Ramazan Uykur’u Öldüren Silah 6 Cinayette Kullanılmış

MİLLİYET

Temizöz davasında sözü edilen cinayet silahı cephanelikten çıktı

KAYSERİ İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz’ün, Şırnak’ta 1993- 95 yılları arasında işlediği iddia edilen cinayetlerle ilgili yargılandığı dava dosyasında adı geçen Ramazan Uykur’un ölümüne neden olan silah, Cizre’de dere yatağına gizlenmiş bir cephanelikte bulundu. Temizöz davasında sanık olarak yargılanan Temel Atak ile Kukel Atak tarafından öldürdüğü öne sürülen Ramazan Uykur’a ateş edilen silahla, 6 cinayetin daha işlendiği belirlendi.

Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz’ün yargılandığı dava dosyasında yer alan Ramazan Uykur cinayetine ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı faili meçhul cinayetlerle ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında, 2000 yılında Şırnak’ın Cizre İlçesi’ndeki Jandarma Komutanlığı tarafından ilçeye bağlı Yamaç Köyü Dirsekli Mezrası yakınlarında, dere yatağında gizlenmiş cephanelik bulundu. Adli emanete alınan ve incelemeleri tamamlanan, 23 Kalaşnikof, 5 mavzer, 1 Kanas, 2 Bixi marka tüfek, 3 RPG roketatar, ‘Saddam’ tipi olduğu belirtilen 1 tabanca, 1 gaz tabancasının Diyarbakır Polis Kriminal Laboratuarı’nda incelendi. 17 Haziran 2009 tarihli ekspertiz raporunda, silahlar arasında yeralan ‘C-11′ olarak adlandırılan 1 silahın 1996 yılında Ramazan Uykur ve Halil Kömür’ün 1995 yılında Mehmet İneç ve Cindi Altın’ın ve 1994 yılında işlenen 2 ayrı cinayette kullanıldıkları saptandı.

Ramazan Uykur’un oğlu İsmet Uykur, ‘Temizöz davası’nın son duruşmasında tanık olarak verdiği ifadesinde, babasının gözleri önünde Temel Atak ve Kukel Atak tarafından öldürüldüğünü anlattı. Dava dosyasında yer alan gizli tanık ‘Tükenmez Kalem’in sonradan çektiği ifadelerinde ise, şunları anlatmıştı: “Ramazan Uykur, PKK adına Cizre’de aktif çalıştığı konusunda güvenlik güçlerinin tespit ve bilgileri vardı. Bu şahsın eylemlerini engellemek için çalışmalar yapılıyordu ve bu kişinin öldürüldüğünü duyduk. İlçe jandarma komutanlığının alt katında bulunan ve bizim ‘sorgu’ dediğimiz odada otururken zannediyorum Yavuz, Ramazan Uykur’u Kamil’in oğlu Temel infaz etmiş yanında biri daha varmış.” ‘Temizöz davası’nın kilit ismi tanık Mehmet Nuri Binzet de, ifadesinde Ramazan Uykur cinayetine ilişkin şöyle dedi: “1994 ya da 1995 yıllarında ben Kamil ağabeyimin oğlu Tamer ve Mehmet Nergiz ile birlikte İpekyolu cami civarında gezerken Ramazan Uykur ile karşılaştık. Tamer Ramazan’ın arandığını bildiği için arabaya çağırdı ve ‘Babam Kamil seninle görüşmek istiyor, arabaya bin’ dedi. Ramazan, araca binmek istemedi, bunun üzerine yeğenim Tamer arabadan inerek üzerinde taşıdığı, ruhsatsız tabancayı çıkartıp Ramazan’ın yüz kısmına dayayarak zorlamaya çalıştı. Bu sırada silah ateş aldı. Ramazan’ın yüzünden kan akmaya başladı ve Ramazan ile Tamer boğuşmaya başladılar. Daha sonra yeğenim Tamer bendeki silahı yani kalaşnikofu alıp seriye bağlayıp bir çok defa Ramazan’a ateş etti. Zannediyorum 20-30 civarında mermi sıktı. Daha sonra Ramazan’ı orada bıraktık ve araçla olay yerinden uzaklaştık.” Mehmet Nuri Binzet olay sırasında kullanan Kalaşnikof tüfeğin üzerine zimmetli olmadığını anlatırken, ifadesinde “Kamil ağabeyimde seyyar dipçikli Rus yapımı ‘C 11′ diye isimlendirdiğimiz Kalaşnikof tüfekler vardı. Bu tip olaylarda kullanım ve taşınması kolay olduğu için genelde bunları alırdık ve bu silahlar özel yapım 75 mermi alan şarjörler de taşınırdı. O gün de öyle bir silah kullanıyordum. Bu silahı olaydan sonra yeniden Kamil ağabeyime verdim” diye konuştu.

Yayınlanma tarihi

10 October 2009

Kategori Listesi