Recep Hantaş Davası İzleme Raporu – 16 Mayıs 2022

Deniz Tekin – 16 Mayıs 2022

Mahkeme: Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi

Esas No: 2021/264

Diyarbakır’ın Merkez Yenişehir İlçesi, Şehitlik Mahallesi’ndeki Sümerpark’ta, 14 Nisan 2019 tarihinde arkadaşıyla birlikte oturan atık kâğıt işçisi Recep Hantaş, yapılan ihbar üzerine olay yerine gelen polislerden kaçmaya çalıştığı esnada ensesine sıkılan tek kurşunla hayatını kaybetti. Olay anını gösteren MOBESE kamerası görüntülerinde,  Hantaş’a ateş ettiği tespit edilen sanık polis memuru Kazım Bozkurt “bilinçli taksirle ölüme neden olma” suçundan tutuklandı. Soruşturma devam ederken sanık polis memurunun oğlunun CİMER üzerinden Sulh Ceza Hâkimliğine yaptığı itiraz üzerine,  “delillerin toplanmış olması, tutukluluğun ölçülü ve orantılı olmayacağı” gerekçesiyle sanık polis memuru 40 günlük tutukluluğunun ardından, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sanık polis memuru Kazım Bozkurt’un hakkında olaydan iki yıl sonra “olası kastla öldürmek” suçlamasıyla 18 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemi ile açılan davanın dördüncü duruşması 16 Mayıs 2022 günü Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma Öncesi

Diyarbakır Adliyesi önünde, duruşma günü güvenlik önlemi almak için geldiğini düşündüğümüz çok sayıda zırhlı çevik otobüsü ve zırhlı araç bekliyordu.  Adliye binası girişindeki iki ayrı arama noktasından geçip Genel Bilgi Tarama (GBT) yapıldığına dair bir pusula aldıktan sonra ancak adliye binasına girebildik. Duruşma salonunun önünde, diğer günlerin aksine, bu kez polisler yoktu. Mesai saati başlamasına rağmen mahkeme görevlileri ile mahkeme heyeti ancak saat 09.30’da duruşma salonuna geldi. Salonun kapısının yanındaki panoda asılı olan duruşma listesinde Hantaş davasının beşinci sırada, saat 09.30’ da görüleceği yazıyordu. Ancak bu saate kadar mahkemede hiçbir duruşma görülmemişti. Koridorda beklediğimiz sırada çok sayıda çevik kuvvet polisi gelerek duruşma salonun yanındaki banklarda oturdu.  Bir çevik kuvvet polisi mahkeme mübaşiriyle konuştuktan sonra duruşma salonunun önünden ayrıldı. Ardından, katılan Efe Hantaş ile katılan avukatları geldi. Mahkeme heyetinin geç gelmesi nedeniyle Hantaş duruşması 50 dakikalık gecikmeyle saat 10.20’de başladı.

Duruşmaya Katılım

Duruşma salonunun izleyiciler bölümünün kapısını açmasını istediğimiz mahkeme mübaşirinin, duruşmayı avukatlar için ayrılan bölümde izleyeceğimizi söylemesi üzerine duruşmayı burada oturarak, merdivenler üzerinden izledik. Duruşmaya Recep Hantaş’ın abisi Efe Hantaş ve vekili Av. Mehmet Öner ile Diyarbakır Barosu Dava Takip Komisyonu üyesi Av. Şilan Çelik ve ÖHD üyeleri Av. Yusuf Çakas ile Av. Fırat Yıldız katıldı. Duruşmayı Hafıza Merkezi gözlemcileri ile Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri de izledi. Salonun önündeki banklarda bekleyen çevik kuvvet polisleri ise duruşma salonuna girmedi. Duruşma salonundaki sandalyelerde ise heyet üyelerinin koruma polisleri oturuyordu.  Duruşmalardan vareste tutulan sanık polis memuru Kazım Bozkurt duruşmaya katılmadığı için sanık sandalyesi boştu. Avukatı Av. Mustafa Demir ise saatli bekletme dilekçesi göndermesine rağmen mahkeme heyeti, sanık avukatının erteleme talebinde belirttiği saati beklemeden duruşmayı başlattı. Karar açıklanması beklenen duruşmanın, tanık ifadelerinin alınmaması nedeniyle erteleneceğini öğrendik. Katılan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Av. Abdullah Zeytun ise mazeret dilekçesi göndererek duruşmaya katılmadı.

Duruşmanın Seyri

Mahkeme başkanı, celse arasında dava dosyasına gelen evrakları hızlıca duruşma tutanağına geçirtti. Bir önceki celsede talimatla ifadelerinin alınmasına karar verilen tanıklar H.S.S. ile A.U.’nun ifadelerinin talimatla alındığına ilişkin yazı duruşma tutanağına geçirildi. Tanık M.Ö’nün ifadesinin alınması için yazılan talimatın 6 Haziran tarihine bırakıldığına ilişkin yazı tutanağa geçirildi. Tanıklar R.E. ve M.U’nun ifadelerinin alınması için yazılan talimatın iade edildiğine dair yazı tutanağa geçirildi. Mahkeme başkanı hızlı ve kısık sesle konuştuğu için konuşmalarını anlamak zordu. Duruşmada ilk söz verilen iddia makamı, sanık polis memuru Kazım Bozkurt’un olası kastla insan öldürme suçundan cezalandırılması için bir önceki celsede verdiği esas hakkındaki mütalaayı aynen tekrar ettiğini söyledi.

Mahkeme başkanı, katılan Efe Hantaş’a söz vermedi ancak tutanağa beyanını “Önceki beyanlarımı aynen tekrar ederim.” şeklinde geçirdi. Ardından mahkeme başkanı katılan avukatlarına dönerek,  tanık R.E. ve M.U’nun ifadelerinin bulundukları illerde alınması için bulundukları illere talimat yazacaklarını belirterek davaya ilişkin bir talepleri varsa söylemelerini istedi. Duruşmada ilk olarak söz alan katılan avukatlarından Mehmet Öner, bir önceki duruşmada verilen ara karara rağmen bilirkişi raporunun kendilerine tebliğ edilmediğini belirterek bilirkişi raporunun kendilerine tebliğ edilmesini, ifadesi alınmayan tanıklar R. E. ve M. U’nun ifadelerinin alınmasını ve sanık polis memuru Kazım Bozkurt’un tutuklanmasını istedi. Ardından söz alan Av. Şilan Çelik, dava dosyasındaki eksiklerin giderilmesini isteyerek, sanık polis memuru hakkında tutuklama kararı verilmesini talep etti.

Ara Kararlar

Yaklaşık 5 dakika süren ve mahkemenin ara vermediği duruşmada alınan kararlar ise şöyle:

  1. Müşteki vekilinin sanığın tutuklanmasına ilişkin talebinin dosyadaki delil durumu nazara alınarak bu aşamada reddine,
  2. Tanıklar R. E.(Tunceli) ve M. U.’nun (Isparta) beyanlarının tespiti için adreslerinin tespiti ile mahal mahkemelerine talimat yazılmasına,
  3. Tanık M. Ö.’nün talimat cevabının dönüşünün beklenilmesine,
  4. Müşteki vekillerine bilirkişi raporunun tebliğine,
  5. Müşteki müdafi Av. Abdullah Zeytun’un mazeretinin kabulüne, sanık müdafi Av. Mustafa Demir’in saatli mazeret dilekçesinin belgelendirilmediği anlaşılmakla reddine,

Bu nedenle duruşmanın 21 Haziran 2022 günü saat 09:50’ye bırakılmasına karar verildi.

Yayınlanma tarihi

20 May 2022

Kategori Listesi

Etiket Listesi