için mahkemenin bir şeyler yapması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Failin avukatı da, “Yakalama kararı çıktıktan sonra fail ailesine beni aramayın sormayın demiştir” ifadesini kullandı.

Savcı, sanık hakkındaki disiplin soruşturmasının akıbetinin araştırılması, baroların katılma taleplerinin reddine karar verilmesini istedi.

‘Sanığın evinde arama yapılacak’

Duruşmaya verilen aranın ardında mahkeme heyeti, baroların katılma taleplerin reddedilmesine ve sanık polisin adresinde arama yapılmasına, sanık polisin yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartlarının devamına, kırmızı bülten çıkarma talebinin reddedilmesine karar vererek duruşmayı 26 Mayıs’a erteledi. HABER MERKEZİ

Yayınlanma tarihi

25 April 2023

Kategori Listesi

Etiket Listesi