Yavuz Ertürk İçin Zorla Getirilme Kararı

CNNTÜRK

Diyarbakır’da 20 yıl önce Kulp ilçesinde 11 köylünün öldürülmesiyle ilgili hakkında dava açılan eski Bolu 2. Komando Tugay Komutanı emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk’ün yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya mazeret bildirerek katılmayan sanık Ertürk hakkında bir sonraki celse için “zorla getirilme” kararı çıktı.

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, olayda yaşamını yitiren köylülerin yakınları ve avukatları katıldı.

Duruşmada, mahkeme heyeti, 20 yıl önceki olayda yakınlarını kaybedenlerin beyanlarını dinledi.

Cumhuriyet savcısı, tanık beyanlarına bir diyeceğinin olmadığını ve davaya katılmaları yönündeki taleplerini kabul ettiğini belirterek, davanın niteliği bakımından ilk celsede bulunmayan tutuksuz sanık Yavuz Ertürk’ün ikinci celsede zorla getirilmesi konusunda görüşünü bildirdi.

Duruşmada söz alan sanık Ertürk’ün avukatı da müvekkilinin Türkiye’de en iyi korunan üçüncü kişi olduğunu ifade ederek, “Müvekkilimin ciddi rahatsızlıkları söz konusudur. Bu nedenle mahkemeye mazeret dilekçesi sunduk. Müvekkilim Türkiye’de en iyi korunan üçüncü kişidir. Emekli maaşı 3 bin 500 liradır. Ulaşım ücretlerini karşılaması mümkün değildir. Bu nedenle tutuklama talebinin reddine karar verilmesini istiyorum. Teknoloji gelişmiştir. Müvekkilim mahkemeye Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanabilir ya da duruşmanın Diyarbakır’dan alınarak Ankara’da görülmesini talep ediyorum” diye konuştu.

Mahkeme heyeti taleplere ilişkin kararını vermek için duruşmaya kısa bir süre ara verdi.

Aranın ardından mahkeme, sanık Ertürk’ün sonraki celsede zorla getirilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Yayınlanma tarihi

27 December 2013

Kategori Listesi