Silopi’de İki Çocuğun Ölümüne Neden Olan Polislere İstenen Ceza Belli Oldu

CUMHURİYET

Silopi’de evde uykudayken panzerin altında kalarak can veren iki kardeşin ölümüne neden olan iki polis hakkında “taksirle ölüme neden olma” suçundan dava açıldı. Polisler “suçlu” bulunursa 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis alabilir.

Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı, Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde 3 Mayıs gecesi uykudaki Muhammed (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşlerin ölümüne neden olan zırhlı aracın sürücüsü tutuklu polis memuru Ömer Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak iddianame hazırladı.

Dihaber’in aktardığına göre, Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede şüpheli polisler, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis ile cezalandırılmaları istendi. Ayrıca şüpheli Yeğit’in ehliyetinin sürücü belgesine 3 yıl süreyle el konulması istendi.

İddianamede çocukların annesi Nesime Yıldırım ve babası Mesut Yıldırım müşteki olarak yer aldı. Tutuklu polis Ömer Yeğit’in sürücülüğünü yaptığı Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ait 73 A 0133 plakalı 1994 model Dragon 1 marka aracının olay tarihinde MHP İlçe binasını korumak ile görevli olduğu hatırlatıldı.

Muhammed hastaneye getirildiğinde yaşıyormuş

İddianamede, zırhlı aracın devriye görevi ardından saat 00.29’da MHP ilçe binasının önüne gelerek farı sönük ve stop halinde bekledikten yaklaşık bir dakika sonra rampa aşağı hareket etmeye başladığı belirtildi. Aracın aşağıya doğru hareket etmesi üzerine zırhlı aracın sürücüsünün aracı çalıştırmak için uğraştığı, araç sürücüsü Yeğit’in zırhlı aracı çalıştıramaması sonucunda aracın fren ve direksiyon sisteminin devre dışı kaldığı, 715 Nolu Sokak istikametine doğru 85-90 metre gittikten sonra Mesut Yıldırım’a ait tek katlı betonarme evin salon kısmına çarptığı ifade edildi. Çarpmanın etkisiyle zırhlı aracın ön kısmının salonun duvar ve kolon kısımlarını yıkarak silah kulesine kadar evin içine girdiği aktarılan iddianamede, kaza sırasında evin salon kısmında uyumakta olan 2010 doğumlu Mehmet Yıldırım ve 2011 doğumlu Furkan Yıldırım kardeşlerin beton kolon ve molozların altında kaldığı kaydedildi. Çocukların olay yerine gelen yurttaşlar ve polisler tarafından molozlar altında çıkartılarak Silopi Devlet Hastanesi’ne götürüldüğü kaydedilen iddianamede, hastaneye getirilen Furkan Yıldırım’ın yaşamını yitirdiği, kardeşi Muhammed Yıldırım’ın hastaneye getirildiğinde ise kalp atışlarının olduğu ancak 2 dakika sonra kalbinin durduğu, yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatını kaybetti ifade edildi.

İki kardeş kafatasındaki kırıklar nedeniyle yaşamını yitirmiş

Olay yeri inceleme ekiplerinin saat 01.30’da nöbetçi savcının talimatıyla olay yerine gittiği savunulan iddianamede, yapılan incelemede zırhlı aracın çarptığı evin sokağa bakan tarafının tamamen yıkıldığını, evin salonunda demir, moloz yığınları ve minderler üzerinde kan lekeleri olduğu belirtildi. Olay yeri incelemenin gelmesini beklenmeden TOKİ polis lojmanlarının otoparkına çekilen zırhlı araçta yapılan incelemede, panzerin alt ve üst kısmında, şoför yerinde moloz parçaları, aracın ön kısmında ezilme, bazı yerlerinde sürtünme izi olduğu ifade edildi.

İddianamede, yaşamını yitiren Furkan Yıldırım’a Silopi Devlet Hastanesi’nde yapılan ölü muayene ve otopsisi sonucunda hazırlanan raporda, kafatasında 12 santimetre uzunluğunda liner açık kafatası kırığı, 6 cm uzunluğunda vertikal kapalı kafatası kırığı olduğu belirtildi. Muhammed Yıldırım’ın yapılan otopsisinde ise kafatasında 20 santimetre uzunluğunda liner açık kafatası kırığı, kafasının arkasında 6×12 santimetre parçalı kesik olduğu vurgulanan iddianamede, kafataslarında kırık olan kardeşlerin “yaşamsal beyin merkezlerinin tahribatı ve kardiyopulmoner arrest olması” nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

Araçta kamera sistemi yok

İddianamede, zırhlı aracın sürücüsü Ömer Yeğit’in üfleme ve kan tahlili yoluyla yapılan alkol ölçümünde, olay anında alkollü olmadığının tespit edildiği belirtildi. Yine olaya ilişkin yapılan araştırmalar sonucunda olay yerini ve anını gösteren herhangi bir kamera kaydı ve olay anını gören görgü tanığının bulunmadığını iddia edildi.

MHP ilçe binasının güvenlik kamerası kayıtları üzerinde yapılan incelemede ise devriye görevi ardından saat 00.29.11’de ilçe binası önüne gelen aracın 18 saniyelik duraklamanın ardından aracın bir anda far ve stop lambalarının söndüğü, ardından 715. Sokak istikametine doğru eğimli yolda ilerlemeye başladığı saat 00.30.17 sularında ise aracın stop lambası ve farklarının tekrar yandığı daha sonra ise kameranın görüş açısından çıktığı ifade edildi.

Zırhlı araçta yapılan incelemede, üzerinde ve içinde kurulu herhangi bir kamera sisteminin olmadığının tespit edildiği kaydedildi. Kazanın araçta mevcut mekanik, elektronik ve benzeri donanımlarından kaynaklı bir eksiklikten kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespiti için atanan bilirkişinin hazırladığı raporda, aracının fren sisteminin bozuk olmadığı, fren sisteminin devreye girmesi için ana güç kaynağının açık olması gerektiği, aracın el freninin olmadığına dair tespitlere yer verildi.

Yayınlanma tarihi

31 July 2017

Kategori Listesi

Etiket Listesi