Hayri Kozakçıoğlu Evinde Ölü Olarak Bulundu

hayrikozakEski OHAL Valisi ve milletvekili Hayri Kozakçıoğlu, 23 Mayıs’ta, evinde ölü olarak bulundu. Emniyet, olay yeri inceleme ekiplerinin villada araştırma yapması sonrasında Kozakçıoğlu’nun kendisini beylik tabancasıyla kalbinden tek kurşunla vurduğunu belirtti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da şiddetin en yoğun olduğu dönemlerde uzun süre Olağanüstü Hal Bölgesi (OHAL) Valiliği yapan Hayri Kozakçıoğlu, hep isminin etrafındaki tartışmalarla gündeme gelmişti. Kimi zaman OHAL Bölgesindeki insan hakları ihlalleri ve infazlar, kimi zaman adının ve kişisel hesaplarının karıştığı yolsuzluklar konuşuldu. 12 Eylül’ün hemen öncesindeki kanlı günlerde İstanbul Emniyet Müdürü olan Kozakçıoğlu, darbenin hemen ardından Kenan Evren tarafından Adana Valiliği’ne buradan da Diyarbakır Valiliği’ne atanmış, hızlı yükselişini sürdürerek DYP listelerinden iki dönem de milletvekilliği yapmıştı.

12 Eylül 1980 askeri darbesinden hemen sonra Adana Valiliği’ne atanan Kozakçıoğlu, 3 yıl Adana ve 3,5 yıl Sakarya Valiliği görevlerinden sonra 12 Ocak 1987’de Diyarbakır Valiliği’ne başlamıştı. Sadece 6 ay sonra 19 Temmuz 1987’de ise Olağanüstü Hal Bölge Valiliği’ne getirildi. Oldukça kanlı çatışmaların yaşandığı 4 yıllık bir görev süresinin ardından 19 Ağustos 1991’de İstanbul Valiliği’ne atandı.

Hayri Kozakçıoğlu’nun adından en çok bahsettirdiği olayların başında, valilik yaptığı dönemde İstanbul Emniyet Müdürü olan Necdet Menzir ile birlikte yürüttüğü, AİHM tarafından bir çok kez yaşam hakkının ihlali suçuyla Türkiye’nin mahkum edildiği operasyonlar bulunuyor.  İstanbul’da özellikle Dev-Sol’a yönelik olan bu sert operasyonlar, hep ‘yargısız infaz’ iddialarıyla gündeme geldi. 6 Mart 1993’te, bir süredir Dev-Sol’un lideri Dursun Karataş’la anlaşmazlığa düşmüş olan ve Karataş tarafından ‘darbeye teşebbüs’le suçlanan Bedri Yağan’ın Kartal’da saklandığı eve yapılan operasyonda, ev sahibi çiftin 11 aylık ve 5 yaşındaki çocuklarının gözleri önünde öldürülmesi büyük tartışma yaratmış, dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Hanefi Avcı da daha sonra bu operasyonla ilgili Valilik ve Emniyet Müdürlüğü’nü de ilgilendiren önemli ifşalarda bulunmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, evinde ölü bulunan eski OHAL Valisi Hayri Kozakçıoğlu’nun ölümüyle ilgili Savcı İsa Dalgıç tarafından yürütülecek bir soruşturma başlattı ve Adli Tıp Kurumu’ndan verilecek otopsi raporunun beklendiği belirtildi.

(Kaynak: İHA, Anadolu Ajansı, Sabah)

Yayınlanma tarihi

25 May 2013

Kategori Listesi

Etiket Listesi