Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul Davası İzleme Raporu – 27 Haziran 2019

Filiz Gazi 27 Haziran 2019

Mahkeme: İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi
Dosya No: 2017/ 309 Esas

14 Nisan 2017 günü, İstanbul Gazi Mahallesi’ndeki Kent Ormanı çıkışında, polislerin “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle ateş açtığı araçta, yaşları 15 ila 18 arasında olan beş çocuk bulunuyordu. Oğuzhan Erkul ve Barış Kerem polislerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybederken; Demirhan Erkul, Ramazan Altürk ve Birkan Yüksel yaralandı. Savcılığın gizlilik ve yayın yasağı kararları altında yürüttüğü soruşturma neticesinde polisler Erkan Ekmekci, Kenan Akıl, Zafer Sağlam ve Davut Bakır hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçlamasıyla açılan davanın yedinci duruşması, 27 Haziran 2019 tarihinde İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma Öncesi ve Duruşmaya Katılım

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 09:30’da başlayacağı duyurulan duruşma, yarım saati aşkın bir gecikmeyle 10:05’de başladı. Duruşma başlayana kadar avukatlar Ümit Sisligün, Meral Hanbayat ve Leyla Han Tüzel salon önünde bekledi. Mağdur yakınları ise salon önüne duruşma başlama saatine kadar alınmayıp, güvenlik bariyerleri arkasında bekletildi.

Duruşma başlamadan evvel avukat Meral Hanbayat, mahkeme başkanının değiştiğini ve bilirkişi raporunun henüz gelmediğini, dolayısıyla görülecek duruşmada bir gelişme yaşanmayacağını söyledi.

Mahkeme Başkanı Değişti

Açık yargılama başladığında başkanın değişmiş olduğu görüldü. Yeni başkan, eski başkanın tayininin çıktığını belirtti.

Çoğu mağdur yakınları olmak üzere salonda 19 kişi vardı. Mağdur yakınlarından Melike Altınışık, Seyran Erkul, Figen Erkul, İsmail Erkul ve Katılan vekili avukatlar Av. Ümit Sisligün, Av. Meral Hanbayat, Av. Leyla Han Tüzel ve Av. Ayşenur Demirkale salonda yerlerini almıştı. Sanık avukatı olarak Av. Tolga Yurdakul hazırdı. Yurdakul duruşma başlama saatinde salona geldi.

Celse arası olay mahalinde keşif icrasında bulunulmuştu. Heyet, dosyanın bilirkişiden dönmediğini söyleyerek, katılan vekillere taleplerinin olup olmadığını sordu. Katılan vekili Av. Meral Hanbayat, “Bilirkişi raporunu bekliyoruz” dedi.

Sanık avukatı Av. Tolga Yurdakul ise Adli Tıp Raporunu incelediğini söyleyerek, bu aşamada taleplerinin olmadığını ifade etti.

Sürecin Yavaş İşlemesi Mağdur Yakınlarını Öfkelendirdi

Salonda herhangi bir güvenlik görevlisi yoktu. Duruşma başlamadan önce bir güvenlik görevlisi Av. Meral Hanbayat’a güvenlik ihtiyacının olup olmadığını sormuştu. Hanbayat, “Kalabalık değil zaten” demişti. Bu yüzden içerde kolluk yoktu.

Duruşmayı, basın mensubu olarak sadece Medyascope izledi.

Beş dakika kadar süren duruşmaya girmemizle çıkmamız bir oldu. Her duruşma sonrası olduğu gibi avukatlar tarafından mağdur yakınlarına bilgi verildi. Bilirkişi raporunun gelmemiş olması, daha doğrusu sürecin ağır işliyor olması mağdur yakınlarının öfkelenmesine, “Bu ne biçim adalet!” tepkilerine neden oldu.

 Ara Kararlar

 Dosyanın bilirkişiden dönüşünün beklenilmesine,

Dosyanın bilirkişiden dönüş süresi ve araya adli tatilin girmesi göz önünde bulundurularak, duruşmanın 26/09/2019 günü saat 10:05’e bırakılmasına karar verildi.

Yayınlanma tarihi

3 July 2019

Kategori Listesi