Ankara Davası İzleme Raporu – 22 Nisan 2022

Esra Koçak Mayda – 22 Nisan 2022

Mahkeme: Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi

Dosya No: 2021/221

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da aralarında olduğu 19 sanığın yargılandığı Ankara Davasının ikinci duruşması 22 Nisan 2022 günü Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

1993-96 yılları arasında Ankara’da Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın’ın da aralarında bulunduğu zorla kaybedilen veya yasadışı keyfi infaz edilen 19 kişiye ilişkin ilk soruşturma 2011 yılında başlatıldı. 20 Eylül 2013 tarihinde zamanaşımı riskinden dolayı Abdülmecit Baskın cinayetiyle ilgili iddianame düzenlenirken, 19 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen yeni iddianameyle Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Hacı Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeili, Asker Smitko, Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan cinayetleri de yargılamaya dahil edildi. Sanıklar Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman’ın “cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek” suçlarından yargılandığı davanın bozma kararının ardından ilk duruşması 15 Ekim 2021 tarihinde görülmüştü. Bozma sonrası 3’üncü duruşma ise 22 Nisan 2022’de görüldü.

Duruşma Öncesi  

Duruşma başlamadan önce müşteki avukatları, gazeteciler ve izleyiciler mahkeme salonu önünde hazır bulundu. Duruşma belirlenen saatte başladı.

Duruşmaya 8 katılan vekili ve 8 sanık vekili katıldı. 20 kişilik küçük mahkeme salonuna gazeteci ve avukatlar dışında kimse alınmadı.

Duruşma Seyri

İstinafın bozma kararı sonrası yeniden başlayan, aralarında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da olduğu 19 sanığın yargılandığı Ankara Davası’nın 3’üncü duruşması görüldü. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) müzekkereye yanıt verdiği kaydedildi. Cevapta 22 Eylül 1994’te toplamda 430 adet Uzi marka silahın kayıtlara giriş yaptığının anlaşıldığı belirtildi. Silahlardan 39’unun incelenmek üzere polis kriminal laboratuvarına gönderildiği aktarılırken 8 adetinin 11 olayla irtibatlı olduğunun anlaşıldığı da kaydedildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen raporda Adem Bayrakçı, Hasan Sarıağaç, Hüseyin Sarıağaç, Mehmet Çoban, Edip Aydıngun, Doğan Pekdoğan, Ramazan Salık ve Mücahit Yılmaz adına kayıtlı silahlara ilişkin bilgi verildi.

Parabellum marka mermilerin imal yılının 1902 olduğu, Uzi Marka silahların imal yılının ise 1950 olduğu, bundan hareketle parabellum marka mermilerinin Uzi marka tabanca dışındaki silahlarca da kullanılabildiği zapta geçti.

Sanık avukatları emniyetten gelen yazıya ilişkin görüşleri sorulduğunda, “uzi marka tabancaların olayla ilgisi yoktur” dediler.

Katılan ve katılan vekili Av. Sertaç Ekinci rapora itiraz etti. Korkut Eken’e 24.06.1994 tarihinde Uzi marka tabancaların teslim edildiği, dosyada bulunan tutanaklardan ve 09.08.2016 tarihli bilirkişi raporunda yer alan bilgilerden anlaşıldığını ifade eden Ekinci şunları söyledi: “Emniyette bu silahların 22.09.1994 ve sonrasında teslim edildiğine dair bilgi doğru değildir. Aynı zamanda Susurluk Raporunda Hospro şirketinden alınan Uzi marka silahların emniyete tesliminde sorunlar olduğu, envantere kayıt edilmediği belirtilmektedir. Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2001/208 esas 2001/632 karar nolu dosyasında uzi marka silahlar ile ilgili sanıklar yargılanmıştır. Dosyanın celbini talep ediyorum. Ayrıca ekli uzmanlık raporları belirtilmiş ise de tarafımızdan ayrıca incelenmesini talep ediyorum.” Dedi ve Kutlu Adalı dosyasının da bu dava bağlamında oldukça önemli deliller barındırdığını söyleyen Av. Ekinci Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dosyanın istenerek, sanıkların tekrar sorguya alınmasını talep etti.

Av. Türken Candan ise sanık Ayhan Çarkın’ın talebi doğrultusunda yüzleştirme yapılması ve tüm sanıkların sabıka kayıtlarının araştırılması gerektiğini söyledi.

Av. Yusuf Alataş Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen raporda yer alan 39 silah dışındaki uzi marka silahların polislere teslim edilip edilmediğini, teslim edilmiş ise hangi polislere teslim edildiğinin sorulmasını istedi. Alataş ayrıca, Mehmet Eymür’ün beyanlarını hatırlatırken, bu beyanların sanıklara tekrar sorulmasını talep etti.

Av. Nuray Özdoğan ise dosyaya eklenen yeni deliller ışığında sanıkların sorgularının yeniden yapılması gerektiğini söyledi.

Sanık Mehmet Ağar’ın müdafii Av. Abdulkadir Toluç ise “Mehmet Eymür’ün müvekkilime yıllardır süren bir husumeti vardır. Müvekkilimin yeniden dinlenmesini kabul etmiyoruz.” dedi.

Ara Kararlar

  1. Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2001/208 esas ve 2001/632 karar nolu dosya aslının istenmesine,
  2. Emniyet Genel Müdürlüğü Destek Hizmet Daire Başkanlığının 04/04/2022 tarihli yazı içeriği ile daha önceki 01/04/2011,29/03/2011,06/01/1997,28/11/1997 tarihli müzekkere içeriğindeki aykırılığın yeniden sorulmasına,
  3. Kutlu Adalı dosyasının getirilmesinin dosyaya tesiri bulunmayacağı ayrıca uzun zaman alacağı anlaşılmakla celbine yer olmadığına,
  4. Zapta geçen polis uzmanlık raporlarının suretlerinin taraflara verilmesine yer olmadığına,
  5. 39 uzi marka silah dışındaki Emniyet kuvvetine kayıtlı diğer silahların balistik incelemesi yaptırılmasına yer olmadığına,
  6. Sanıklar hakkındaki vareste kararlarının kaldırılmasına ve yeniden sorgulanmasına yer olmadığına,

Bu nedenle duruşmanın 24 Haziran 2022 günü saat 14.00’a bırakılmasına karar verildi.

 

 

Yayınlanma tarihi

27 April 2022

Kategori Listesi

Etiket Listesi