Tanrıkulu, Beraat Etti

İHA

“JİTEM davası”nda askeri mahkemenin görevsizlik ve tahliye kararını eleştirdiği için hakkında “Adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs ettiği” gerekçesiyle dava açılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, ilk duruşmada beraat etti.

Diyarbakır’da 1994 yılında Mehmet Şerif Avşar’ın kaçırılarak öldürülmesi olayının azmettiricisi olarak tutuksuz yargılanan ve “Kasten adam öldürmek” suçundan 30 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra kayıplara karışan eski uzman çavuş Gültekin Sütçü davasına ilişkin müdahil avukat olarak yaptığı açıklama nedeniyle hakkında 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, bugün hakim karşısına çıktı.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz yargılanan sanık Tanrıkulu ve avukatları hazır bulundu. Sanık Tanrıkulu, savunmasında, iddia edilen sözlerin kendisine ait olduğunu belirterek, “Görevsiz bir mahkemenin 12 yıl firari olan ve müebbet ağır hapis cezası ile yargılanan bir sanığı tahliye etmesinin hukuka uygun olmadığı düşüncesiyle eleştiri hakkımı kullanarak, bu sözleri söyledim. Kaldı ki mahkeme etkilenmemiştir. Çünkü karar verildikten sonra bu sözü söyledim” dedi.

İddia makamı mahkemeye sunduğu mütalaasında, “Suçun sabit olmaması” nedeniyle sanık Tanrıkulu hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. Sanık avukatları adına söz alan Diyarbakır Baro Başkanı Emin Aktar, yargıyı etkilemeye teşebbüsün yargı yetkisi olan kişilerce söz konusu olabileceğini belirterek, “Müvekkilin açıklamasının içeriğinde yargıya müdahale etmeyin çağrısı vardır” diye konuştu.

Mahkeme, verdiği kısa bir aranın ardından sanık Tanrıkulu hakkında “Suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması” nedeniyle beraat kararı verdi.

Yayınlanma tarihi

11 February 2011

Kategori Listesi

Etiket Listesi