Ankara Davası İzleme Raporu – 4 Temmuz 2019

 

Esra Kılıç – 4 Temmuz 2019

Mahkeme: Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi
Esas No: 2014/163

Ankara ve çevresinde 1993-1996 yılları arasında 19 kişinin zorla kaybedilmesi veya yasadışı keyfi infaz edilmesine ilişkin 2011 yılında soruşturması başlatılan ve 19 kişinin yargılandığı Ankara JİTEM Davası’nın 21. duruşması 04 Temmuz 2019 Perşembe günü Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti.

Duruşma Öncesi

Duruşma salonunun önü sakindi ve az sayıda kişi vardı. Maktullerden Yusuf Ekinci’nin oğlu ve katılan avukatlarından Sertaç Kamil Ekinci, maktullerden Medet Serhat’ın oğlu Rumet Serhat ve başka bir arkadaşları ile birlikte gelmiş, beklemekteydi. Bir gün önce görülen Musa Anter ve Jitem Ana Davası hakkında sohbet ediyorlardı.

Duruşma saati gelmeden sanık avukatları salonda yerlerini almıştı.

Katılanlar avukatları Av. Yusuf Alataş ve Av. Levent Kanat gelir gelmez duruşma salonuna girdiler ve sanık avukatları ile konuşmaya başladılar. Sanık avukatları davanın savcısının değiştiğini, bu nedenle mütalaa verilmeyeceğini öğrendiklerini, şayet onlar için de mahzuru yoksa bir Cuma gününe denk gelecek şekilde duruşma günü alıp çıkmayı teklif etti. Katılan avukatları da kabul etti ve heyetin gelmesiyle duruşma başladı.

Duruşmaya Dair

Salonda izleyici olarak bir muhabir, 11 izleyici ve bir sivil polis olduğu düşünülen kişi mevcuttu.

Başkan Mehmet Tuğrul Türksoy, üye hakimler Emine Açıkgül ve Hatice İnal’dan oluşan heyet duruşmaya gelen tarafların isimlerini tutanağa yazdırarak duruşmayı başlattı.

Duruşmada Katılan tarafından; hem katılan sıfatıyla hem de katılanlar avukatı Av. Sertaç Kamil Ekinci, Raife Baskın’ın avukatı Av. Yusuf Alataş, Candan ailesi avukatı Av. Levent Kanat, Tarık Ziya Ekinci ve Sertaç Kamil Ekinci’nin avukatı Av. Nuray Özdoğan,

Sanık avukatlarından; Mehmet Ağar’ın avukatı Av. Abdülkadir Toluç, Mehmet Korkut Eken’in avukatı Av. Gökhan Kılıç, Lokman Külük ve Ahmet Demirel’in avukatı Av. Tuncay Tarkın, İbrahim Şahin’in avukatları Av. Hande Üray ve Av. Basri Aydın, Ziya Bandırmalıoğlu’nun avukatı Av. Çağatay Sakaoğlu, Alper Tekdemir’in avukatı Av. Ozan Evren Yalçın, Ayhan Akça’nın avukatı Av. Onur Erkman,  Abbas Semih Süeri’nin avukatı Av. Kübra Kalkan hazırdı.

Katılan Av. Sertaç Kamil Ekinci söz alarak; katılan avukatlarının eksik olduğunu, savcının da değiştiğini bu nedenle mütalaanın hazır olmadığını tahmin ettiklerini, bir sonraki celse beyanda bulunmak için süre talep ettiğini söyledi.

Heyet Başkanı sanık avukatlarına sordu, onlar da hep bir ağızdan kabul ettiklerini, adli tatil sonrasına bırakılırsa kendileri için iyi olacağını söylediler.

Bir sonraki duruşma günü konusunda mutabık olunduktan sonra duruşmaya son verildi.

Ara Kararlar

  • Mazeret dilekçesi gönderen avukatların mazeretlerinin kabulüne,
  • Katılanlar avukatlarına gelecek celseye kadar beyanda bulunmak için süre verilmesine,
  • Duruşmanın 20 Eylül 2019 günü 09:30’a bırakılmasına karar verildi.

Yayınlanma tarihi

8 July 2019

Kategori Listesi