Zırhlı Polis Otobüsüyle Cihan Can’ın Ölümüne Neden Olan Polis Hakkında 6 Yıla Kadar Hapis İstemi

Zırhlı otobüs çarpması sonucu ölen Cihan CanFotoğraf: MA

10 Temmuz 2023

Zırhlı polis otobüsüyle, mühendis Cihan Can’ın ölümüne neden olan polis Hakan Avcı hakkında, “bilinçli taksirle ölüme neden olmaktan” 6 yıla kadar hapis istendi.

Polislerin taşıması sırasında, zırhlı polis otobüsüyle çarparak mühendis Cihan Can’ın ölümüne neden olan polis Hakan Avcı’nın “bilinçli taksirle ölüme neden olmaktan” suçundan yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, 27 Aralık 2019’da merkez Bağlar ilçesi Turgut Özal Bulvarı’nda meydana gelen olaya ilişkin Diyarbakır 11’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında, iddia makamı ceza istemiyle hazırladığı mütalaasını mahkemeye sundu.

“Bilinçli Taksirden” Ceza İstemi

İddia makamı, mütalaasında Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) olayda sanık polis Avcı’yı yüzde 100 kusurlu bulduğu raporlara işaret ederek, sanığın olay sırasında gerekli özen ve dikkati göstermediğini belirtti. ATK raporlarında sanığın arkadan gelerek Can’a çarptığı, Can’ın kaçabilecek bir yerinin bulunmadığına dikkati çeken iddia makamı, tanık beyanları, kamera görüntüleri ve bilirkişi raporları bir bütün halinde değerlendirildiğinde sanığın üzerine atılı suçu işlediğini kaydederek, “bilinçli taksirle ölüme neden olmaktan” 2 ile 6 yıl arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Sanık avukatı Faruk Uygun ve Can ailesinin avukatı, mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere süre talebinde bulundu.

Mahkeme, süre talebini kabul ederek duruşmayı 4 Eylül’e erteledi. (HABER MERKEZİ)

Yayınlanma tarihi

11 July 2023

Kategori Listesi

Etiket Listesi