Vartinis (Altınova) Katliamı Davası İzleme Raporu – 7 Haziran, 5 Temmuz, 8 Ağustos, 6 Eylül 2023

Ozan Devrim Yay – 7 Haziran, 5 Temmuz 2023

Mahkeme: Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi

Esas No: 2021/80

3 Ekim 1993 tarihinde Muş’un Korkut ilçesine bağlı Vartinis (Altınova) beldesinde “yasa dışı örgüte yardım ve yataklık” ettikleri iddiasıyla evlerinin ateşe verilmesi sonucunda aynı aileden 9 kişinin yakılarak yaşamını yitirmesi ile ilgili Muş’ta açılıp güvenlik gerekçesiyle Kırıkkale’ye nakledilen davada Bülent Karaoğlu hakkında verilen beraat kararının Yargıtay temyiz incelemesi ile 2021 yılında bozulması sonucu Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlamıştı. Davanın 21 Eylül 2021’de görülen ilk duruşmasında sanık Bülent Karaoğlu için tutuklama kararı çıkmıştı. Ancak sonraki duruşmalarda yakalama kararının halen infaz edilmediği görülmüştü. Katılanların ve vekillerinin, sanığın daha etkin aranması için kırmızı bülten çıkarılmasına dair talepleri uzun süre reddedilmiş, davanın sekizinci duruşmasında heyetin değişmesiyle ve bir sonraki duruşmada kırmızı bülten çıkarılması kararıyla süreç başlamıştı. 19 Ocak 2023 tarihindeki on birinci duruşma itibariyle kırmızı bülten için Emniyet Müdürlüğünden yanıt beklenmekteydi. Davanın 7 Haziran 2023 tarihinde 15. duruşması, 5 Temmuz 2023 tarihinde ise 16. duruşması görüldü.


7 Haziran 2023 Tarihli 15. Duruşma

Duruşma Öncesi

Duruşmanın yapılacağı saat olan 15:30’dan 30 dakika önce bekleme alanında hazırdık. Bekleme alanında Vartinis davasının taraflardan kimse yoktu.  Diğer duruşmaların tarafı olan kişiler ve üç polis memuru bekleme alanında bulunmaktaydı. Saat 14:00 için planlanan bir duruşma devam etmekteydi.

Duruşmayı izlemek için Hafıza Merkezi ve Yaşam Bellek Özgürlük adına gelen izleyiciler vardı. Duruşmayı izlemek için gelen herhangi bir gazeteci bulunmuyordu.

Daha önceki duruşmaların çok kısa sürdüğüne dair deneyim nedeniyle, saat 16:00’da başka bir davanın duruşması başlarken duruşma salonuna girildi.

Duruşma Salonunun Görünümü ve Duruşmaya Katılım

Duruşma Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonunda görüldü. Duruşma salonuna girişte herhangi bir engel ile karşılaşmadık.

Salona girildiğinde, önceki duruşma devam etmekteydi ve bu duruşmada izleyiciler mübaşir tarafından izleyici tarafının ön sırasını boş bırakmaları için uyarıldı.

Duruşmaya Dair

Diğer duruşma bittikten sonra saat 16:32’de Muş Adliyesi ile SEGBİS bağlantısı yapılmaya çalışıldı, ancak cevap alınamadı. Muş Adliyesi’ne cep telefonu ile ulaşan görevliler, duruşma çok geciktiği için avukatın ayrılarak ofisine geçtiği ve haber beklediği bilgisini aldılar.

SEGBİS bağlantısı 16:47’de sağlandı. SEGBİS’te ses sorunu bulunmaktaydı; cızırtı ve bağlantı kopukluğu nedeniyle ses kalitesi çok düşüktü. Katılanlardan Aysel Öğüt ve Abdullah Öğüt’ün SEGBİS ile Muş’ta hazır olduğu görüldü.

Katılanlar vekilinin henüz adliyeye ulaşmadığı bilgisi üzerine katılanların beyanı alınmadı ve bir sonraki duruşma için tarih ve saat verildi.

Ara Kararlar

1-Sanık hakkında çıkarılan Kırmızı Bülten yakalama emrinin infazının beklenmesine,

2-Katılan vekillerinin bir sonraki celse SEGBİS ile hazır edilmeleri yönünde talimat mahkemesine yeni duruşma gün ve saatinin müzekkere ile bildirilmesine,

3-Sanık müdafi Av. Fahrettin Piyade’nin mazeretinin kabulüne duruşma gün ve saatini UYAP’tan öğrenmesine,

Bir sonraki duruşma 5 Temmuz 2023 günü saat 16:00’a bırakıldı.

Duruşma saat 16:58’de sona erdi.


5 Temmuz 2023 Tarihli 16. Duruşma

Duruşma Öncesi

Duruşmanın yapılacağı saat olan 16:00’dan 35 dakika önce bekleme alanında hazırdık. Bekleme alanında Vartinis davasının taraflardan kimse yoktu.  Diğer duruşmaların tarafı olan kişiler ve iki polis memuru bekleme alanındaydı.

Duruşmayı izlemek için Hafıza Merkezi ve Yaşam Bellek Özgürlük adına gelen izleyiciler bulunmaktaydı. Duruşmayı izlemek için gelen herhangi bir gazeteci bulunmuyordu.

Daha önceki duruşmaların çok kısa sürdüğüne dair deneyim nedeniyle saat 15:50’de başka bir davanın duruşması başlarken duruşma salonuna girildi. Bu sırada saat 15:30 için planlanan bir duruşma devam etmekteydi.

Duruşma Salonunun Görünümü ve Duruşmaya Katılım

Duruşma Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonunda görüldü. Duruşma salonuna girişte herhangi bir engelleme ile karşılaşmadık.

Duruşma salonunda bir çevik kuvvet polisi bulunmaktaydı.

Çalışan klima nedeniyle salonda akustik sorun vardı ve konuşmalar zor anlaşılıyordu.

Duruşmaya Dair

Diğer duruşma bittikten sonra saat 16:22’de Muş Adliyesi ile SEGBİS bağlantısı yapılmaya çalışıldı, sorun yaşandı. Adliyede uygun oda arayışı olduğu bilgisi verildi.

Bu sırada diğer izleyiciler ve çevik kuvvet polisi salonu boşaltmış, izleyici bölümünde bizim dışımızda kimse kalmamıştı.

Saat 16:29’da katılanlar vekili Av. Fuat Özgül ile SEGBİS bağlantısı sağlandı. Başka katılan olmadı. SEGBİS bağlantısı önceki duruşlardan farklı olarak kaliteliydi.

Av. Fuat Özgül davanın zamanaşımına girme riskine tekrar dikkat çekerek eksik hususların giderilmesini talep etti.

Ara Kararlar

1-Sanık hakkında çıkarılan Kırmızı Bülten yakalama emrinin infazının beklenilmesine,

2-Katılan vekillerinin bir sonraki celse SEGBİS ile hazır edilmeleri yönünde talimat mahkemesine yeni duruşma gün ve saatinin müzekkere ile bildirilmesine,

Bir sonraki duruşma 8 Ağustos 2023 günü saat 10:00’a bırakıldı.

SEGBİS bağlantısının sağlanmasının ardından bir dakika süren duruşma saat 16:30’de sona erdi.


8 Ağustos 2023 Tarihli 17. Duruşma

Ayça Onuralmış-  8 Ağustos 2023

Duruşma Öncesi

Duruşma saatinden yarım saat önce adliyedeydik. Duruşma salonunun önünde polis bulunmuyordu. Saat 10:00’da başlaması gereken duruşmanın, Mahkeme Heyeti toplantıda olduğu için 15-20 dakika geç başlayacağı bilgisi bize verildi.

Duruşma Salonunun Görünümü ve Duruşmaya Katılım

Saat 10:20’de duruşma için hala çağrı yapılmaması üzerine kapısı açık olan duruşma salonuna girildiğinde, Muş Adliyesi’ne SEGBİS bağlantısının yapılmaya çalışıldığı görüldü. Bunun üzerine izleyici sıralarına oturdum.

Av. Fuat Özgül’ün SEGBİS ile duruşmaya bağlanması için Muş Adliyesi’nde boş salon arayışı nedeniyle bir süre bekledik.

Duruşmaya aileden katılan olmazken, katılan Aysel Öğüt’ün vekili Av. Fuat Özgül, Muş’tan SEGBİS ile bağlandı. Duruşmayı izlemek için Hafıza Merkezi temsilcisi ve 78’liler Girişimi adına Şükriye Ercan bulunmaktaydı. Sanık ve avukatları duruşmaya katılmadı. Duruşmayı izlemek için gelen gazeteci bulunmuyordu. Ayrıca, duruşma salonu içerisinde herhangi bir polis bulunmuyordu.

Duruşmaya Dair

Heyet Başkanı, sanık Bülent Karaoğlu hakkında çıkarılan kırmızı bülten sonucunun beklendiğini belirterek, duruşmayı 6 Eylül saat 15.00’e ertelediklerini söyledi.

Av. Fuat Özgül söz aldı ancak SEGBİS bağlantısındaki sorun nedeniyle söyledikleri tam olarak anlaşılamadı. Av. Fuat Özgül, davanın zaman aşımına uğrama tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu anımsatarak, “Eğer bu dava zaman aşımına uğrayacaksa hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecek. Bu da mahkemenin ihmalinden dolayı olacaktır” dedi.

Mahkeme Başkanı, “Yani 30 senenin ihmalini mahkemenin üzerine bıraktınız, öyle mi?” diye sordu.

Av. Fuat Özgül, “Hayır, onu demiyorum. 30 senedir burada takipsizlik kararı verildi, itiraz edildi ama Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi, o zamanki heyet yakalama kararı çıkarmadı, sadece yurt dışına çıkış yasağı verildi. Yani sizin heyetinizi tenzih ediyorum. Sizin ne kadar adil davrandığınıza şahidiz” yanıtını verdi.

Mahkeme Başkanı, “Estağfurullah, işimizi yapıyoruz sadece” dedi.

Ara Kararlar

Ara kararı açıklayan mahkeme heyeti, belirlenen günde hazır olması hususunun katılanlar vekillerine ihtarına karar verdi.

Bir sonraki duruşma 6 Eylül 2023 günü saat 15:00’a bırakıldı.

Duruşma saat 10:35’te sona erdi.


6 Eylül 2023 Tarihli 18. Duruşma

Ozan Devrim Yay-  6 Eylül 2023

Duruşma Öncesi

Duruşmanın yapılacağı saat olan 15:00’dan 20 dakika önce bekleme alanında hazırdık. Bekleme alanında Vartinis davasının taraflardan kimse yoktu.  Diğer duruşmaların tarafı olan kişiler bekleme alanındaydı.

Duruşmayı izlemek için Hafıza Merkezi, Yaşam Bellek Özgürlük, 78’liler Girişimi adına temsilciler ve Muş Yeşil Sol Parti milletvekili Sümeyye Boz bulunmaktaydı. Duruşmayı izlemek için Mezopotamya Haber Ajansı ve Jin News’ten iki gazeteci bulunuyordu.

Duruşma öncesinde, önceki duruşmalara göre daha fazla sayıda resmi ve sivil giyimli polis memurunun olduğu görüldü. Yine diğer duruşmalardan farklı bir şekilde, polis memurları bizimle  ve diğer izleyicilerle daha fazla diyalog içine girdi ve sorular sordu. Örneğin, kendini tanıtan bir komiser duruşmayı izlemeye gelen diğer kişilerle ilgili olarak bize sorular sordu, sonrasında kendisini bize ve diğer izleyicilere tanıtarak yapabilecekleri bir şey olup olmadığını sordu ve duruşma saatine kadar bekleme alanında kaldı.

Duruşma Salonunun Görünümü ve Duruşmaya Katılım

Duruşma Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonunda görüldü. Duruşma salonuna girişte herhangi bir engelleme ile karşılaşmadık.

Duruşma salonu içerisinde başta polis memuru bulunmuyordu, ancak ilerleyen dakikalarda üç sivil giyimli polis duruşma salonuna girdi.

SEGBİS bağlantısı kötüydü ve ses sistemindeki sorunlar nedeniyle bazı konuşmalar anlaşılmıyordu.

Duruşmaya Dair

Bu duruşmadan önce görülen duruşmanın uzaması nedeniyle duruşma salonuna girmemiz için çağrı, saat 16:13’te yapıldı.

Salona girdiğimizde Muş ile SEGBİS bağlantısı kurulmuştu. Katılanlar vekili Av. Fuat Özgül Muş’ta hazır bulunmaktaydı. Salona girdiğimizde heyet başkanı ile Av. Fuat Özgül’ün bir süredir görüştüğü anlaşılıyordu.

Bir sonraki duruşmanın tarihi üzerine konuşulurken salonda katılanlar adına Ankara Barosundan Av. Özgür Yaldız’ın da hazır bulunduğunun hatırlatılması üzerine ara karar yazma aşamasına geçilmedi.

Katılan vekilleri, bu davanın insanlığa karşı suç teşkil ettiğini ve zamanaşımının bu kapsamda değerlendirilmesini belirttiler. Heyet başkanı, davanın zamanaşımına girme süresinden önce,  yakın bir tarihe duruşma günü vereceğini söyledi.

Ara Kararlar

1-Sanık hakkında çıkarılan kırmızı bülten yakalama emrinin infazının beklenilmesine,

2-Katılan vekillerinin bir sonraki celse SEGBİS ile hazır edilmeleri yönünde talimat mahkemesine yeni duruşma gün ve saatinin müzekkere ile bildirilmesine,

Bir sonraki duruşma 27 Eylül 2023 günü saat 16:15’e bırakıldı.

Toplam altı dakika süren duruşma saat 16:19’da sona erdi.

Yayınlanma tarihi

27 September 2023

Kategori Listesi

Etiket Listesi