Şahin Öner Davası: Sanık Polis Yine Duruşmaya Katılmadı

GAZETE KARINCA

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’da 2013 yılında Şahin Öner’in ölümüne neden olan polis Selahattin Korkmaz, “kasten öldürme” suçundan tutuksuz yargılandığı davanın 8’inci duruşmasına da katılmadı.

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi’nde, 10 Şubat 2013 tarihinde gerçekleşen bir eyleme dönük müdahale esnasında kullandığı zırhlı araçla çarptığı 19 yaşındaki Şahin Öner’in ölümüne neden olan polis Selahattin Korkmaz hakkında açılan davanın 8’inci duruşması Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmada Öner’in babası Mehmet Şirin Öner ve avukatı Abdullah Zeytun hazır bulundu.

Ancak duruşmalardan vareste tutulma kararı olmayan sanık polis, yine duruşmaya katılmadı. Polisin avukatının ise mahkemeye mazeret bildirdiği görüldü.

MA’da yer alan habere göre mahkeme heyeti, önceki celse tanık polislerin hazır edilmesi için emniyete yazdığı müzekkereye, tanık polislerin hazır edilemeyeceği şeklinde cevap verildiğini belirtti.

Mahkeme, tanıkların hazır edilmediği için önceki celse verilen olay yerinde keşif yapılması ara kararının yerine getirilmediğini kaydetti.

Öner ailesi avukatı Abdullah Zeytun, keşifle ilgili çekincelerinin olduğunu kaydederek, olay yerinde yapılacak keşife mahkeme heyetinin de katılmasını istedi.

Sanığın ilk günden beri duruşmalara katılmadığını söyleyen Zeytun, “Mahkemenin sanığı duruşmalardan vareste tutma kararı yok. Kendisine soru sorma hakkımız var. Kamu görevlisi olduğu rahatlığıyla duruşmalara katılmıyor. SEGBİS’le de olsa duruşmaya katılmasını talep ediyorum” dedi ve ekledi:

“İddia makamının esas hakkında verdiği mütalaada, görgü tanıkların beyanları, mevcut delil durumu, sanığın maktulü bilerek ve kasten öldürdüğünü gösteriyor. Bu nedenle sanığın derhal tutuklanmasını talep ediyoruz.”

Mahkemenin ara kararları ise şöyle:

  • Suça konu olayın gerçekleştiği yerde tüm sanıklar ve sanığın katılımı ile 27/02/2020 saat 20.30’da adliyeden hareket edilmek suretiyle keşif icraatına, keşifte alanında uzman resen seçilecek bilirkişinin hazır edilmesi ve olay yerinde dinlenilmesi gereken tüm tanıkların olay yerinde hazır edilmesi için ilgili kolluğa yazı yazılmasına,
  • Yapılacak olan keşfin tarih ve saatinin ilgili kolluk birimine bildirilerek söz konusu keşif mahallinde geniş bir güvenlik önlemi alınması için ilgili kolluğa yazı yazılmasına,
  • Yapılacak olan keşif sonrası keşif tutanağı düzenlenip bilirkişi raporu dosyaya sunulduğunda sanığın eyleminin taksirle öldürme suçunu oluşturması ihtimaline bianen soruşturma aşamasında alınan ancak hüküm için yeterli görülmeyen bilirkişi heyeti dışında alanında uzman İTÜ Trafik Kürsüsünden bilirkişi raporu aldırılmak üzere talimat yazılmasına,
  • Sanığın keşif mahallinde keşif tarih ve saatinde hazır olması hususunda müdafine kalem marifeti ile ihtarda bulunulmasını kararlaştırdı.

Sanık avukatının mazeretini kabul eden mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı ise 2 Nisan’a erteledi.

Yayınlanma tarihi

4 February 2020

Kategori Listesi