Azmettirici JİTEM’ciye 14 Yıl Sonra 30 Yıl Hapis

BİRGÜN

Diyarbakır’da 1994’te Şerif Avşar’ın işyerinden kaçırılıp öldürülmesi olayında azmettirici olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan eski JİTEM’ci uzman çavuş Gültekin Sütçü 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Diyarbakır”da gübre satışı yaptığı işyerinden kaçırılıp öldürülen Şerif Avşar”ın cinayetiyle ilgili 14 yıllık yargı süreci sonlandı. Eski uzman çavuş Gültekin Sütçü’nün talimatıyla 14 yıl önce PKK itirafçıları ve korucular tarafından kaçırıldığı iddia edilen ve 15 gün sonra öldürülmüş bulunan Şerif Avşar cinayetiyle ilgili davaya Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Katil sanıklarının daha önce çeşitli cezalara çarptırıldığı belirtilirken, firari olduğu için yargılanamayan Gültekin Sütçü iki yıl önce yakalanıp tutuklanmıştı. Sütçü askeri mahkemede verdiği ifadenin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, dava dosyası görevsizlik gerekçesiyle sivil mahkemeye gönderilmişti.
Şerif Avşar cinayeti Başbakanlık Teftiş Kurulu eski Başkanı Kutlu Savaş’ın hazırladığı Susurluk raporunda da yer almıştı.

‘Arkasında Karanlık Güçler Var’

Duruşmaya katılmayan Gültekin Sütçü, mahkemeye gönderdiği dilekçesinde hakkında internet sitelerinde olumsuz yönde haberler yapılarak hedef gösterildiğini, bu nedenle can güvenliğinin olmadığı için duruşmaya katılamayacağını söylemişti. Mahkeme, sanığın daha önceden savunmasının alınmış olması nedeniyle öldürülen Şerif Avşar’ın yakını olan Abdullah Avşar ile teşhis amacıyla yüzleştirilmesine gerek olmadığına hükmetmişti.

Duruşmada müdahil avukatlar Tahir Elçi ile Sezgin Tanrıkulu hazır bulundu. Avukat Elçi, sanığın, Şerif Avşar’ın kaçırılıp öldürülmesinde bizzat bulunduğunu ileri sürerek şunları söyledi: “1990’lı yıllarda yüzlerce masum insan bu şekilde evlerinden işyerlerinden alınmıştır. İtirafçılar jandarmayla çalışarak gözaltında kaybetmelere devam etti. Verilen eşkaller, alınan ifadeler ve tüm deliller baştan beri olayın failinin Gültekin Sütçü olduğuna işaret ediyordu. Ayrıca açık kimliğini Şerif Avşar’ın yakınlarına göstermek ve yakınlarının da fotoğraf teşhisiyle tereddüt bulunmamaktadır. Yasa dışı örgüt adına suç işlemiş itirafçılar ile korucular, Türkiye’nin büyük bir şehri olan Diyarbakır’da bir esnafı zorla işyerinden kaçırıp öldürmeleri, hukuk devletinde bu manzaranın ne anlam ifade ettiği açıktır. Hukuk devletine yönelik örgütlü bir suçla karşı karşıyayız. Gültekin Sütçü eylemci birimin başıdır. Arkasında ise farklı güçlerin olduğundan şüphemiz yoktur. Cezalandırılmasını istiyorum.”

‘Rahşan Affı’ İndirimi

Avukat Sezgin Tanrıkulu ise cinayette kişisel bir ilişki ve husumet olmadığını söyledi. Tanrıkulu, “Korucular müdür diye hitap ettikleri kişinin emriyle bu olayı yapmıştır. Devletin verdiği görev ve yetkileri kullanarak verdiği talimatla kaçırılan Şerif Avşar işkenceyle öldürülüyor. Şimdi sanığı hangi örgüt üyesi olarak tanımlayacaksınız. JİTEM adlı gizli örgütün üyesi olduğu sabittir” dedi.
Savcı, sanığın kasten adam öldürmeye teşebbüs etmek ve azmettirmek suçundan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, olayın vehameti nedeniyle hiçbir indirim uygulanmamasına ve diğer indirimlere de yer olmadığına hükmetti. Sanığın cezasının kamuoyunda ‘Rahşan affı’ bilinen 4616 sayılı şartla salıverme ve cezaların ertelenmesi yasası kapsamında 10 yıl indirileceği, geri kalan kısmını ise cezaevinde yatacağı bildirildi.
Müdahil avukat Sezgin Tanrıkulu, 15 yıl sonra da olsa bir JİTEM üyesinin bu cezaya çarptırılmış olmasının bölgede işlenen birçok fali meçhul cinayet bakımından aydınlatıcı olacağının altını çizdi.

‘Ya Vurursun, Ya Vurulursun’

24 yıl hapis cezasına çarptırılan Avşar’ın katili korucu Ömer Güngür, cezaevindeyken cinayetle ilgili TBMM İnsan Hakları Komisyonu eski üyesi Sema Pişkinsüt’e verdiği ifadesinde şöyle demişti:
“Jandarma, korucu ve itirafçılarla Şerif Avşar’ı kaçırıp uzman çavuşun emriyle öldürdük. Dediler ki, asker emir vermiş. Bu adamları toplayıp jandarmaya teslim edin. Adamları teslim ettik. Bir kişi kalmıştı (Şerif Avşar) o adamı da almaya gittik. Yakınları ‘polisi çağırın’ dedi. Polis çağırmaya gittiğimizde iki kişiye rastladım itirafçı ve uzman çavuş. Gelip adamı dükkandan aldılar, ‘jandarmaya götürün’ dediler. Adamı sorgu bahanesiyle aldık. Diyarbakır’ın dışında harabe bir binaya götürüldü. Uzman çavuşla itirafçı beni çağırıp ‘bu adamı vuracaksın’ dediler. ‘Niye vurayım’ dedim. ‘Ya vuracaksın, ya da seni öldürürüz’ dediler. Ben de ölmemek için adamı vurdum. İtirafçı ve uzman çavuş bunlardan 1993’te fidye almış. Tekrar gidip istediklerinde Avşar’lar parayı vermeyince bu adamı öldürdüler.”

Yayınlanma tarihi

21 March 2008

Kategori Listesi

Etiket Listesi