Vartinis Davasında Zamanaşımı Tehlikesi

Vartinis katliamında öldürülen Öğüt ailesi

EVRENSEL

Muş’un Vartinis (Altınova) beldesinde 3 Ekim 1993 tarihinde aynı aileden 9 kişinin evleri ateşe verilerek katledilmesine dair dava zamanaşımına uğrama riskiyle karşı karşıya

Muş’un Korkut ilçesine bağlı Vartinis (Altınova) beldesinde 3 Ekim 1993 tarihinde baba Nasır Öğüt ve eşi Eşref Öğüt ile çocukları Sevim, Sevda, Mehmet Şakir, Mehmet Şirin, Aycan, Cihan ve Cinal Öğüt’ün evleri ateşe verilerek katledilmesine dair dava zamanaşımına uğrama riskiyle karşı karşıya.

Davada yargılanan tek sanık Bülent Karaoğlu, kırmızı bültenle aranmasına rağmen halen yakalanmadı. Davanın 19’uncu duruşması 27 Eylül’de Kırıkkale 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Davayı takip eden Muş Barosu Başkanı Kadir Karaçelik, 3 Ekim’de dolacak zamanaşımı süresine dikkat çekerek, “Vartinis katliamı insanlığa karşı suçlar kapsamındadır, dava sahiplenilmeli” çağrısı yaptı.

Uluslararası Kararlara İşaret Etti

Karaçelik, zamanaşımı riski için “Bu konuda endişelerimiz var ama hukuken çok güçlü argümanlarımız var. Zamanaşımının uygulanmaması gerektiğini defalarca ifade ettik ve etmeye devam edeceğiz. İşkence ve yaşam hakkı gibi konularda zamanaşımı tartışmasını belirleyen uluslararası kararlar, yorumlar, hukuki değerlendirmeler var” diye konuştu.

“İnsanlığa Karşı Suç Kapsamında”

İnsanlığa karşı suç kavramının 2005 yılında Türkiye hukukuna girdiğini hatırlatan Karaçelik, “Böyle bir hüküm yoktu, sanıkların aleyhine olan bu hüküm değerlendirilemez” yorumunu kabul etmeyeceklerinin altını çizdi.

Karaçelik, “Uluslararası kararlarda insanlığa karşı suçlarda zamanaşımının uygulanmaması gerektiği ifade ediliyor. Biz de uluslararası hukukun bir parçasıysak, milletler hukukunu görmezden gelme durumumuz olmamalıdır. 90’lı yıllar karanlığının birer parçası olan benzer davalarda böylesi talihsiz kararlar verildi. Bu konuda çok netiz. Hukuki anlamda Vartinis davası insanlığa karşı suç kapsamındadır. Bunda şüpheye mahal yoktur. Vartinis katliamında yakılan insanlar ile onları yakanlar arasında özel bir husumeti olduğu düşünülebilir mi? İnsanlığa karşı suçun bütün özelliklerini taşıyor. Biz de mahkemeden şunu bekliyoruz: Sakın ola böyle bir hukuki garabet içerisine girmeyin” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma tarihi

28 September 2023

Kategori Listesi

Etiket Listesi