Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul Davası

14 Nisan 2017 günü, İstanbul Gazi Mahallesi’ndeki Kent Ormanı çıkışında, polislerin “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle ateş açtığı araçta, yaşları 15 ila 18 arasında olan beş çocuk bulunuyordu. Oğuzhan Erkul ve Barış Kerem polislerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybederken; Demirhan Erkul, Ramazan Altürk ve Birkan Yüksel ise yaralandı. Savcılığın gizlilik ve yayın yasağı kararları altında yürüttüğü soruşturma neticesinde polisler Erkan Ekmekci, Kenan Akıl, Zafer Sağlam  ve Davut Bakır hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması, 21 Mart 2018 tarihinde İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 27 Haziran 2018 tarihli ikinci duruşmada, ilk duruşmada hazır edilmeyen pedagog eşliğinde olaydan yaralı olarak kurtulan çocukların tanıklıklarına başvuruldu. 8 Kasım 2018 tarihli duruşmada, olay gününe ait telsiz kayıtları dosyaya girdi. Kayıtlara göre müdahale gerekçesi olarak sunulan ihbarın asılsız olduğu olaydan önce sanık polislerce biliniyordu. Duruşmada tanık olarak dinlenen polis memurları emniyette alınan ifadeleriyle çelişen beyanlarda bulundu. 14 Mart 2019 tarihli duruşmada katılan vekillerinin talebiyle olay yerinde keşif yapılmasına karar verildi. 27 Haziran 2019 tarihli 5. duruşmada, mahkeme başkanı değişti. Celse arası olay mahalinde keşif yapılmış, ancak bilirkişi raporu mahkemeye henüz ulaşmadığı için duruşmada bir gelişme yaşanmadı.

26 Eylül 2019 tarihli duruşmada, bilirkişi raporu mahkemeye ulaşmış ve heyet tarafından incelenmişti. Sanık avukatına bilirkişi raporunu inceleyip beyanda bulunmak üzere ek süre verildi. Mağdur avukatlarından, Av. Hanbayat, Mahkemenin 08/11/2018 tarihli ara kararlarının ikinci maddesinde yanlış maktule ait bilgiler verildiğini söyledi. Belirtilen görüntü ve video kayıtlarının, olayın gerçekleştiği tarih olan 2017 yılına değil, 2018 yılına ait olduğunu belirterek, kayıtların doğru gönderilmesi husunda ATK’ya yazı yazılmasını talep etti. Talep heyet tarafından kabul edildi.

13 Şubat 2020 tarihli duruşmada, uzman görüşü veren Adli Tıp Uzmanı Prof. Ümit Biçer, bütün yaralanmaların arkadan ve her iki yandan atışlarla olduğunu ve bu durumun tanığın aktarmış olduğu ifadelerle tutarlı olduğunu beyan etti. Katılanlar vekili Av. Dink, olay yerinde 35 kovan bulunduğunu ve bunların 23’ünün araca isabet ettiğini söyledi. Ayrıca, tüm atışların bagaj ve arka camda, yani araç içindekilerin yaşamsal organlarına denk gelen yerlere yoğunlaştığını belirterek, sanıkların kasten öldürüldüğünü söyledi. Mahkeme heyeti, dava dosyasını esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine karar verdi.

10 Temmuz 2020 tarihli duruşmada mahkeme heyeti kovuşturmanın genişletilmesi talebinin gerekli olmadığı yönünde karar verdi. Esas hakkındaki mütalaanın dava dosyasına sunulduğu bildirildi. Mütalaada, sanıklar Erkan Ekmekçi, Zafer Sağlam, Davut Bakır ve Kenan Akıl’ın eylemleri ile kanun hükmünü yerine getirdikleri ancak hukuka uygunluk nedenlerine ilişkin olarak çizilen orantılı hareket sınırını, dikkat ve özen yükümlüğüne aykırı hareketleri ile aşarak geçekleştirdikleri savunuldu. “Sanıkların böylelikle üzerilerine atılı bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verme suçunu işledikleri anlaşılmakla sanıklar Erkan Ekmekçi, Zafer Sağlam, Davut Bakır ve Kenan Akıl’ın TCK 85/2 maddesi gereğince cezalandırılmalarına, sanıkların suç işlenmesi sırasında bilinçli taksirle hareket ettikleri anlaşılmakla verilecek cezalarında TCK 22/3 maddesi gereğince artırım yapılmasına, sanıkların hakkında TCK 53/6 maddesi gereğince belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmaları iddia ve talep olunur” dendi. Katılan vekilleriyle sanıklar müdafiine mütalaayı inceleyerek esasa ilişkin savunmalarına hazırlamak üzere süre verilmesine karar verildi.

18 Aralık 2020 tarihli duruşmada, taraflara esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere ek süre verilmesine karar verildi.

5 Şubat 2021 tarihli karar duruşmasında, Oğuzhan Erkul ve Barış Kerem’in anneleri ile avukatları ve sanık avukatı esasa ilişkin beyanda bulundu. Müşteki vekili avukatlar, sanıkların beyanlarının birbiri ile çeliştiği, atış sıklığı, mesafesi, öldürücü bölgelere yakınlığı ile ilgili açıklamalarla hedef gözetildiğini ve bu nedenlerle olayın taksir olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığını, sanıkların ambulans çağırmadığını, sahte evrak düzenlediklerini ve delil karartmaya çalıştıklarını belirtti. Sanık avukatı ise; arabadan indirmeden arabadakilerin çocuk olduğunu anlamanın mümkün olmadığını, görevi başında öldürülen polis sayısının polis kurşunuyla ölen kişi sayısından fazla olduğunu, yaptıkları görev nedeniyle sanıklara bir şans verilmesi gerektiğini belirtti ve taksir hükümlerinin uygulanmasını talep etti. Savunma ve beyanlar bittikten sonra mahkeme sanık polisler Erkan Ekmekci, Kenan Akıl, Zafer Sağlam ve Davut Bakır’a  6′şar yıl hapis cezası verdi ve bu hapis cezalarını 24 bin 300 TL adli para cezasına çevirdi. Ceza 24 ay takside bölündü.

24 Mart 2022 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 19. Ceza Dairesi, sanıkların, katılanların ve savcının istinaf talepleri üzerine dosya üzerinde yaptığı incelemenin sonucunda, mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tipine uyduğu, cezanın kanuni bağlamda uygulandığı gerekçeleriyle, istinaf taleplerinin reddine karar verdi. Verilen cezanın süresi bakımından Yargıtay incelemesine tabi olmayan karar kesinleşti.

Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz davanın seyrini anlatan zaman çizelgesine, takip ettiğimiz duruşmaların izleme raporlarına ve basında çıkan ilgili haberlere de göz atabilirsiniz.

İlk Duruşma Tarihi

21.03.2018

Dava Mahkemesi

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi

Dava İddianamesi

Dosyayı indirin

Sanıklar

Polis memurları Erkan Ekmekçi, Kenan Akıl, Zafer Sağlam ve Davut Bakır

Maktuller

Barış Kerem

Oğuzhan Erkul