Ali El Hemdan Davasında Sanık Polise Sabıkaya Rağmen İyi Hal İndimi Yapıldı

Volkan PEKAL
EVRENSEL

Ali El Hemdan davasının gerekçeli kararında polisin “eşe karşı yaralama”dan sabıkası ortaya çıktı. Av. Tugay Bek, “Sabıkaya rağmen takdiri indirimi yargının polisi kollamaya dönük yorumu” dedi.

Suriyeli tekstil işçisi Ali El Hemdan’ın (18) öldürülmesi davasında mahkeme heyetinin kasten öldürme suçundan verdiği cezanın gerekçeli kararında sanık Fatih Karaca’nın “eşe karşı yaralama” suçundan sabıkası ortaya çıktı. Gerekçeli kararı değerlendiren Av. Tugay Bek, taktir indiriminde sanığın sabıkasının değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek “Sanığın eşe karşı yaralama suçundan sabıkası olmasına rağmen takdiri indirimi nedeni aramak yargının polisi korumaya, kollamaya yönelik bir yorumu” dedi. Bek ayrıca “orantısız şiddet uygulayan polise neden silah verildi?” sorusunu sordu.

Adana’da 28 Nisan 2020’de Suriyeli mülteci tekstil işçisi Ali el Hemdan’ı öldüren polis memuru Fatih Karaca hakkında Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada 21 Aralık 2021 tarihinde mahkeme heyeti “Kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verdi. Ceza iyi hal indirimi uygulanarak 25 yıla düşürüldü. “Dur ihtarına uymadığı” iddiası ile öldürme eylemini gerçekleştiren bir kolluk gücü ilk kez kasten öldürme suçundan ceza aldı. Mahkeme geçtiğimiz günlerde gerekçeli kararını açıkladı.

“Ali El Hemdan’a Silahını Doğrultarak, Etkili Mesafeden, Hayati Bölge Olan Göğüs Bölümüne Ateş Etti”

Mahkeme heyeti kararda olayı başından sonuna kadar gören tanık S.D.’nin ifadelerinin kamera görüntüleriyle birebir örtüştüğünü, kamera görüntülerinde Karaca’nın ayağının sendelemesi, düşmesi ve herhangi bir koşma, kovalamaca durumunun olmadığının açık olarak görüldüğünü belirtiyor. Şüphelinin savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğunun ifade edildiği kararda aksi yöndeki raporlara ve sanığın ifadelerine itibar edilemeyeceği de dile getiriliyor. İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı Merkez Jandarma Kriminal Laboratuvar Amirliğinden alınan rapora da değinilen kararda raporda, silahın bilek ağırlığı nedeniyle parmağın kayıp ateş etme ihtimalinin bulunmadığı belirtilerek “25 yıldır görevli polis memuru olarak çalıştığı, silah kullanmanın inceliklerini bildiği, kamera görüntülerinde de görüleceği üzere maktül Ali El Hemdan’a silahını doğrultarak, etkili mesafeden, hayati bölge olan göğüs bölümüne ateş etmesi sonucunda, muhakkak surette maktülün ölümü sonucunun meydana geleceğini bildiğini kabul etmek gerektiği, dolayısıyla sanığın eyleminin TCK’nın 21/1 maddesinde belirtilen şekilde doğrudan kast kapsamında değerlendirilmesi gerektiği ve TCK’nın 81/1 maddesinde düzenlendiği şekilde kasten öldürme suçunu oluşturduğu” ifadeleri yer aldı.

“Mahkeme Başkanı Sabıka Kaydı Nedeni İle Ceza İndirimine Muhalefet Etti” 

Müebbet hapis cezası kararı oy birliği ile alındı. İndirim konusunda iki mahkeme üyesinin oy çokluğu ile takdir indirimi uygulandı. Mahkeme başkanı muhalefet şerhi düştü. Kararda sanık polisin geçmişte işlediği yaralama suçundan da bahsedilerek hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilen dosyanın denetim süresinin dolması ve olaydan sonra sanığın cep telefonundan 112’yi araması nedeni ile indirim uygulandığı ifade edildi. Mahkeme başkanı muhalefet şerhinde polise karşı herhangi bir direnme ve olumsuz davranış bulunmadığını olay öncesinde sanığın önünde yürümekte olan mağdurun yüzünü sanığa doğru döndükten sonra sanığın silahını ateşlediğini belirtti. Suçun işlenmesindeki özellikler ve sabıka kaydında bulunan olayın niteliği, olay tarihi itibariyle Hemdan’ın 18 yaşını yeni doldurmuş olmasını ve zararın ağırlığını dikkate alarak indirime katılmadığını belirtti.

“Sanığın Öldürmeye Dair Tereddütü Yokken İndirim Uygulanmamalı”  

Adana Barosu, ÇHD ve İHD heyeti ile birlikte başından beri dosyayı takip eden avukatlardan Tugay Bek, kararda bahsedilen ertelenen cezanın Mersin mahkemelerinde görülen “Eşe karşı yaralama” suçu ile ilgili olduğu bilgisini paylaştı. Kamuoyunda “Kravat indirimi” olarak bilinen takdir indirimi değerlendirilirken sanığın tutarlılığı, kastının yoğunluğu, sanığın sabıkasının birlikte değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Bek, “Sanığın Ali El Hemdan’ı öldürmeye yönelik bir eylem içerisinde olduğuna dair bir tereddüt yokken ve eşe karşı yaralama suçundan sabıkası olmasına rağmen takdiri indirimi nedeni aramak yargının polisi korumaya, kollamaya yönelik bir yorumu. Mahkemelerin insan haklarından, yaşam hakkından yana bir tutum sergilemesi gerekir” dedi.

“Şiddete Eğilimli Olan Bir Kişiye Silah Verilmesi Tartışmalı” 

Geçmiş suç kaydının Karaca’nın şiddet eğilimli kişilik yapısına işaret ettiğini dile getiren Bek, “Bu husus emniyetin sorumluluğuna da işaret edebilir. Şiddete eğilimli olan bir kişiye silah verilmesi, silahlı bir görev verilmesinin de tartışılması gerekir. Orantısız bir şekilde şiddet uygulayan, psikolojik sorunları olan memurların geri hizmetlerde değerlendirilebilecekken bu şekilde silahlı şekilde halkla yüz yüze gelebileceği bir göreve verilmesi de tartışılmalı. Üst mahkemelerden karar değerlendirilirken kastan insan öldürmeden farklı bir karar verilemeyeceği düşüncesindeyiz. Muhalefet şerhi de dikkate alınarak doğrudan müebbet hapis cezası verilmesi gerekir. Böyle bir ceza kolluk güçleri insanlara karşı silah kullanırken daha caydırıcı bir ceza olacağını, dikkatli ve insan yaşamını merkeze alan bir görev yapacakları düşüncesindeyiz” dedi.

“Sanık İfadelerinde Mahkemeyi Yanıltmaya Çalıştı” 

Sanık polis memuru ifadelerinde önce koşarken sendeleyip yere düştüğü esnada silahın ateş aldığını, kesinlikle silahı ölene doğrultmadığını ifade ediyor. Tanık beyanında çocuğun durarak yüzünü polise döndüğü ortaya çıkmasının ardından “Yüzünü bana döndü ellerimi yukarı kaldırıp havaya doğru ateş etmek istedim, elimi kaldırdığım sırada silah ateş aldı” şeklinde ifade veren Karaca, daha sonra “Yüzü bana dönüktü, lastik patlaması gibi bir seste duydum ama nerede idi neydi tam anlamadım, olay anında sendelemem veya yere düşmem gibi bir durum olmadı ” şeklinde ifade verdi. Bu ifadelerin mahkemeyi yanıltmaya yönelik olduğunu dile getiren Av. Tugay Bek, bu durumun da takdir indirimi ile çelişkili olduğunu söyledi.

“İndirim Zorlama Bir Yorum” 

Kamera görüntülerinden ambulansın uzun süre olay yerinden ayrılmamış olması ve doğrudan kalbinden vurulmuş olması nedeni ile Hemdan’ın olay yerinde hayatını kaybettiği kanaatinde olduklarını söyleyen Bek, “112’yi doğrudan kendisi aramıyor. Olay yerindeki diğer polis memurları tarafından aranıyor. Olay yerinde kalbinden vurularak öldüğü kesin olan Ali El Hemdan için ambulansın aranıp aranmamış olmasının ne gibi bir önemi olabilir? Burada sanık lehine takdir indirimi uygulayacak bir durum yok. Heyetin takdir indirimleri uygulamış olması da polis memurunun lehine zorlama bir yorum olduğu düşüncesindeyiz” diye konuştu.

Yayınlanma tarihi

16 February 2022

Kategori Listesi

Etiket Listesi