Vartinis Katliamı Davasında Sanıklara Ağır Ceza Talebi

EVRENSEL

Muş’un Vartinis (Altınova) beldesinde 1993’te biri hamile 9 kişinin katledilmesine ilişkin açılan davanın Kırıkkale’de görülen duruşmasında savcı, sanıkların her birine 180 yıldan 230 yılla kadar hapis cezası verilmesini istedi.

Muş’un Vartinis (Altınova) beldesinde 1993 tarihinde askerlerin ateşe verdiği evde Nasır Öğüt ile hamile eşi ve 7 çocuğun yakılarak katledilmesine ilişkin Muş’ta açılan ve “güvenlik” gerekçesiyle Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi’nde gönderilen davanın 7. duruşması görüldü.

23 yıllık hukuki mücadelesi sonrasında görülen davada, tutuklu sanık bulunmazken, duruşmaya tutuksuz yargılanan 4 sanık ve avukatları katıldı. Duruşmada savunma yapan müştekilerin avukatlarından Fuat Özgül, tutuksuz sanıkların, işlendiği suçlar göz önüne alınarak tutuklanması talep etti. Bu talep mahkeme heyeti tarafından reddedildi. Müşteki ve sanık avukatlarının ardından savcı, mahkeme heyetine mütalaasını sundu. Savcı, işlenen suçlar göz önünde bulundurularak, sanıkların her birine 180 yıldan 230 yılla kadar hapis cezası verilmesini istedi. Savcılığın mütalaasına karşın sanık avukatları, süre istedi. Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının talebini yerinde görerek duruşmayı 2 Kasım’a erteledi.

‘Adil Bir Kararın Çıkmasını Bekliyoruz’

Dava sonrası müştekilerin avukatı Fuat Özgül, savcının mütalaa verdiğini belirterek, “Savcılık mütalaa verdiğinde dava, karar aşamasında gelmiş oldu. 23 yıldır bir dava süreci var ve biz 2 Kasım’da görülen duruşmada adil bir kararın çıkmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Biri hamile 9 insanın yakılarak katledilmesine ilişkin görülen davada kamuoyunun duyarlı olması gerektiğine dikkat çeken Özgül, davaya katılım çağrısında bulundu.

Davanın Geçmişi

Muş’un Vartinis (Altınova) beldesinde 3 Ekim 1993 tarihinde evi ateşe verilen Nasır Öğüt, eşi ve yedi çocuğu yanarak yaşamlarını yitirdi. Nasır Öğüt’ün hayatta kalan tek çocuğu olan Aysel Öğüt, ailesinin askerler tarafından yakıldığını söyleyerek, mahkemeye başvurdu. Muş Cumhuriyet Başsavcılığı dava açmak için Elazığ 8. Kolordu Askeri Savcılığı’ndan olayın soruşturulmasını istedi. Askeri savcılık 7 yıl önce yapılan başvuruya rağmen soruşturmayı halen bitirmediği için dava açılamamıştı. Ailesinden dokuz kişinin gözleri önünde yakılarak öldürüldüğünü belirten Aysel Öğüt, aradan 17 yıl geçmesine rağmen, olayın halen soruşturma aşamasında olduğunu, fakat kendisinin katliamın sorumlularının peşini bırakmayacağını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar gideceğini söyledi. En son 2011 yılında ailesi ve avukatları tarafından Muş Cumhuriyet Başsavcılığı’na tekrar başvuru yapıldı ve başvuru kabul edildi. Savcılık tarafından hazırlanan iddianame, Muş Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Açılan davanın ilk duruşması 5 Eylül 2013 tarihinde Muş Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yargılamada, katliam sanıkları tutuklu yargılanma talebi reddedildiği gibi sonraki duruşmaların “güvenlik” gerekçesi ile Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar verildi.

İddianameden

İddianamede, dönemin Hasköy Jandarma Karakol Komutanı Yüzbaşı B.K., Üsteğmen H.A., Gökyazı Jandarma Karakol Komutanı Başçavuş T.N. ile İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürü Vekili Ş.U. hakkında “Kasten ev yakmak suretiyle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek”ten hapis cezası isteniyor.

Yayınlanma tarihi

10 June 2015

Kategori Listesi