Olağan Şüpheliler Bu Sıradan Çıktı!

SABAH

Diyarbakır’da 1994’te öldürülen Şerif Avşar cinayeti sanığı Uzman Çavuş Sütçü’ye verilen 30 yıl hapis cezasını Yargıtay onadı. Sütçü için yakalama kararı çıkartıldı

Diyarbakır’da Şerif Avşar cinayetinin sanığı uzman çavuş Gültekin Sütçü’ye verilen 30 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. Kararda, “Uzman çavuş kimliğiyle kurbanın direncini kırdı, koruması gerekirken cinayete iştirak etti” denildi. Hazro ilçesinde görev yapan korucular Fevzi Gökçen, Yaşar Günbatı, Ömer Güngör, Aziz Elbey ve Zeyat Akçin, 22 Nisan 1994 günü gözaltına aldıkları 4 kişiyi jandarmaya teslim etmek için Diyarbakır’a gitti. Koruculardan Ömer Güngör, o tarihte kardeşi PKK’nın dağ kadrosunda bulunan Şerif Avşar’ı kaçırıp konuşturmak için plan yaptı. 5 korucu, gübre satışı yapan Şerif Avşar’ın işyerine gidip kendisini gözaltına alacaklarını söyledi. Avşar ve yakınları ise, resmi kıyafetli polis gelmeden gitmeyeceklerini belirtti. Bunun üzerine Gökçen, JİTEM elemanı Uzman Çavuş Gültekin Sütçü ile yine JİTEM’ci PKK itirafçısı Mesut Mehmetoğlu’na haber verdi. Korucu ve itirafçıların “müdürüm” diye hitap ettiği Sütçü asker kimliğini gösterdi. “Bir şey olmayacak. İfadesini alıp bırakacağız” diyerek Avşar ailesini ikna etti. Şerif Avşar, Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı hizmetinde kullanılan beyaz renkli otomobile bindirilip götürüldü. Avşar, Mehmetoğlu ve Sütçü tarafından Lice yolunda metruk bir binada sorgulandı. Onlar dışarı çıkınca içeri giren korucu Güngör, Avşar’ı başından vurarak öldürdü. Ömer Güngör, Mesut Mehmetoğlu, Gültekin Sütçü ve Fevzi Gökçen ile birlikte İl Jandarma Komutanlığı’na geri döndü. Avşar ailesinin ihbarıyla aranan araç Diyarbakır’da polis tarafından durdurulmak istendi ancak kaçmayı başardı.

 

“Direncini Kırdı” 

4 yıl süren soruşturma sürecinin ardından korucular Ömer Güngör, Yaşar Günbaltı, Fevzi Gökçen, Aziz Erbey, Zeyyat Akçil ile PKK itirafçısı Mesut Mehmetoğlu 1998’de yakalanarak yargılandı. Sanıklar 24 yılla 7 yıl arasında değişen cezalar aldılar. Cinayetle suçlananınca uzman çavuşluktan atılan Sütçü ise sahte kimlikle Bulgaristan’a kaçtı. 2008 yılında Türkiye’ye giriş yaparken Edirne’de yakalanan ancak tutuksuz yargılanmaya başlanan Sütçü’ye Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 30 yıl hapis cezası verildi. Yerel mahkemenin kararı Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından oy birliğiyle onandı. Onama kararında şöyle denildi: “Gültekin Sütçü, polis isteyen Şerif Avşar’a resmi Uzman Çavuş kimliğini göstererek onu ikna etti. Resmi kimlik gösterdiği için de Şerif Avşar ikna olup ona güvenip başına bir şey gelmeyeceğini düşünüp vazifesine itimat ederek sadece sorgulama için götürüldüğünü düşündüğünden dolayı bağırıp çağırmamış yardım istemeyip direnmemiştir. Şerif Avşar’ın direnci, Gültekin Sütçü tarafından bu şekilde güven verilerek kırılmıştır. Eğer Gültekin Sütçü’nün bu davranışı olmasaydı, diğer sanıklar Şerif Avşar’ı ne işyerinden alıp götürebilir, ne de bu cinayeti işlemeleri mümkün olabilirdi. Tüm deliller incelendiğinde Sütçü’nün, Avşar’ın öldürülmesi olayına bizzat iştirak ettiği kanaatine varıldı.” Kararın ardından Sütçü hakkında 81 ilde yakalama kararı çıkarıldı.

Yayınlanma tarihi

23 November 2010

Kategori Listesi

Etiket Listesi