Berkin Elvan Davası İzleme Raporu – 9 Aralık 2020

Filiz Gazi 9 Aralık 2020

Mahkeme: İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi

Esas No: 2016/ 325 Esas

Berkin Elvan, Gezi Parkı eylemleri devam ederken 16 Haziran 2013’te İstanbul Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu ağır yaralandı. 269 gün komada kalan Berkin Elvan 11 Mart 2014’te yaşamını yitirdiğinde 15 yaşındaydı. Berkin Elvan’ın ölümünden 3 buçuk yıl sonra tamamlanan iddianame, 20 Aralık 2016’da İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Davanın ilk duruşması ise 6 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşti. İddianamedeki tek sanık olan ve hala Van’da görev yapan polis memuru Fatih Dalgalı’nın TCK 82/1 maddesi kapsamında “olası kastla öldürme” suçlamasıyla tutuksuz yargılandığı davanın 18. duruşması, 9 Aralık 2020’de İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma Öncesi ve Duruşmaya Katılım

Duruşma saati olan 09:30 olarak biliniyordu. Diğer duruşmalardan farklı olarak Covıd-19 nedeniyle aile ve yakınları duruşma salonuna gelmeyip Çağlayan Adliyesi önünde beklediler. 10: 30’da gibi izleyenler ve gazeteciler salona alındı. Elvan ailesi avukatları ve sanık avukatları salonda yerlerini almışlardı. Birkaç dakika içinde mahkeme heyeti geldi. Pandemi koşullarına rağmen salon doluydu.

Basın mensubu olarak Evrensel Gazetesi, Medyascope muhabirleri duruşmayı izlediler.

Sanık polis Fatih Dalgalı, görev yaptığı kent olan Van’dan SEGBİS ile mahkemeye bağlandı. Diğer duruşmalarda olduğu gibi yüzü seçilemiyordu.

Duruşmanın Seyri

Davanın başından beri dosyaya iktidar eliyle müdahale edildiği dile getiriliyordu. Öyle ki yargılama sırasında sanık avukatları bizzat İçişleri Bakanlığı tarafından atandı.

Davanın 18. Duruşmasında dosyada mütalaa açıklanması beklenirken davaya başından beri bakan mahkeme başkanı Canel Rüzgar geçtiğimiz hafta HSK kararıyla Yargıtaya atandı. Rüzgar’ın yerine geçici olarak mahkeme başkanlığına üye hakim getirildi. Duruşma savcısı Covid-19’a yakalandığı için duruşmaya başka bir savcı baktı.

Avukat Atalay: Başkanın Atanması Yargıya Müdahale Değil de Nedir?

Duruşmada söz alan Avukat Can Atalay öncelikle tüm adli bürokrasi çalışanlarına geçmiş olsun dileklerini sundu.

Atalay, mahkeme başkanının Yargıtay’a atanmasını dosyaya açık müdahale olarak değerlendirdi. Canel Rüzgar’ın sanık ve tanıkları dinlediğini, teker teker delillerin toplanmasına başkanlık ettiğini hatırlattı ve “Mütalaa aşamasına gelinmişken mahkeme başkanın atanması yargıya, dosyaya müdahale değil de nedir” diye sordu.

Sanık avukatları mütalaadan sonra beyan vereceklerini söylediler.

Sanık polis Fatih Dalgalı’ya söz verildi. Dalgalı “Söyleyeceğim bir şey yok” dedi.

 Mahkeme başkanı bu aşamada esas hakkındaki mütalaanın verilmeyeceğini belirterek duruşmayı erteledi.

Duruşma 8 dakika gibi bir sürede bitirildi.

***

Bugüne kadar her duruşma sonrası olduğu gibi Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Avukat Can Atalay şunları söyledi:

“Bu dosyaya en başından beri siyasal iktidar aklınıza gelen gelmeyen tüm müdahale yöntemleriyle müdahale etmeye çalıştı. Şimdi dosya karar aşamasına gelmişken bilirkişi raporlarını kalem eden, tanıkları dinleyen, sanığı 2 bin kilometre ötede de olsa dinleyen mahkeme başkanının son anda terfiyen tenzil-rütbe edilmesi açıkça yürütmenin, siyasal iktidarın yargıya müdahalesidir. Acılı ailemizden geçtik, bu memlekete büyük haksızlık ediyorsunuz. Son aşamaya gelmişken dosya sizin memurunuz olan bir kişiyi hızlıca daha önceden tahmin ettiğimiz gibi Yargıtaya göndererek bir kere daha dosyaya açık bir şekilde müdahale edildi. Dosyadaki avukatları İçişleri Bakanlığı görevlendiriyor. Biz söylemiyoruz. Sanık avukatları söylüyor. Sami Elvan’ın dediği gibi biz adalete açız, Türkiye’nin dört bir yanında insanlar adalete aç. Biz bu davanın peşindeyiz. Hiçbir ayak oyununa pabuç bırakmadık. Bundan sonrada da bırakmayız. Adalet istiyoruz. Adaleti kazanacağız.”

Bir sonraki duruşma 29 Ocak 2021 günü, saat 10:30da görülecek.

Yayınlanma tarihi

16 December 2020

Kategori Listesi