Kızıltepe JİTEM Davası

18 Aralık 2018

Venue

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 1992-1996 yılları arasında 22 kişinin yasadışı keyfi infaz edilmesi veya zorla kaybedilmesine* ilişkin emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ve köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ile İsmet Kandemir hakkında “silahlı örgüt kurmak veya yönetmek, silahlı örgüte üye olmak ve tasarlayarak öldürmek” suçlarından 2014 yılında dava açıldı. Dava daha başlamadan güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya nakledildi.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 03 Mart 2015 tarihinde görülen ilk duruşmada sanıklar Hasan Atilla Uğur ve Eşref Hatipoğlu’nun rütbeleri nedeniyle CMK M.161/5’e dayanarak dosyanın izin istemiyle HSYK’ya gönderilmesine karar verildi. 15 Ocak 2016 tarihli duruşma öncesi HSYK’nın sanıkların “silahlı örgüt kurmak” ve “tasarlayarak insan öldürmek” suçlarından yargılandıkları için izin alınmasına gerek olmadığına ve doğrudan kovuşturma yapılabileceğine hükmeden kararı mahkemeye ulaştı. Nüfus kayıtları ve Pendik 2. Aile Mahkemesi’ne ait boşanma kararı ile gündeme gelen ve yaklaşık bir yıldır mahkemeyi meşgul eden, maktullerden Nurettin Yalçınkaya’nın yaşadığı iddiasını açıklığa kavuşturmak üzere boşanma davasının taraflarından Zeynep Yalçınkaya’nın beyanına başvurulmasına karar verildi. Zeynep Yalçınkaya ile 28 Kasım 2017 tarihli duruşmada SEGBİS bağlantısı kurulamadı. 26 Nisan 2018 tarihli son duruşmada ise avukatlar, ifade işleminin 30 Mayıs 2018’e ertelendiği konusunda bilgilendirildi.

26 Nisan 2018 tarihli duruşmada ayrıca katılan avukatlarından Erdal Kuzu’nun iddianamede yer alan Yusuf Çakar’ın ve Birlik ailesi ile Yiğit ailesinin öldürülmesine ilişkin bilgisi ve görgüsü olduğunu belirttiği kişilerin tanık olarak dinlenmesine dönük dilekçesi dosyaya eklendi. Bu talep, tanıklığına başvurulacak kişiler hakkında adres araştırması olmaksızın, Erdal Kuzu’nun mahkemede hazır etmesi şartıyla kabul edildi.

13 Eylül 2018 tarihli son duruşmada mahkeme heyeti başka suçlardan tutuklu sanıklar Eşref Hatipoğlu ve Mehmet Salih Kılınçaslan’ın bulundukları cezaevlerinden SEGBİS ile bir sonraki duruşmada hazır edilmelerine karar verdi. Ayrıca Zeynep Yalçınkaya’nın duruşmada hazır edilmesine, duruşmaya gelmez ise hakkında zorla getirme kararı çıkartılmasına katılan avukatlarının tanık dinlenmesi ve adres araştırılması talebinin delil durumu ve dosyanın geldiği aşama dikkate alınarak reddine karar verdi. Davanın bir sonraki duruşması 18 Aralık 2018 günü, saat 09:10’da görülecek.

Yayınlanma tarihi

2 October 2018

Kategori Listesi