Avşar Cinayetinin ‘Üniformalısı’ 13 Yıl Sonra Yargı Önüne Çıkıyor

Mehmet Şerif Avşar

RADİKAL

Diyarbakır’da 13 yıl önce öldürülen Mehmet Şerif Avşar cinayetinde azmettirici olmakla suçlanan eski uzman çavuş Gültekin Sütçü bugün askeri mahkemede yargı önüne çıkacak.

Diyarbakır’da 13 yıl önce öldürülen Mehmet Şerif Avşar cinayetinde azmettirici olmakla suçlanan eski uzman çavuş Gültekin Sütçü bugün askeri mahkemede yargı önüne çıkacak. JİTEM’in Güneydoğu’da işlediği suçlardan biri olduğu iddia edilen cinayetin azmettirisi olarak yargılanacak Sütçü, geçen yıl yakalanmıştı.

Diyarbakır’da gübrecilik yapan Mehmet Şerif Avşar iddiya göre, 22 Nisan 1994’te, sivil giyimli dört kişi tarafından gözaltına alınmak istendi. Avşar, resmi kimlik istedi. Bunun üzerine birisi dışarı çıkıp ‘Müdürüm’ dediği bir kişiyle döndü. Gelen şahıs, askeri kimlik gösterince Avşar teslim oldu. Avşar’ın cesedi, olaydan kısa süre sonra Lice yolunda bulundu.

Avşar’ı köy korucusu Ömer Güngör’ün tabancayla öldür düğü belirlendi. Cinayet işlendiği sırada olay yerinde bulunan ve ‘Müdürüm’ diye hitap
edilen kişiyse güvenlik güçlerinin varlığını kabul etmediği JİTEM’de uzman çavuş olarak görev yaptığı ileri sürülen Gültekin Sütçü’ydü. Olayla ilgili beş korucu ve bir PKK itirafçısı hakkında dava açıldı, Sütçü hakkında gıyabi tutuklama kararı verildi. Cinayetten yedi yıl sonra Avşar’ı öldüren Güngör 20 yıl, diğer sanıklar altışar yıl hapisle cezalandırıldı.

30 yıl hapsi istendi

Cinayeti azmettirmekle suçlanan firari Sütçü’yse ancak 29 Ekim 2006’da Bulgaristan’dan Türkiye’ye dönerken Kırklareli’nde gözaltına alındı. Eski uzman çavuş Sütçü’nün, arandığı dönemde işadamı olarak defalarca Bulgaristan’a gidip geldiği belirlendi. Sütçü hakkında Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 30 yıla kadar hapsi istenen Sütçü, 24 Mayıs 2007’de hâkim karşısına çıktı. Duruşmada, 10 yıl hapis yattıktan sonra tahliye olan tetikçi Güngör tanık olarak dinlenildi. Yargılanırken ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na ifade verirken suçunu kabul
eden Güngör, mahkemede Avşar’ı kendisinin öldürmediğini öne sürdü. Güngör, Sütçü’yü tanımadığını da söyledi. Mahkeme, Sütçü olay tarihinde uzman çavuş olduğu için görevsizlik kararı vererek dosyayı 7. Kolordu Askeri Mahkemesi’ne gönderdi. Avşar davası bugün yeniden başlayacak.

AİHM mahkûm etmişti

Avşar ailesinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne açtığı dava 2001’de sonuçlanmıştı. Türkiye, ‘etkili soruşturma yürütmediği’ ve ‘can ve mal güvenliliğini sağlamayamadığı’ için 148 bin YTL ödemeye mahkûm edilmişti.

Yayınlanma tarihi

9 August 2007

Kategori Listesi

Etiket Listesi