Şerzan Kurt’u Vuran Polisin Cezası Tekrar İndirildi

EVRENSEL

Şerzan Kurt’u öldüren Polis Gültekin Şahin, Yargıtay’ın bozduğu 16 yıllık cezanın ardından yeniden yargılandı. Şahin’e 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Muğla’da Polis Gültekin Şahin’in vurarak ölümüne sebep olduğu 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Şerzan Kurt ile ilgili dava bugün yeniden görüldü.

Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Kurt’u vuran polis Gültekin Şahin hakkında, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan 12 yıl hapis cezasına hükmetti, haksız tahrik nedeniyle 1/4 indirim yapılarak 9 yıl ve iyi hal indirimiyle neticeten 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Polis Şahin, üniversite öğrencisi Şerzan Kurt’u 9 yıl önce vurarak ölümüne sebep olmuş, 16 yıl hapse mahkum edilmişti. Yargıtay ise bu kararı bozmuştu.

Bianet’in aktardığı habere göre, bugünkü duruşmaya katılan Kurt’un babası Ömer Kurt “35 yıllık öğretmenim. Öğrencilerime hep hakkı hukuku anlattım. Dokuz yıldır adalet istiyorum” dedi.

Kurt ailesinin avukatları da beyanlarında Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ikinci kararı olan “kasten öldürme suçundan” verilen cezada ısrar edilmesini talep etti. Polis Şahin bu suçtan hüküm giymiş ve 16 yıl hapse mahkum edilmişti.

Şahin’in avukatı ise duruşmada, “Benim müvekkilim masum, 6,5 yıl boşuna hapis yattı” iddiasında bulundu.

Savcı da mütalaasında Gültekin Şahin’in kasten öldürme suçundan değil, Yargıtay’ın son bozma kararı uyarınca neticesi sebebiyle ağırlaştırılmış yaralama suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Kurt ailesinin avukatları ise mütalaaya, “Yargılama esnasında katılanlara hakaret eden, bu zabıtlarda da ortada olan sanık hakkında iyi hal indirimi yapılmamasını” talep etti. Yerel mahkeme sanığın duruşmadaki tavrı sebebiyle bir önceki kararında iyi hal indirimi yapmamıştı.

Polis Şahin, Cezaevindeyken de Maaşını Aldı

Avukatlar ayrıca, polis Gültekin Şahin’in sadece 24 ay kademe durma disiplin cezası aldığını, cezaevinde olduğu zaman da maaşını aldığını, oysa memuriyetten ihraç edilmesi gerektiğini ifade etti.

Mahkeme ise savcı mütalaasına uyarak iyi hal indirimleriyle birlikte 7 yıl 6 ay hapis cezasına hükmetti.

Ne Olmuştu?

Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü ikinci sınıf öğrencisi, 21 yaşındaki Şerzan Kurt, 12 Mayıs 2010’da vuruldu, ağır yaralandı. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 19 Mayıs’ta yaşamını yitirdi.

Daha önce müebbet hapis cezası alan Şahin’in suçlaması 2005’te yürürlükten kaldırılan bir maddeyle “faile yardım etme”ye dönüştürülmüş ve Şahin tahliye edilmişi. Yargıtay “fiilin kasten işlendiği” ve “polis Şahin’in görevden atılması gerektiği” kararıyla yerel mahkemenin kararını bozdu ve davanın yeniden görülmesine karar verdi.

2015’te yeniden görülen davada sanık Şahin’e 16 yıl hapis cezası verildi. Karar tekrar bozuldu, Yargıtay sanığın “karşı gruptan taş atıldığı” gerekçesiyle haksız tahrik indiriminden ve mahkemeye saygısından ötürü takdiri indirimden faydalanması gerektiğini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Yayınlanma tarihi

11 September 2019

Kategori Listesi