Ağar’a Faili Meçhul Sorgusu

 

MİLLİYET

Susurluk davasından hüküm giyen, dönemin Emniyet Genel Müdürü Ağar ve başdanışmanı Eken, 1990’lı yıllardaki failli meçhuller nedeniyle sorgulandı. Ağar iddiaları reddederken, Eken ‘Yeşil’i işaret etti

1990’lı yıllarda işlenen 16 faili meçhul cinayetle ilgili soruşturmada, Susurluk davası kapsamında “cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” suçundan 5 yıl hapse mahkûm edilen dönemin Emniyet Genel Müdürü, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar “şüpheli“ sıfatıyla ifade verdi. Soruşturmada şüpheli sıfatıyla ifade veren Ağar’ın başdanışmanı Korkut Eken’in ise Yeşil Kod adlı Mahmut Yıldırım ile ilgili “Yaşıyor, konuşursa faydalı olur” dediği öne sürüldü.
Avukat Yusuf Ekinci, avukat Faik Candan, Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın, Müfettiş Namık Erdoğan, işadamı Behçet Cantürk ile şoförü Recep Kuzucu, Cantürk’ün yakını müteahhit Fevzi Aslan ile kardeşi Şahin Aslan, Behçet Cantürk’ün avukatı Medet Serhat, Medet Serhat’ın şoförü İsmail Karaalioğlu, işadamı Savaş Buldan, Savaş Buldan’ın akrabaları Hacı Koray ve Adnan Yıldırım, İranlı uyuşturucu kaçakçısı Lazem Esmaeli ve Asger Simitko, ANAP’lı Keskin İlçe Başkanı Metin Vural’ın, 1990’lı yıllarda öldürülmeleriyle ilgili soruşturmanın kapsamı genişledi.

İfade mesai saati dışında

Soruşturmayı yürüten savcı Mustafa Bilgili, faili meçhul cinayetlerin işlendiği dönemde Emniyet Genel Müdürlüğü yapan, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ı ifade vermek üzere adliyeye davet etti. Ağar’ın hafta sonu ifade vermesi konusunda “ricacı” olması üzerine ifadesinin mesai günü olmayan cumartesi günü alınması kararlaştırıldı. Ağar, geçen cumartesi günü Ankara Adliyesi’ne geldi.
Ağar’ın ifadesinin “şüpheli” sıfatıyla alındığı bildirildi.
Ağar’ın, faili meçhul cinayetleri işlediği iddia edilen eski özel harekât polislerinin başındaki isim olmakla suçlandığı iddia edildi.
Ağar’a, Ayhan Çarkın başta olmak üzere bir kısmı Susurluk davasından hüküm giyen eski özel harekât polislerinin ifadeleri, tanık anlatımları ve 2 klasörlük MİT raporundaki iddiaların sorulduğu bildirildi. Yaklaşık 13 soruyu yanıtlayan Ağar’ın, tüm suçlamaları reddettiği öğrenildi. Ağar’a, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’la ilgili ise bir soru sorulmadı.

‘Yeşil konuşursa’

Ağar’ın ardından başdanışmanı Korkut Eken de önceki gün ifade verdi. Eken’e, ifadesinde, yazar Musa Anter’i 1992 yılında tahammüden öldürmek suçundan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca açılan davanın bir numaralı sanığı olan Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın sorulduğu öğrenildi. Eken’in, ifadesinde, “Yeşil yaşıyor. Çıksa konuşsa, bildiklerini anlatsa çok faydalı olacağını düşünüyorum. Çünkü o, MİT, jandarma, herkesle çalıştı. Birçok şeyi biliyor” dediği iddia edildi.

Kayıp Uzi yok

Ağar, daha önce Susurluk davası kapsamında da ifade vermişt. Ağar, 1990’lı yıllarda terör örgütleriyle mücadele etmek amacıyla ekipler eğittiklerini, bu ekiplerin daha sonra şahsi çıkarları için faaliyette bulundukları iddialarını reddetmişti.
Mahmut Yıldırım’ı tanımadığını, Susurluk olayı sebebiyle adını duyduğunda MİT’le ilişkili olduğu yönünde duyumlar aldığını söyleyen Ağar, faili meçhul cinayetlerde kullanılan kayıp Uzi’lerle ilgili de, genel müdür olması nedeniyle kayıtlara giren ve çıkan silahları fiilen takip edebilme imkânının olmadığını öne sürmüştü.

Yayınlanma tarihi

14 September 2013

Kategori Listesi