Adana’da 3.5 Yaşındaki Çocuk, Annesinin Kucağında ‘Polis Kurşunuyla’ Öldürüldü

3.5 YASINDA OLEN TEVRIZ DORA'NIN SACLARINI AILESI KISA KESTIRMISTI. FOTO: ADANA, (DHA)

DİKEN

12/10/2015

Adana’da ‘Ankara katliamı‘nı protesto yürüyüşünün ardından çıkan olaylarda annesinin kucağında bulunan 3.5 yaşındaki Tevriz Dora, başından ağır yaralanarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Ailesi Dora’nın polisin etrafa rastgele açtığı ateş sonucu öldüğünü söyledi.

Ankara’da resmi rakamlara göre en az 97 kişinin hayatını kaybettiği katliam, Adana’da dün akşam saatlerinde düzenlenen eylemlerle protesto edildi. Polis, göstericileri TOMA’dan tazyikli su sıkıp gaz bombası atarak dağıtmaya çalıştı.

Saat 22.00 sıralarında tek katlı müstakil evlerinin önünde kucağındaki kızı Tevriz Dora ile oturan Kamile Dora, duyulan bir silah sesinin ardından çocuğunun kanlar içinde kaldığını gördü. Çığlık çığlığa yardım isteyen annenin sesini duyanlar, çocuğu Çukurova Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’ne götürdü. Başından ağır yaralanan Tevriz Dora, yapılan müdahalelere karşın kurtarılamadı.

ANNE KAMILE DORA FENALIK GECIRDI.FOTO: YUSUF BASTUG / ADANA, (DHA)

Anadolu Ajansı ve Doğan Haber Ajansı, Dora’nın ‘nereden ateşlendiği belli olmayan kurşun’la öldürüldüğünü savunurken, Dora’nın ailesi çocuklarının polis kurşunuyla hayatını kaybettiğini söyledi.

HDP’li Beştaş: Güvenlik Güçleri Halkı Tarıyor

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise “3.5 yaşındaki çocuk bahçede annesinin kucağında öldürüldü. Bunu polis yaptı. Daha acımız tazeyken, 128 cenaze illere gönderilirken, Türkiye büyük bir yangın yerine dönmüşken, o saatten bu yana güvenlik güçleri bir tek an durmadı. Ailelerin, demokrasi güçlerinin yaralarını sarmalarına izin vermeden her yerde halkı sivilleri çocukları taramaya devam etti. Tevriz bunlardan biri” ifadelerini kullandı.

Tevriz Dora’nın cenazesi götürüldüğü Kabasakal Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cumhuriyet Savcılığı’nın olayla ilgili başlattığı soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

Yayınlanma tarihi

12 October 2015

Kategori Listesi

Etiket Listesi