Paylan: Dink Sanıkları Kamu Görevlerine Nasıl Devam Edebiliyor?

BİANET

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Hrant Dink cinayeti davasında sanık olup hala kamu görevine devam edenleri sordu.

Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Garo Paylan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Hrant Dink cinayeti davasında sanık olup hala kamu görevine devam edenleri sordu.

Dinç, Güler, Cerrah…

Paylan,

* Sanıklardan Engin Dinç’in cinayetinin planlandığı dönemde Trabzon İstihbarat Şube Müdürü, cinayetten sonra aldığı terfi ile İstihbarat Daire Başkanlığı olduğunu ve hala Eskişehir İl Emniyet Müdürü olarak görev yaptığını,

* Sanıklardan, dönemin İstanbul İstihbarat Daire Başkanı Ahmet İlhan Güler İsanbul’in Polis Başmüfettişi olarak görevini sürdürdüğünü,

* Dönemin İstanbul İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın merkez valiliğinde görevine devam ettiğini,

* Sanıklardan, cinayet döneminde Trabzon Emniyeti İstihbarat Şubesi’nde polis memuru olan Muhittin Zenit, Ercan Demir ve Mehmet Ayhan’ın polis memuru olarak görevlerini sürdürdüğünü hatırlattı.

Açığa alınacaklar mı?

Paylan Soylu’ya şu soruları yöneltti:

* Hrant Dink cinayet davasında sanık olarak yargılanan Engin Dinç, Ahmet İlhan Güler, Celalettin Cerrah, Muhittin Zenit, Ercan Demir ve Mehmet Ayhan TCK’nın 83. maddesinden (kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi) yargılamaları devam ederken kamu görevlerine nasıl devam edebiliyor?

* İlgili kamu görevlileri, Hrant Dink cinayet davasının sanığı olmaları sebebiyle açığa alınacaklar mı?

* İlgili kamu görevlilerini açığa almayarak, sanıklara sessiz kalmaları için cesaret vermiş ve devlet katında “arkanızdayız” demiş olmuyor musunuz? (EA)

Yayınlanma tarihi

31 May 2017

Kategori Listesi

Etiket Listesi