16 Yaşındayken Öldürülmüştü: Mazlum Turan’ı Vuran Polis Yeniden Yargılanacak

GAZETE KARINCA

Kızıltepe’de, 16 yaşındaki Mazlum Turan’ı öldüren polis Süleyman Esenboğa hakkında 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verilip, bu cezanın da ertelenmesine dair yapılan itiraz üst mahkemece kabul edildi. Esenboğa’nın yeniden yargılanacağı dava 19 Haziran’da başlayacak.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 28 Ağustos 2015 tarihinde, ‘dur’ ihtarına uymadığı iddiasıyla vurulan 16 yaşındaki Mazlum Turan’ın öldürülmesine ilişkin açılan davanın Ocak ayında görülen son duruşmasında sanık polis Süleyman Esenboğa hakkında “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 3 yıl hapis cezası verilmişti.

Davaya bakan Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi, daha sonra “takdiri indirim” uygulayarak, cezayı 2 yıl 3 aya, ardından ise “iyi hal indirimi” uygulayarak 1 yıl 10 ay 15 güne düşürmüştü.

“Kasıt olduğunun sabit olduğu” görüşündeki savcılığın, müebbet hapis talebine rağmen verilen ceza, sanık polisin “sabıka kaydı olmadığı” gerekçesi ile ertelenmişti.

Yeniden Yargılanacak

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre, bunun üzerine dosyaya bakan savcılık ve Turan ailesinin avukatları, bir üst mahkeme olan Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Kararı esastan inceleyerek, itirazı kabul eden mahkeme, polis Esenboğa’nın yeniden yargılanmasına karar verdi.

Üst mahkeme, Turan’ın ölümüne sebep olan olayın Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği şekilde olmuş olması durumunda dahi cezada indirime gidilmemesi gerektiğini kaydetti.

Mahkeme ayrıca, Esenboğa hakkında verilen cezanın ertelenmesi kararını da kaldırdı.

Verilen kararla birlikte Esenboğa’nın yeniden yargılanacağı dava 19 Haziran’da başlayacak.

“Mazlum Hedef Gözetilerek Öldürülmüştü”

İtirazın kabul edilmesini değerlendiren Turan ailesinin avukatlarından Erdal Kuzu, hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararının esastan incelenerek, kaldırılması ve yeniden yargılama kararı verilmesini doğru bulduklarını söyledi.

Üst mahkemenin işaret ettiği ceza maddelerinin yanlış olduğunu düşündüklerini belirten Kuzu, şunları ifade etti:

“Direk atış sonucu öldürme meydana gelmişse bunun yasadaki karşılığı kasten adam öldürmedir. İtiraz mahkemesi açıkça kolluk görevlisinin kastının öldürmek olduğunu kabul etmek istememiş, yaralamak amacı ile hareket ettiğini kabul ediyor. Bu doğru bir tanımlama değil. Çünkü; Mazlum başının arka tarafından giren tek kurşunla hedef gözetilmek sureti ile öldürülmüştür.”

Yayınlanma tarihi

27 April 2019

Kategori Listesi

Etiket Listesi