Medeni Yıldırım Davası

27 Eylül 2018

Venue

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi

28 Haziran 2013 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesi Kayacık köyünde kalekol yapımlarını protesto etmek için Kayacık Köyü Jandarma Karakolu önünde toplanmış yaklaşık 150-200 bir gruba jandarmanın açtığı ateş sonucu Medeni Yıldırım yaşamını yitirdi, dokuz kişi de yaralandı.

Soruşturmayı yürüten Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’nın görevsizlik kararı vererek Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği dosyada gizlilik kararı verildi.

Olaydan bir yıl sonra, Mayıs 2014’te basına yansıyan görüntülerle jandarmanın ateş açtığı kesinleşti. Olay yerinde keşif ise Yıldırım’ın öldürülmesinden yaklaşık iki yıl sonra yapıldı.

Kayacık Karakol Komutanı, ateş emri veren Jandarma Özel Harekat Tim Komutanı ve karakolda görevli diğer askerler hakkında yürütülen soruşturmada 2016 yılında takipsizlik kararı verildi.

7 Temmuz 2015’te hazırlanan iddianamede Yıldırım’ın karakola taş atan kişileri izlediği belirtilirken tek şüpheli olarak yer alan zorunlu asker Adem Çiftçi’nin “haksız tahrik altında olası kasıtla ateş ederek Medeni Yıldırım’ın ölümüne neden olması” nedeniyle yargılanması istendi. İlk duruşma 27 Ekim 2015’te görüldü. Davanın 8 Kasım 2016 tarihli 6.duruşmasında karar çıktı. Olayda 27 ayrı silahın kullanıldığı bilgisina rağmen tek sanıklı süren yargılama sonucunda Adem Çiftçi hakkında beraat kararı verildi.

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği beraat kararı istinaf incelemesinde “yargılamada eksik inceleme ve değerlendirme yapıldığı” ve “delillerin eksik toplandığı” gerekçesiyle Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nce oybirliğiyle bozuldu. İstinaf kararından sonra yargılama 21 Aralık 2017’de yeniden başladı.

Davanın 22 Mayıs 2018 tarihli ikinci duruşması sadece 8 dakika sürdü. Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nden gelen cevabi yazıya göre keşfin güvenlik gerekçesiyle yapılamadığı öğrenildi. Katılan avukatları keşfin yapılacağı yer olan jandarma karakolunun kendi güvenliğini sağlayamamasını eleştirdi. Yeniden “İvedi bir şekilde” ibaresiyle keşif için talimat yazıldı. Bir sonraki duruşma 27 Eylül 2018 günü saat 09:05‘e ertelendi.

Yayınlanma tarihi

22 May 2018

Kategori Listesi