30 Yılın ‘Faili Meçhul’ Gündemi TBMM’de!

SABAH

Türkiye, çözüm sürecinde yol alırken TBMM’de kurulan Çözüm Komisyonu’nun 17 bini aşkın kişinin yaşamını yitirdiği faili meçhul dosyalarını gündemine almasıyla beraber bu kez 30 yıllık ‘faili meçhul’ geçmişiyle yüzleşmeye hazırlanıyor.

İnsan Hakları Komisyonu’nca kurulan Terör Alt Komisyonu’nun özellikle 1993’te yoğunlaşan faili meçhul cinayetler ile ilgili araştırmalarında önemli rakamsal tespitlerin yapılmasının ardından, şimdi Çözüm Komisyonu, ailelerin mağduriyetini dinleyecek. MİT’i de dinlemeye alacak olan komisyonun başkanı Naci Bostancı, “Ortada bir çözüm süreci var. Barışa, çözüme katkı yapacak konular tabiî ki görüşülecek. Komisyonumuzun 11 üyesi var. Her konuya yetişemeyiz. Ancak, gündeme gelen konuları görüşürüz. Bu kapsamda kayıp yakınlarını da dinleriz.”, dedi.

BDP, kayıp yakınları tarafından 6 yıl önce imzaya açılan ve bugüne kadar 95 ülkenin imzalamış olduğu, hem kaybedilenlerin hem de ailelerin haklarını garanti altına alan BM Kayıplar Sözleşmesi’ni Türkiye’nin imzalaması için konunun Meclis gündemine alınmasını isteyecek.

Yayınlanma tarihi

18 May 2013

Kategori Listesi

Etiket Listesi