Muhammed ve Furkan Yıldırım Davası

12 Temmuz 2018

Venue

Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi

4 Mayıs 2017 günü gece saatlerinde, Şırnak’ın Silopi ilçesi Karşıyaka mahallesinde bulunan MHP Silopi İlçe Teşkilatı’na ait parti binasının korumasında görevli polis memuru Ömer Yeğit’in kullandığı 73 A 0133 plakalı panzer tipi zırhlı araç, 715. Sokak No:13 adresindeki Mesut Yıldırım’a ait tek katlı betonarme bir evin salon kısmına çarptı. Zırhlı aracın evin duvar ve kolonlarını yıkarak içeri girmesi sonucu o sırada salonda uyumakta olan Muhammed Yıldırım (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşler yaşamını yitirdi.

12 Mayıs 2017 tarihinde aynı gece olay yerinden çıkarılan zırhlı araç üzerinde yapılan bilirkişi incelemesi sonucunda, araçta herhangi bir arıza bulunmadığı, sürücünün aracı kullanmak üzere bir eğitimden geçmediği, olaya personelin bilgi ve deneyim eksikliğinin neden olduğu kaydedildi.

Olayla ilgili yürütülen soruşturma neticesinde, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame ile Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü polis memurları Ömer Yeğit ve Murat Maden hakkında “taksirle ölüme neden olma” suçundan dava açıldı.

Yayınlanma tarihi

16 May 2018

Kategori Listesi