Temizöz Davası Hakimine General Ziyareti

HABER7

Avukat Tanrıkulu, Temizöz başka bir davadan adliyede ifade verirken adliyeye gelen üst düzey bir askerin, davanın savcı ve hakimleri ile görüştüğünü iddia etti.

20 faili meçhul cinayetin sorumlusu olarak 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz’ün önceki günkü duruşması sırasında ve öncesinde ilginç gelişmeler yaşandı. Müdahil avukatların tepkileri üzerine davadan çekilen mahkeme heyeti ile duruşma savcılarını, duruşmadan bir gün önce üst düzey bir subayın ziyaret ettiği ortaya çıktı. Öte yandan, 2000 yılında bulunan silahların faili meçhullerde kullanıldığı ortaya çıktı.

Aynı Silahlar 6 Cinayet İşledi 

Temizöz’ün yargılandığı mahkemeye ulaşan bir rapor, tanıklar ve mağdur yakınlarının iddialarını güçlendirdi. Temizöz’ün de yargılandığı soruşturmada 6 kişinin aynı silahla öldürüldüğü ortaya çıktı. Diyarbakır Polis Kriminal Laboratuvarının 17 Haziran 2009 tarihli ekspertiz raporuna göre, Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı’nca 2000 yılında Cizre İlçesi Dirsekli Köyü Yamaç Mezrası civarında bulunan silahların Temel ve Kukel Atağ’ın öldürdüğü iddia edilen Ramazan Uykur’u vuran silahların aynı ve bu silahlardan çıkan kurşunlar 6 kişiyi daha öldürdü, bir kişiyi de yaraladı.

Derede Kayanın Altında Bulundu

Dirsekli Köyü Yamaç Mezrası’nda dere yatağında kaya altında gizlenmiş vaziyette bulunan ve adli emanete alınan 23 kalaşnikov, 5 mavzer, 1 kanas, 2 bixi, 3 RPG Roketatar, 1 Saddam tabanca, 1 gaz tabancasının ekspertiz raporunda, bu silahların 6 kişiyi ölümü 1 kişinin de yaralanması olayında kullanıldığı tespit edildi. 1996 yılında öldürülen Ramazan Uykur ve Halil Kömür, 1995 yılında öldürülen Mehmet İneç, Cindi Altın ile 1994 yılında öldürülen iki kişinin daha aynı silahla öldürüldüğü belirlendi.
Dava konusu faili meçhul kurbanlarından Ramazan Uykur’un oğlu İsmet Uykur babasını gözelerinin önünde Cizre eski belediye başkanı Kamil Atağ’ın oğlu Temel ile Kukel Atağ’ın öldürdüğünü iddia etmişti. Gizli tanık Tükenmez Kalem de “Ramazan Uykur’u Kamil’in oğlu Temel infaz etmiş, yanında biri daha varmış, hatta açık açık yapmış diye bize anlattı” demişti. Tanık Mehmet Nuri Binzet de, Ramazan Uykur’u Kamil Atağ’ın oğlu Tamer’in kendisinin gözleri önünde öldürdüğünü ayrıntılarıyla anlatmıştı.

Devlet taraf oldu itirazı

Albay Cemal Temizöz’ün halen görevde olması, avukat parasını jandarmanın ödemesi ve mahkemede rütbeli nubötçi uygulaması tartışmaları sürüyor.

Perşembe günü adliyede görüşme

Temizöz davasında, müdahil avukatların ‘devlet bu davada taraf oldu’ itirazlarına neden olan gelişmelere her gün bir yenisi daha ekleniyor. Albay Temizöz’ün 7 aydır tutuklu olmasına rağmen hala görevden alınmamış olması, Temizöz’ün avukat parasının Jandarma bütçesinden karşılanması, duruşmalarda Temizöz için 2 üsteğmen ile bir albayın görevlendirilmesi ile ilgili tkartışmalara bir yenisi daha eklendi. Mağdur avukatlarından Diyarbabakır eski Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu, NTV’de Canlı Gasta’da “Perşembe günü bir dava nedeniyle ek ifade için adliyeye getirilen Albay Cemal Temizöz’ün ifade verdiği sırada rütbeli bir kişinin adliyeye gelerek savcı ve bazı hakimlerle görüştüğünü” ileri sürdü.

Yayınlanma tarihi

11 October 2009

Kategori Listesi

Etiket Listesi