Askeri Mahkeme JİTEM Davasında Karar Değiştirdi: Mahkemeye Göre JİTEM Elemanları Asker Değilmiş

BİRGÜN

Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi ilk duruşmada ‘sanıklar askerdir’ diye başladığı 8 JİTEM elemanının davasında, JİTEM’cilerin işlediği suçun ‘askeri suç’ kapsamında olmadığını iddia ederek, dosyada görevsizlik kararı verdi

JİTEM elemanı Abdulkadir Aygan’ın itiraflarının yayınlanmasının ardından yargılanan ve aralarında ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım, Muhsin Gül, Fethi Çetin, Kemal Emlük’ün de bulunduğu 8 JİTEM elemanın yargılanmasında Askeri Mahkeme karar değiştirdi.

Mahkeme, “sanıklar askerdir” diyerek yargılamaya başladığı JİTEM elemanlarının davasında aradan geçen 2 yılın ardından bu kez “Sanıklar asker değildir” diyerek görevsizlik kararı verdi. Güneydoğu’da bir dönem halkın üzerinde terör estiren JİTEM elemanlarının yargılanmasında bir türlü yol alınamıyor. JİTEM’den ayrıldıktan sonra Gündem Gazetesi’nde itirafları yayınlanan Abdulkadir Aygan’ın anlattığı olaylar nedeniyle yargılanmaya başlanan ve aralarında Devlet Övünç Madalyası ile ödüllendirilen Jandarma İstihbarat Grup Komutanı emekli Albay Abdülkerim Kırca, ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım, PKK itirafçıları Abdulkadir Aygan, Muhsin Gül, Fethi Çetin, Diyarbakır Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde görev yapmış Kemal Emlük ile Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde sivil memur olarak çalışan eşi Saniye Emlük ve Uzman Çavuş Uğur Yüksel’in yargılanmasına devam edildi. Sanıkların ve müdahil avukatların hiçbirinin katılmadığı duruşmada, iddia makamı davada görevsizlik kararı verilmesini talep etti. Askeri Savcı Ayhan Göral, sanıklar ve eylemleriyle ilgili olarak bağlantılı dava dosyasında görevsizlik kararı verildiğini hatırlatarak, 353 Sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu’nun 9,12 ve 17. maddeleri uyarınca görevsizlik kararı vermesini talep etti.

Mahkeme önce asker dedi sonra karar değiştir-dÜKısa bir ara veren mahkeme heyeti, JİTEM elemanları Mahmut Yıldırım, Muhsin Gül, Fethi Çetin, Kemal Emlük ve Abdulkadir Aygan hakkında cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve adam öldürmek suçlarından açılan ve Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından sanıkların ‘asker olmaları’ nedeniyle görevsizlikle Askeri Mahkemeye gönderdikleri dosyada görevsizlik kararı verdi. Mahkeme sanıkların asker olduğu yönündeki kabulünü ve yaklaşık 2 yıldır süren yargılamayı gö-zardı ederek, 353 Sayılı “Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulü Kanunu’nun 9, 12, 17 ve 176 maddeleri uyarınca sanıkların asker olmadıkları gerekçesiyle yargılamanın durdurulmasına karar verdi.

JİTEM’cilerin işlediği suçun ‘askeri suç’ kapsamında olmadığını iddia eden mahkeme, dosyada görevsizlik kararı vererek, dosyanın Uyuşmazlık Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca dosyada firari sanık olarak görülen Abdulkadir Aygan, Mahmut Yıldırım, Mahsin Gül ve Fethi Çetin haklarında, yakalanmaları halinde ifadelerinin alınmasına karar verdi. Mahkemenin kararı üzerine dosyanın gideceği Uyuşmazlık Mahkemesi, yargılamanın hangi mahkemede gerçekleştirileceğine karar verecek.

Aygan ile birlikte JİTEM elemanlarının yargılandığı diğer dosya benzer şekilde Askeri Mahkeme tarafından Uyuşmazlık Mahkemesi’ne gönderilmiş, Uyuşmazlık Mahkemesi yargılamanın Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılmasına karar vermişti.

* * *
İfadeleri üzerine dava açılmıştı

AYGAN’ın Ülkede Özgür Gündem Gazetesi’ne yaptığı itiraflarla Şır-nak’ın Silopi İlçesi’nde 12 yıl önce kaçırılan Murat Aslan’ın cesedinin bulunmasından sonra, Diyarbakır’dan bir grup avukat savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Aygan’ın birçok cinayet, adam kaçırma ve işkence suçlarıyla ilgili itiraflarıyla gazete kupürleri savcılığa teslim edilmişti. Şırnak’ın Körtük Köyü yakınlarında bulunan cesedin, DNA incelemesinde Murat Aslan’a ait olduğunun kesinleşmesinden sonra Diyarbakır Savcısı Mithat Özcan, Emekli Binbaşı Abdülkerim Kırca, Uzman Çavuş Yüksel Uğur, ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım ve 5 PKK itirafçısı hakkında ‘Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve taammüden adam öldürmek’ suçlamasıyla dava açmıştı.

Yayınlanma tarihi

28 December 2007

Kategori Listesi