Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul Davası İzleme Raporu – 18 Aralık 2020

Filiz Gazi – 18 Aralık 2020

Mahkeme: İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi

Dosya No: 2017/ 309 Esas

14 Nisan 2017 günü, İstanbul Gazi Mahallesi’ndeki Kent Ormanı çıkışında, polislerin “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle ateş açtığı araçta, yaşları 15 ila 18 arasında olan beş çocuk bulunuyordu. Oğuzhan Erkul ve Barış Kerem polislerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybederken; Demirhan Erkul, Ramazan Altürk ve Birkan Yüksel yaralandı. Savcılığın gizlilik ve yayın yasağı kararları altında yürüttüğü soruşturma neticesinde polisler Erkan Ekmekci, Kenan Akıl, Zafer Sağlam ve Davut Bakır hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçlamasıyla açılan davanın 10. duruşması 18 Aralık 2020 tarihinde İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma Öncesi ve Duruşmaya Katılım

Duruşma günü Cuma olduğu için adliye yoğun bir gününde değildi. Pandemi nedeniyle adliye girişlerinde bir süredir HES kodu isteniyor. Bu yüzden girişler vakit alabiliyor.

Salon önüne geldiğimde mağdur yakını Melike Taş’la karşılaştık. Bariyerlerden birlikte geçtik. Birkaç dakika içinde Av. Leyla Han Tüzel geldi. Duruşma saatine yakın güvenlik tarafından duruşmanın geç başlayacağı, bu yüzden salon önünden ayrılmamız gerektiği rica edildi.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da başlayacağı duyurulan duruşma 10.36’da başladı. 24 izleyici sandalyesi bulunan salonda tek basın mensubu bendim. İzleyici olarak mağdur yakınlarından bir kişi vardı.

Mağdur avukatları Av. Ümit Sisligün, Av. Meral Hanbayat, Av. Seyit Sönmez ve Av. Leyla Han Tüzel duruşmada hazırdılar. Keza mağdur yakınları İsmail Erkul, Figen Erkul, Melike Taş salonda yerlerini almışlardı.

Sanıklar avukatı olarak sadece Av. Tolga Yurdakul duruşmada hazırdı.

Duruşmanın Seyri

Duruşma 4 dakika sürdü. Salona girmemizle çıkmamız bir oldu. Mahkeme başkanı izinli olduğu için duruşmaya yedek hâkim baktı.

Katılan vekillere ayrı ayrı soruldu. “Mütalaaya karşı gelecek celse beyanda bulunmak istiyoruz, yeniden süre verilsin”, dediler.

Sanık müdafii de gelecek celse beyanda bulunmak istediklerini beyan etti.

Hâkim, virüs salgını koşullarından mütevellit duruşmayı kısa sürede bitirmek için “Bu ortamda daha fazla bulunmayın” dedi.

Duruşma saati belirlendi.

Ara Kararlar

Katılanlar vekilleri ve sanıklar müdafiine mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre verilmesine,

Bu nedenle duruşmanın 5 Şubat 2021 günü, saat 10.00a bırakılmasına oybirliği ile karar verildi.

Yayınlanma tarihi

21 December 2020

Kategori Listesi