Kızıltepe JİTEM Davası

26 Nisan 2018

Venue

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 1992-1996 yılları arasında 22 kişinin yasadışı keyfi infaz edilmesi veya zorla kaybedilmesine* ilişkin emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ve köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ile İsmet Kandemir hakkında “silahlı örgüt kurmak veya yönetmek, silahlı örgüte üye olmak ve tasarlayarak öldürmek” suçlarından 2014 yılında dava açıldı. Dava daha başlamadan güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya nakledildi.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 03 Mart 2015 tarihinde görülen ilk duruşmada sanıklar Hasan Atilla Uğur ve Eşref Hatipoğlu’nun rütbeleri nedeniyle CMK M.161/5’e dayanarak dosyanın izin istemiyle HSYK’ya gönderilmesine karar verildi. 15 Ocak 2016 tarihli duruşma öncesi HSYK’nın sanıkların “silahlı örgüt kurmak” ve “tasarlayarak insan öldürmek” suçlarından yargılandıkları için izin alınmasına gerek olmadığına ve doğrudan kovuşturma yapılabileceğine hükmeden kararı mahkemeye ulaştı.

14 Eylül 2017 tarihli duruşmada maktullerden Nurettin Yalçınkaya’nın yaşadığı iddiasına ilişkin nüfus kayıtları ve Pendik 2. Aile Mahkemesi’ne ait boşanma kararı gündeme geldi. Bu durumun açıklığa kavuşturulması için nüfus kayıtlarına göre yaşadığı düşünülen Nurettin Yalçınkaya’nın ifadesine başvurulmasına ilişkin bir dizi ara karar alındı. Ayrıca dönemin Kızıltepe Jandarma Komutanı Eyüp Bölük’ün tanık olarak ifade verdiği duruşmada gizli tanık “Oğuz” (Bedran Akdağ) tüm aramalara rağmen bulunamadığı ve ikametinin tespit edilmediği belirtilerek taraf avukatların da onayıyla dinlenmesinden vazgeçildi.

28 Kasım 2017 tarihli duruşmada maktullerden Nurettin Yalçınkaya’nın yaşadığı iddiası açıklığa kavuşturulmaya çalışıldı. Yalçınkaya’nın adının geçtiği boşanma davasının taraflarından Yasemin Yalçınkaya ile SEGBİS bağlantısı kurma girişimi başarısız olduğundan ifadesi alınamadı.

Mahkeme başkanının Nurettin Yalçınkaya’ya ilişkin yazışmalar sonucunda ulaşan belgeleri hızlıca okuyup taraflara taleplerini sorduğu 5 Şubat 2018  tarihli son duruşma sadece on dakika sürdü. Bir sonraki duruşma 26 Nisan 2018, saat 09:50’ye ertelendi.

Yayınlanma tarihi

19 February 2018

Kategori Listesi