Temizöz’ün Askeri Mahkeme İnadı

EVRENSEL

Kayseri Alay Komutanı ve JİTEM Grup Komutanı Albay Cemal Temizöz’ün de aralarında bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davada sanık avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin askere sivil yargı yolunu kapatan kararını gerekçe göstererek, dava dosyasının askeri mahkemeye gönderilmesini istedi.

Kayseri Alay Komutanı ve JİTEM Grup Komutanı Albay Cemal Temizöz’ün de aralarında bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davada sanık avukatları, Anayasa Mahkemesi’nin askere sivil yargı yolunu kapatan kararını gerekçe göstererek, dava dosyasının askeri mahkemeye gönderilmesini istedi.Bu talepleri reddedilen sanık avukatlarının reddi hakim talebinin ise 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verildi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1993-95 yılları arasında işlenen 52 faili meçhul cinayetle ilgili davanın duruşmasına, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün devam edildi. Duruşmaya, tutuklu sanıklar Albay Temizöz, Kamil Atağ, Tamer Atağ, Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ, Adem Yakin ve Kukel Atağ katıldı.

Askeri Mahkeme Talebine Ret

Duruşmada sanık avukatları, mahkemenin görevsizlik kararı vermesini ve dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesini istedi. Bu talebe ilişkin söz alan mağdur avukatlarından Tahir Elçi, davanın askeri mahkemeye gönderilmesinin düşünülemeyeceğini dile getirerek, “Sanıklardan Cemal Temizöz ile asker arasındaki hiyerarşik ilişki devam ediyor,” dedi. Ardından söz alan cumhuriyet savcısı da, iddianamesinde sanıkların özel yetkili ağır ceza mahkemesinde yargılanması gerektiğinin ayrıntılı olarak açıklandığına dikkat çekerek, mahkemeden görevsizlik talebini reddetmesini talep etti. Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının talebini görüşmek üzere duruşmaya verdiği kısa aradan sonra, sanık avukatlarının görevsizlik kararı verilerek dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesi talebini reddetti.

Reddi Hakim Talebi

Mahkeme heyetinin talebini reddettiği sanık avukatları, mahkeme heyetinin Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi içtihatlarına ters davrandığını ileri sürdü. Mahkemenin kararlarını gerekçeli olarak açıklamadığı ve verdiği kararlarla tarafsızlığını yitirdiğini iddia eden sanık avukatları, mahkeme heyeti üyeleri hakkında ayrı ayrı reddi hakım talebinde bulundu. Mahkeme, sanık avukatlarının “Redd-i Hakim” talebinin değerlendirilmesi için dosyanın 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini kararlaştırdı. Mehkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 5 Mart’a erteledi.

Avukatlara Baskı

Öte yandan duruşma arasında adliyede mağdur avukatlarının cübbeli olmalarına rağmen, polisler tarafından sürekli kimliklerinin sorulması üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı.

İddianameden

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 104 sayfalık iddianamede, sanıkların TCK’nın “adam öldürmek”, “cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” ve “adam öldürmeye azmettirmek” suçlarından cezalandırılmaları isteniyor. Sanıklardan Cemal Temizöz’ün 9, Kamil Atağ’ın 7, Tamer Atağ’ın 2, Adem Yakın’ın 7, Hıdır Altuğ’un 3, Fırat Altın’ın (Abdulhakim Güven) 6, Kukel Atağ’ın ise bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Yayınlanma tarihi

6 February 2010

Kategori Listesi