11 Yaşında Toprağa Verildi

BİANET

Polisin başına attığı gaz bombası nedeniyle hayatını kaybeden 11 yaşındaki Akay Adana’da defnedildi, cenazeye BDP milletvekilleri ile sivil toplum örgütleri temsilcileri de katıldı.

Adana’da polisin attığı gaz bombası başına isabet eden ve hayatını kaybeden 11 yaşındaki Mazlum Akay 1500 kişinin katıldığı cenaze töreniyle Buruk Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Yüreğir ilçesindeki Anadolu Mahallesi Çukurova Caddesi’nde 29 Temmuz akşamı PKK lideri Abdullah Öcalan’a tecrit uygulandığı gerekçesiyle düzenlenen gösteriye polis müdahale etti.

Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre, polislerin attığı göz yaşartıcı gaz bombalardan birinin kartuşu, bakkaldan dönen Akay’ın başına isabet edip, yaralanmasına neden oldu.

Adana Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan Akay, önceki gün yaşamını yitirdi. Otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırılan Akay’ın cenazesi dün ailesi tarafından alındı.

Cenaze törenine, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, Akdeniz Belediye Başkanı Mehmet Fazıl Türk, BDP Adana ve Mersin il ve ilçe yöneticileri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana ve Mersin şubeleri yöneticileri ile Barış Anneleri İnisiyatifi’nden temsilciler de katıldı.

“Mazlum’un katili kim?”

Buruk Mezarlığı’nda defin işlemi sonrasında kitle bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. ardından konuşan Bozlak, “Geçmişte dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in emriyle binlerce yurttaşımız faili meçhul cinayete kurban gitti. Şimdi ise faili meçhule gerek görülmeden sokak ortasında gençlerimiz ve çocuklarımız bizzat iktidar eliyle öldürülüyor” dedi.

“Emniyet Müdürlüğü’ne, Valiliğe, İçişleri Bakanlığı’na özellikle de Başbakan’a soruyorum: Mazlum’un katili kim? Emniyet mi? Polis mi? İçişleri Bakanlığı mı? Yoksa emir veren Başbakan mı?”

Kürkçü de yaptığı konuşmada, “Polis memurlarına bu yetkiyi ve cesareti veren İçişleri siyasetine soruyorum. Bu katliamın, bu cinayetin faturasını kim verecek. Henüz 11 yaşında adı gibi Mazlum olan yoldaşımız sırf küçük bir Kürt çocuğu olduğu için bu katliama maruz kalmıştır” dedi.

“Mazlum’un ve bu uğurda canını vermiş tüm Kürdistan halkının ölümlerinin faturasının sorumluları er ya da geç hesap verecektir.”

Aile, İHD Adana Şubesi aracılığıyla polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak. (AS)

Yayınlanma tarihi

6 August 2012

Kategori Listesi

Etiket Listesi