Uğur Kurt Davasında Sanık Polis İçin İstenen Ceza Belli Oldu

15 Aralık 2023

NTV

İstanbul Okmeydanı’nda 2014 yılında bir yakınının cenaze törenine katılmak için gittiği cemevinin avlusunda polisin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Uğur Kurt davasında savcı mütalaasını açıkladı. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ihlal kararı üzerine yeniden görülen davada, sanık polisin 6 yıla kadar hapsi istendi.

Uğur Kurt davasında savcı, sanık polise 6 yıla kadar hapis cezası talep etti.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, maktul Uğur Kurt’un eşi Narin Kurt ve taraf avukatları katıldı. Duruşmayı CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de takip etti.

“Adalete Sığınıyoruz”

Söz alan Uğur Kurt’un eşi Narin Kurt şöyle konuştu:

“Masum bir insanın kolluk kuvveti tarafından yaşam hakkının elinden alınması ve bizim yaklaşık 10 yıldır adalet arıyor olmamız çok acı. Sanığa 12 bin 100 lira para cezası veren hakim heyetini kınıyorum. Ve asla kabul etmiyorum. Oğlum, babası öldürüldüğünde 1,5 yaşındaydı. Bundan sonraki hayatında babasızlığa mahkum eden kişiye ceza verilmiyor olması çok acı. Oğlum büyüyor ve süreci sorgulamaya başladı. Oğluma yaşadığımız adaletsizliği anlatamıyorum. Biz haklı davamızda yüce adalete ve sizin vicdanınıza sığınıyoruz. Bu zamana kadar yaşadığımız haksızlığın son bulmasını ve adalet terazisinde eşit tartılmayı ben ve ailem adına sizden umutla bekliyoruz.”

Kurt ailesinin avukatı Turgut Kazan da polislerin olay anında bulunduğu konumun yukarıda, cemevinin aşağıda olduğunu vurgulayarak polisin görüşünün tam olduğunu ifade etti. Kazan, görüntülerin izlenmesini, yeniden bilirkişi raporu alınmasını talep etti. Mahkeme, bu talepleri reddetti.

Savcı Mütalaasında Alt Sınırdan Uzaklaşılmasını İstedi

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında,  toplanan delillere göre mahkemenin suç vasıflandırmasının yerinde olduğunu, sanığın somut olayda dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareket ederek maktulün ölümüne sebebiyet verdiği belirtildi.

Mütalaada, sanığın “Taksirle ölüme neden olma” suçunu işlediği, ancak AYM kararında cezanın eylemle orantılı olması ve ihlalin ortadan kaldırılması gerektiğinden  2 yıldan 6 yıla kadar hapsi ve alt sınırdan uzaklaşılarak verilen cezanın paraya çevrilmesine yer olmadığına karar verilmesi talep edildi.

Duruşma Ertelendi 

Taraf avukatları, mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre istedi. Mahkeme, taraflara süre vererek duruşmayı erteledi.

Olayın Geçmişi 

Uğur Kurt, Okmeydanı’nda 22 Mayıs 2014’teki olaylar sırasında bir yakınının cenaze törenine katılmak için Okmeydanı Cemevi’nde bulunduğu sırada başına mermi isabet etmesi sonucu yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

İddianamede, Uğur Kurt’u vuran polis memuru Sezgin K.’nin “Taksirle adam öldürme” suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını istemiş, dosya İstanbul 85. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Dosyayı inceleyen 85. Asliye Ceza Mahkemesi, Uğur Kurt’u öldüren polis hakkındaki “Taksirle adam öldürme” suçlamasını yetersiz bularak, suçun 20 ila 25 yıl arası hapis cezasını öngören “Olası kastla adam öldürme” olduğunu belirtip dosyayı “görevsizlik” kararıyla ağır ceza mahkemesine göndermişti.

Yapılan yargılamanın sonunda duruşma savcısı da sanık polisin “Olası kastla adam öldürme” suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar değişen oranda hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etmişti.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 25 Nisan 2017 tarihinde yapılan yargılama sonucunda polis Sezgin K. “Taksirle ölüme neden olma” suçundan iyi hal indirimi uygulayarak önce 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Bu ceza netice olarak 12 bin 100 lira adli para cezasına çevrilmişti. Bu karara karşı Uğur Kurt’un ailesi avukatları aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuştu.

AYM, Uğur Kurt’un yaşam hakkının ihlal edildiğine karar vererek sanık polisin yeniden yargılanmasına hükmetmişti.

Yayınlanma tarihi

20 December 2023

Kategori Listesi

Etiket Listesi