Annesinin Kucağında Vurulan Tevriz Bebeğin Ölümüne Dair Görüntüler İçin Bu Kez ‘Kamera Bozuk’ Denildi

Adana'da annesinin kucağında vurulan 3,5 yaşındaki 3 buçuk yaşındaki Tevriz Dora

Fotoğraf: MA

14 Kasım 2023

Annesinin kucağındayken vurulan 3 buçuk yaşındaki Tevriz Dora’nın ölümüne dair yargılanan 3 polisin duruşmasında, mahkemeye gönderildi denilen görüntüler için bu kez “kamera bozuk” denildi.

Adana’nın Seyhan ilçesinde 11 Ekim 2015 günü Ankara Katliamı protestoları sırasında annesi Kamile Dora’nın kucağındayken başına mermi isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden 3 buçuk yaşındaki Tevriz Dora’nın ölümüne ilişkin polis memurları A.Ü., Ö.G. ve S.T.’nün yargılamasına devam edildi. “Olası kastla adam öldürme” ve “yaralama” suçlamalarıyla yargılanan polislerin üçüncü duruşması, Adana 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada sanık polislerden A.Ü. ve Ö.G., öldürülen Tevriz bebeğin anne ve babası Kamile ile Azem Dora ile taraf avukatları hazır bulundu.

Sanık Polis: Araçlar Yeni Gelmişti

Tanıkların dinlendiği duruşmada, tanıklar arasında bulunan bir polis memuru, olay tarihinde eğitim için Şırnak’ta olduğunu beyan etti. Duruşmada, olay saatine ilişkin kamera kayıtlarının Adana İl Emniyet Müdürlüğü’nce gönderildiği bildirilmesine rağmen gönderilmediği de anlaşıldı.

Kamera kayıtlarına dair raporun gönderilmemesi üzerinde duran Dora ailesi avukatı Yasemin Dora Şeker, olay yerinde bulunan zırhlı araç kamerasının bozuk olduğuna dair polislerce tutulan tutanağın “delil karartmaya” yönelik olduğunu söyledi. Şeker, “Bu belgenin araştırmasını istiyorum. Bu tutanak inandırıcı değil, bu araç sıfır araç olmasına rağmen özellikle olay gecesi arızalı olup, çalışmadığı tutanak altına alınmış” dedi. Bu esnada sanık polislerden A.Ü.’nün heyetten söz hakkı almadan, “O araçlar yeni gelmişti. Kamera sistemleri entegre edilmemişti” yanıt vermesi dikkat çekti.

“Delil Karartmanın Göstergesi”

Beyanlarına devam eden Av. Şeker, “Olay gecesi aracın kamerasının arızalı olduğuna dair tutanak tutulması delil karartma hareketinin göstergesidir. O gece kameranın bozuk olduğuna dair tutanak tutan kişi delil karartmıştır. Bu kişi hakkında suç duyurusunda bulunma hakkımızı saklı tutuyoruz. Bu belgenin de araştırılmasının ve delil karartma var ise gereğinin yapılmasını istiyoruz. Bu yönüyle hem suç duyurusunda bulunmak istiyoruz hem de mahkemece bu delilin araştırılıp ve delil karartanların bulunup dinlenmesini istiyoruz. Ayrıca Mobese ve tüm araçların kamera görüntülerinin dosyaya eklenmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, sanık müdafileri ve savcının bu yönlü mütalaası doğrultusunda eksik hususların giderilmesi yönünde ara karar oluşturarak duruşmayı ileri tarihe erteledi. (Adana/MA)

Yayınlanma tarihi

20 December 2023

Kategori Listesi

Etiket Listesi