Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul Davası İzleme Raporu – 26 Eylül 2019

Filiz Gazi 26 Eylül 2019

Mahkeme: İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi
Dosya No: 2017/ 309 Esas

14 Nisan 2017 günü, İstanbul Gazi Mahallesi’ndeki Kent Ormanı çıkışında, polislerin “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle ateş açtığı araçta, yaşları 15 ila 18 arasında olan beş çocuk bulunuyordu. Oğuzhan Erkul ve Barış Kerem polislerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybederken; Demirhan Erkul, Ramazan Altürk ve Birkan Yüksel yaralandı. Savcılığın gizlilik ve yayın yasağı kararları altında yürüttüğü soruşturma neticesinde polisler Erkan Ekmekci, Kenan Akıl, Zafer Sağlam ve Davut Bakır hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçlamasıyla açılan davanın 8. duruşması 26 Eylül 2019 tarihinde İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma Öncesi ve Duruşmaya Katılım

Çağlayan Adliyesi’nin en yoğun olduğu gün Perşembe günleri olduğu için adliye girişinde dışarıya taşan uzun bir sıra vardı.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10:05’de başlayacağı duyurulan duruşma yaklaşık bir saat sonra 11:00’de başladı.

Bu süre zarfında mağdur yakınları bariyer arkasında yer alan koridorda bekledi. Davayı takip eden basın mensupları ise salon önündeydiler.

Mağdur avukatları Av. Ümit Sisligün, Av. Meral Hanbayat, Av. Seyit Sönmez, Av. Deniz Tuna Dink, Av. Kıvanç Kayaolu, Av. Diren Yeşil ve Av. Fırat Çiçek duruşmada hazırdılar. Önceki celseden daha fazla mağdur avukatının duruşmaya katıldığı görüldü.

Sanık avukatı Av. Tolga Yurdakul bir önceki celse olduğu gibi duruşma başlama saatinde salona geldi.

Çoğu mağdur yakınları olmak üzere salonda 22 kişi vardı. Mağdur yakınları Melike Altınışık, Seyran Erkul, Figen Erkul, İsmail Erkul salonda yerlerini almışlardı.

Duruşmayı basın mensubu olarak Evrensel, Cumhuriyet, İndependent ve Mezopotomya Haber Ajansı izledi.

Mahkeme Başkanı bir kez daha değişti

Mahkeme Başkanı’nın bir önceki celse değiştiği görülmüştü. Görülen duruşmada başkanın bir kez daha değiştiği görüldü. Duruşma başlamadan evvel Av. Meral Hanbayat yeni başkanın Gezi davasını yürüten heyetin içindeki üyelerden biri olduğunu söyledi.

Bilirkişi raporunun geldiği ve heyet tarafından incelendiği görüldü. Sanık Davut Bakır’a Av. Sahra Aslan vekillikten çekilme dilekçesinin tebliğ edilemediği görüldü.

Av. Meral Hanbayat, dosyada sona geldiğini belirterek sadece teknik eksikler olduğunu söyledi: “Mahkemenizin 08/11/2018 tarihli ara kararlarının ikinci maddesinde yanlış maktule ait bilgiler verilmiştir. Kayıt numarası doğru, yıl yanlıştır. Belirtilen görüntü ve video kayıtları 2018 yılına aittir ve hatalı gönderilmiştir, bu kayıtların doğru gönderilmesi hususunda yeniden ATK’ya yazı yazılmasını talep ederiz. Daha önceki ara kararı yerine getirmenizi istiyoruz” dedi.

Diğer katılan vekilleri de “Meslektaşın beyanlarına aynen katılıyoruz”, dediler. Sanık avukatı Av. Tolga Yurdakul’un beyanı esnasında sesi duyulmadı. Tutanağa şu ifadeler geçti: “Bilirkişi raporunu inceleyip beyanda bulunmak üzere süre talep ederiz, renkli suretini dosyadan alacağız, sonrasında beyanda bulunacağız” dedi.

Yaklaşık on dakika süren duruşma 11:09’da bitti.

Duruşma bittikten sonra kimi mağdur yakınları ve avukatlar sohbet ettiler.

Ara Kararlar

  • Sanık müdafiine bilirkişi raporunu inceleyip beyanda bulunmak üzere gelecek celseye kadar süre verilmesine,
  • Mahkemenizin 08/11/2018 tarihli ara kararlarının ikinci maddesinde belirtilen görüntü ve video kayıtları 2018 yılına ait olduğu, asıl doğru kayıtlar olan 2017 yılına ait kayıtların olduğuna dikkat edilerek (Kayıt numaraların doğru olup yıl hanesinin hatalı olduğuna dikkat edilerek) buna ilişkin kayıtların gönderilmesi için ATK’ya yazı yazılmasına,

Bu nedenle duruşmanın 13 Şubat 2020 günü saat 09:30′a bırakılmasına oybirliği ile karar verildi.

Yayınlanma tarihi

9 October 2019

Kategori Listesi