Şahin Öner Davası İzleme Raporu – 9 Kasım 2021

 

Deniz Tekin – 9 Kasım 2021

Mahkeme: Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi

Esas No: 2017/ 495 Esas

Diyarbakır Merkez Yenişehir İlçesinde, 10 Şubat 2013’te yapılan bir gösteriye yapılan polis müdahalesi esnasında 19 yaşındaki Şahin Öner’i zırhlı araçla ezerek ölümüne sebebiyet verdiği gerekçesiyle sanık polis memuru Selahattin Korkmaz’ın “kasten öldürmek” suçundan müebbet hapis istemiyle yargılandığı Şahin Öner Davası’nın 15. Duruşması 9 Kasım Salı günü Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Saat 13.30’da görülmesi kararlaştırılan Şahin Öner Davası’nı takip etmek üzere duruşma salonunun önüne geldim. Salonun önünde, duruşmada “güvenlik önlemi” almak için geldiğini düşündüğüm iki çevik kuvvet polisi, aynı mahkemede davaları olanlar dışında kimse yoktu. Duruşma öncesinde görüştüğüm katılan avukatları, mahkeme heyetinin bu duruşmada karar vermeyeceği bilgisini verdi. Salonunda önündeki kısa bir bekleyişin ardından duruşmanın başladığı haberini aldım.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya, katılan avukatları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Başkanı Av. Abdullah Zeytun mazeret bildirerek katılmadı. Duruşmalardan vareste tutulan sanık polis Selahattin Korkmaz katılmazken, müdafii Av.İbrahim Kaygusuz kendisi yerine yetkilendirdiği Av. Zerrin Altından katılmasını sağlamıştı. Neredeyse bütün duruşmalara katılan Şahin Öner’in babası Mehmet Şirin Öner bu duruşmaya katılmadı. Mahkeme Başkanı, katılan diğer avukatları beklemeden duruşmayı başlattı.

Duruşmanın Seyri

Mahkeme Başkanı, duruşmaya katılanların yoklamasını yapıp tutanağa geçirdikten sanık müdafii Av.İbrahim Kaygusuz’un mahkemeye gönderdiği esas hakkındaki savunma dilekçesi duruşma tutanağına geçirildi. Duruşma boyunca salondaki sanık sandalyesinde başka bir davadan tutuklu olan elleri kelepçeli iki kişi jandarma ile birlikte duruşmalarını bekliyordu. Duruşma salonunun kapısında da bir çevik kuvvet polisi ayakta bekliyordu.

İlk sözü alan iddia makamı 24 Haziran 2021 tarihli duruşmada verdiği esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti. Geçtiğimiz duruşmada verilen bu mütalaa olduğu gibi bu duruşma tutanağına kopyalandı.  İddia makamı, sanık polisin “kasten öldürme” suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapisle cezalandırılması yönünde 2018 yılında verilen esas hakkındaki mütalaanın aksine, yeni talebinde sanık polisin TCK 85/1 maddesi uyarınca “taksirle ölüme neden olma” suçundan cezalandırılmasını istemişti.

Mütalaada, dava dosyasında yer alan tanık beyanları, otopsi raporu,  Adli Tıp Kurumu raporu, İTÜ raporları ve olay yeri inceleme ve yer gösterme tutanağı, sanık savunması ve dosya kapsamında bulunan tüm bilgi ve belgelerin birlikte değerlendirildiği, olay günü Yenişehir ilçesinde 25-30 kişilik bir grubun yolu trafiğe kapatıp, çöp konteynırlarını devirerek yasadışı eylem yaptıklarını, olaya müdahale eden polislere molotoflu, havai fişekli, el yapımı parça tesirli bombalı ve taşlı saldırıda bulunulduğu, olaya müdahale eden 75 kod numaralı Shortland marka zırhlı aracın sürücüsü sanık Selahattin Korkmaz’ın gerekli dikkat ve ihtimamı göstermeyerek yolda bulunan Şahin Öner’e “taksirli bir şekilde çarparak,  ölümüne tali kusurlu olarak sebebiyet verdiği” tespitlerine yer verilmişti.

Savcılık mütalaası ardından söz alan sanık avukatı daha önce yaptıkları savunmalarını tekrar ettiklerini söyleyerek, müvekkilinin sıkıyönetim kapsamında görevini yerine getirdiğini, bu nedenle beraatini talep ettiklerini belirtti.

Ara Kararlar

Mahkemenin yaklaşık 5 dakika süren duruşmaya ara vermeksizin kurduğu ara kararlar şöyle:

  • Katılan vekili Av. Abdullah Zeytun’un mazeret dilekçesinin kabulü ile duruşma günü ve saatini UYAP’tan öğrenmesine,
  • Bir sonraki celse duruşma salonunda güvenlik önleminin alınması hususunda ilgili birime müzekkere yazılmasına,
  • Bu nedenle duruşmanın 23 Kasım 2021 günü saat 13.30’a bırakılmasına karar verildi.

Yayınlanma tarihi

11 November 2021

Kategori Listesi

Etiket Listesi