Albay Cemal Temizöz Tutuklandı

HABER7

Cizre’deki kazılar sonucunda Kayseri’de gözaltına alınıp, sorgulanmak üzere Diyarbakır’a götürülen Kayseri İl Jandarma Alay komutanı Cemal Temizöz tutuklandı.

Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz’un ”adam öldürmeye azmettirmek ve silahlı örgüt üyesi olmak” suçundan tutuklandığı bildirildi.
Edinilen bilgiye göre, Cizre’de sürdürülen kazı çalışmalarında bulunan kemiklerle ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı doğrultusunda Kayseri’de gözaltına alınan ve dün akşam Diyarbakır’a getirilen Albay Temizöz’ün ifadesi özel yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından alındı.
Temizöz’ün ifadesinin alınması sabahın erken saatlerine kadar sürdü.
Cumhuriyet Savcısınca tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen Albay Temizöz, ”Adam öldürmeye azmettirmek ve silahlı örgüt üyesi olmak” suçundan tutuklanarak askeri cezaevine gönderildi.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına iki tanığın verdiği ifadeler doğrultusunda gözaltına alınan Temizöz’ün Şırnak’ın Cizre ilçesinde görev yaptığı 1993-1996 yılları arasındaki dönemde kaybolan kişilerle ilgili ifadesine başvuruldu. Ancak, Temizöz’ün savcılık ve nöbetçi mahkemede suçlamaları kabul etmediği öğrenildi.
Cizre-İdil kara yolundaki Kuştepe Köyünde 16 Mart 2009 tarihinde başlatılan kazı çalışmalarında 20 kemik parçası bulunmuş ve olayla ilgili olarak 5 kişi gözaltına alınmış, bu kişilerden biri tutuklanmıştı.
Kemik parçalarıyla ilgili olarak aranan eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak da bir süre önce Mardin’de yakalanarak Diyarbakır’a getirilmiş ve sevk edildiği adli mercilerce dün tutuklanmıştı.

Yayınlanma tarihi

25 March 2009

Kategori Listesi