14 Yaşındaki Çocuğu Başından Vuran Polis Sadece “Zor Kullanmış”

BİANET

Gaz fişeğiyle yaralanıp beyin kanaması geçiren 14 yaşındaki B.E.’nin avukatı polisler hakkında “insan öldürmeye teşebbüsten” suç duyurusunda bulundu. Savcı, suçlamayı “zor kullanma sınırının aşılması” olarak değiştirdi.

İstanbul Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin başına gelmesiyle yaralanan 14 yaşındaki B.E. halen Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uyutuluyor.

B.E. iki kez beyin kanaması geçirdi, bilinci halen kapalı ve hayati tehlikesi devam ediyor.

Babası Sami E., bianet’e yaptığı açıklamada, oğlunun şuurunun yerine gelmesini, gözlerini açmasını beklediklerini ancak durumunda henüz bir değişiklik olmadığını söyledi.

“Kamu düzeninin tesisi ile açıklanamaz”

Avukat Evrim Deniz Karatana, B.E.’yi yaralayan polisle ilgili olarak İstanbul Başsavcılığı’na suç duyurusu yaptı.

Dilekçede, B.E.’nin 16 Haziran’daki eylemde başına isabet eden gaz fişeği nedeniyle beyin kanaması geçirdiği, iki kez ameliyat olduğu ve iki haftadır yoğun bakımda bulunduğu ifade edildi.

“Kolluk görevlileri, hedef gözeterek ve 90 derecelik açıyla ateşledikleri gaz bombasıyla B.E.’yi öldürmeye teşebbüs etmişlerdir. Gaz bombaları kullanma talimatında, ‘Direkt insanların üzerine atmayın, en uzak mesafeye 45 derecelik açıyla atış yapın’ denildiği halde 10 metrelik bir mesafeden dik açıyla atış yapılması açıkça insan öldürmeye teşebbüstür.”

“14 yaşında bir çocuğun kafatasında çökme ve beyin kanaması geçirmesine sebep olacak fiil, kamu düzeninin tesisi ile açıklanamayacağı gibi, yasal sınırlarda kalındığı da kesinlikle iddia edilemez.”

Suç duyurusunda, 16 Haziran saat 08:00 sıralarında Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa Mahallesi Eren Sokak’ta görev yapan kolluk görevlileri ve amirlerinin belirlenerek isim listesinin dosyaya getirtilmesi” talep edildi.

Ayrıca, olay yerinde bulunan MOBESE kameraları ve iş yeri kameralarının getirilerek incelenmesi, tanıkların dinlenmesi de istendi.

Avukat Karatana, suç duyurusunda, polislerin “işkence ve insan öldürmeye teşebbüs suçu işlediğini, bu suçlamalarla soruşturma yürütülmesi gerektiği” belirtti.

25 Haziran’da yapılan suç duyurusunu işleme koyan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bu suçlamayı dikkate almadı.

Savcılık, suçlamayı, Türk Ceza Kanunu’nun 256/1. maddesi uyarınca “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması” olarak değiştirdi.

Avukat Karatana, “bu tavrın, soruşturmanın da hangi mantıkla yürüyeceğini gösterdiğini” söyledi. (AS)

Yayınlanma tarihi

1 July 2013

Kategori Listesi