Adana’da Suriyeli Bir Genç Polis tarafından Göğsünden Vurularak Hayatını Kaybetti

EVRENSEL

Adana Seyhan’da Suriyeli bir genç, “dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla polis tarafından öldürüldü. Tepkiler sonrası açığa alınan polis çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Sucuzade Mahallesinde Suriyeli bir mülteci dur ihtarına uymadığı iddiasıyla polis tarafından vuruldu. Polisin uygulama yaptığını gören Ali El Hemdan adlı Suriyeli gencin ara sokağa girip koşmaya başladığı, bunun üzerine polisin Hemdan’ın üzerine ateş açtı.

Pek çok haber ajansı “Polisin silahı kazara ateş aldı. Uygulamadan kaçan genç yanlışlıkla vuruldu” diyerek haberleştirdi.

Hemdan’ın vurulmasının hemen sonrasında yaşananlar ise bir yurttaş tarafından cep telefonuyla çekildi. Çekilen görüntülerde, olay yerine gelen sağlık ekiplerinin vurulan gence kalp masajı yapıp, ambulansa bindirdiği görülüyor. O esnada yurttaşın “Çocuğun peşinden koştu, polis. Durmayınca vurdu, kalbinden” dediği görüldü.

Olay sonrası hastaneye kaldırılan genç hayatını kaybetti.

19 yaşındaki Ali El Hemdan’ın çalışmak için sokağa çıkmak zorunda kaldığı, polis uygulamasından da sokağa çıkma yasağı nedeniyle kaçtığı ortaya çıktı.

Açığa Alınan Polis Tutuklandı

Mültecinin polis tarafından vurulması sosyal medyada tepkilere neden olurken, olay sonrası polisin açığa alındığı bildirildi.

Adana Valiliğince yapılan açıklamada, “Hastaneye sevk edilen A.H. yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. İlgili polis memuru, açığa alınmış olup adli ve idari tahkikat devam etmektedir” denildi.

Ölümüne neden olduğu gerekçesiyle hakkında adli soruşturma da başlatılan polis memuru F.K., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Polis: Yere Düştüm, Silah Ateş Aldı

Hemdan’ı öldüren polis memuru F.K. ifadesinde, “Peşinden koşarken zaten oruçluydum, dengemi kaybedip düştüm, silah ateş almış olabilir” dedi.

Suriyeli Ali El Hemdan’ın ön otopsi raporu da çıktı. Adli Tıp Kurumu’nun verdiği raporda, Hemdan’ın göğsünün sol üst kısmından vurulduğu belirtildi. Raporun, soruşturma dosyasına konduğu öğrenildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Başkanı Avukat İlhan Öngör, Hemdan’ın ceza yememek için arka sokağa girdiğini ve ardından giren polisin de hedef gözeterek ateş açtığını söyledi. Öngör, olayın takipçisi olacaklarını ifade etti.

Başsavcıdan Açıklama

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı da konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, 27 Nisan saat 12.00’de Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı polislerin Güney Kuşak Bulvarı ile Obalar Caddesi’nin kesiştiği noktada uygulama yaptığı ve bunu gören Hemdan’ın koştuğu belirtildi. Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Bir şahsın görevlileri görünce kaçmaya başladığı, polis ekibinin de yaya olarak bu şahsı kovaladığı, şahsa ‘dur’ ihtarında bulunulduğu, şahsın Sucuzade Mahallesi 30095 ile 30093 Sokak kesişiminde kendisini takip eden ekipte görevli polis memuru F.K.’nin görev silahından çıkan bir adet mermi ile göğüs bölgesinden yaralandığı, olay yerine gelen ambulans ile şahsın hastaneye kaldırıldığı, ancak kurtarılamayarak hayatını kaybettiği anlaşılmıştır.”

Hemdan’ın Ailesi Konuştu: Yüzü Polise Dönüktü

Polis kurşunuyla öldürülen Suriyeli Ali El Hemdan’ın vurulduğu yer ve ailesinin evi polis ablukasına alındı. Olaya ilişkin konuşan Hemdan Ailesi, “Yüzü polise dönüktü, kaçmıyordu” diye tepki gösterdi.

Hemdan’ın ailesi, çocuklarının polisin tek kurşunuyla göğsünden vurularak öldürüldüğünü belirtti. Hemdan ailesi, “Hemdan, arkası dönük kaçmıyor. Yüzü polise dönük şekilde arkaya doğru gidiyor. Ama vuruluyor” dedi.

İnsan Hakları Örgütlerine Engelleme

İnsan Hakların Derneği (İHD) Adana Şubesi, Adana Barosu İnsan Hakları Komisyonu ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar hem Hemdan’ın taziyesini ziyaret edip aileye başsağlığı dilerken hem de olay yerinde incelemede bulunup görgü tanıklarıyla görüşmeye çalıştı. Bu sırada polis avukatları durdurarak “Hakkınızda ihbar var?” deyip GBT kontrolü yaptı. Adana Barosu, İHD ve ÇHD’nin gözlemlerine ilişkin rapor hazırlayarak paylaşacağı belirtildi. (Haber Merkezi)

Yayınlanma tarihi

28 April 2020

Kategori Listesi

Etiket Listesi