Okmeydanı Cemevinde Vurulan Uğur Kurt’un Davasında Polise Tutuklama Yok

20140709-ugur-kurt-milliyet

DİKEN

Geçen yıl Okmeydanı’nda bir cenaze törenine katılmak üzere cemevinde beklerken öldürülen Uğur Kurt’un katil zanlısı polis memuru Sezgin Korkmaz, mahkemedeki savunmasında silahını elinde molotofla gelen bir kişinin ayaklarına hedef aldığını öne sürdü.

Uğur Kurt, 22 Mayıs 2014’te Berkin Elvan eylemi ve Soma anmasına düzenlenen polis saldırısı sırasında öldürülmüştü.

Davanın ilk duruşması İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Tutuksuz yargılanan sanık polis memuru Sezgin Korkmaz savunma yaptı. Mahkeme görüntülerle ilgili yeniden rapor düzenlenmesine, sanık Korkmaz’ın tutuklanması yönündeki talebin reddine karar vererek davayı 12 Haziran’a erteledi.

Olay sırasında içinde bulunduğu ‘Akrep’ aracının atılan molotoflarla alev topuna döndüğünü söyleyen Korkmaz, “Bize doğru elinde molotofla gelmekte olan şahsın ayak hizasını hedef alarak bir el ateş ettim. Silahımda 11-12 mermi vardı. Geri kalanları havaya sıktım. Bulunduğumuz yer düz alan değildi. Kot farkı vardı” diye konuştu.

‘Neden top mermisi silahını kullanmadın?’

Mahkeme başkanının neden top mermisi atan FN adlı silahı kullanmadığına dair soruya ise Korkmaz “Normalde FN silahı aracın içinde monte edilmiş şekilde bulunur, ancak bizim araçta silah o an monte değildi. Araç yanıyordu, 20 kiloluk bir silahla yanan araçtan inmem imkansızdı” diye yanıt verdi.

‘Cenaze olduğundan haberim yoktu’

O sokağa ilk defa girdiğini ve orada ne cemevi ne cenaze olduğunu bilmediğini savunan sanık polis, olayın ardından polis babasıyla birlikte olay yerinde inceleme yaptıklarına dair iddiayı ise yalanlayarak babasıyla birlikte olay yerine gitmelerinin mümkün olmadığını, çünkü olayların devam ettiğini savundu.

‘Yargılama sonunda vereceğiniz her türlü cezaya razıyım’

Uğur Kurt’u öldürdüğü için pişman olduğunu söyleyen Serkan Korkmaz savunmasına şöyle devam etti: “Polis memuruyuz ama etten kemikten ibaretiz. Yanıyoruz. Bu olayın bir şekilde meydana geldiği için çok üzgünüm. Bir eşi kocasız, bir çocuğu babasız bırakmayı hiç istemezdim. Bu olaydan dolayı çok üzgünüm. Keşke o anı geri alabilsek ama mümkün değil. Yargılama sonunda vereceğiniz her türlü cezaya razıyım. Ailesi acılarında haklı diyebileceğim tek şey bilerek isteyerek o kişinin ölmesini istemedim. Çok üzgünüm, o kişinin orada öleceğini tahmin etseydim, kendimin ölmesini isterdim.”

Mahkeme başkanı daha sonra tanıkların dinlenmesi için duruşmaya ara verdi.

Savcı ‘taksir’, mahkeme ‘olası kasıt’ dedi

İddianameyi hazırlayan savcı Hasan Yılmaz, Serkan Korkmaz hakkında ‘taksirle adam öldürme‘ suçundan üç yıldan altı yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını istemiş, dosyayı İstanbul 85. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Dosyayı inceleyen 85. Asliye Ceza Mahkemesi, Uğur Kurt’u öldüren polis hakkındaki ‘taksirle adam öldürme’ suçlamasını yetersiz bularak, suçun 20 ila 25 yıl arası hapis cezasını öngören ‘olası kastla adam öldürme‘ olduğunu belirtip dosyayı ‘görevsizlik‘ kararıyla Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti.

Yayınlanma tarihi

20 March 2015

Kategori Listesi

Etiket Listesi